پس از 41 سال «علی رهبری» اثری را رهبری می‌کند که برای ایران مدال طلا آورد

0

«علی رهبری» مدیر هنری سابق ارکستر های سمفونیک بروکسل، پراگ، مالاگا، زاگرب و تهران، پس از رهبری موفقیت‌آمیز ارکستر سمفونیک دولتی ازمیر در آبان ماه که تنها چند روز بعد از ضبط قطعه پوئم سمفونیک او به نام «بیروت» در شهر وین اتریش انجام گرفت، مجدداً عازم ترکیه شد تا این باربرای هفتمین فصل هنری، همکاری خود با ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیا را ادامه دهد.

«علی رهبری» در این فصل هنری که به‌دعوت بنیاد فرهنگی وهنری و ارکستر سمفونیک آنتالیا صورت گرفته است، در روز جمعه این هفته ،23 آذرماه، همراه با «لاتیسلاو فان سوویتس» پیانیست و ساکسوفونیست نامدار اسلواکی، در سالن اسپاندوس این شهر به‌روی صحنه خواهد رفت تا با رهبری قطعۀ «تابلوهای نمایشگاه» یک بار دیگر خاطرۀ روزهای جوانی خود در کسب مدال طلا برای ایران را در یادها زنده کند.

قطعه‌ی «تابلوهای نمایشگاه» یکی از شاهکارهای «مودست موسور گسکی» آهنگساز مشهورروس با تنظیم جاودانه‌ی «موریس راول» آهنگساز فرانسوی است که علی رهبری در سن 29 سالگی با رهبریِ آن به فینال مسابقات جهانی رهبری ارکستر در فرانسه راه یافت و موفق به کسب مدال طلا برای ایران شد. این مقام که 41 سال پیش، در رقابتی سخت با رهبران موسیقی از 35 کشور جهان از جمله انگلستان، ایتالیا، اتریش، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، اتحاد جماهیر شوروی، آلمان و چکسلواکی به‌دست آمد، اولین و تنها مدال طلای ایران در این رشته هنری است.

«لاتیسلاو فان سوویتس» که خود آهنگساز و رهبر یک گروه ساکسوفون‌نواز است، از هنرمندان و سولیست‌های نادری است که در دو ساز پیانو و ساکسوفون تبحر دارد و اجرا های فراوانی با ارکستر های معروف جهان داشته است. این هنرمند تاکنون جوائز بسیاری دریافت کرده است که یکی از آنها جایزه مسابقه مشهور فردریک شوپن است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید