پروژه نمایشی– موسیقایی «سوگ آزادگی» در پارک آب و آتش شروع شد

0

موسیقی فارس_هما پوراسفندیانی: پروژه نمایشی- موسیقایی «سوگ آزادگی» به آهنگسازی فردین خلعتبری و کارگردانی مجید خسروآبادی شنبه شب در پارک آب و آتش شروع شد.

نخستین اجرای پروژه نمایشی- موسیقایی در غروب روز گذشته با حضور تعدادی از هنرمندان مجالس شبیه خوانی و نوازندگان موسیقی ایرانی کشورمان شامگاه شنبه گذشته سیزدهم مهرماه به میزبانی معاونت فرهنگی و گردشگری شرکت نوسازی عباس آباد تهران با حضور شهروندان تهرانی و تعدادی از گردشگران خارجی در بوستان آب و آتش تهران برگزار شد.

پیش از آغاز نمایش، نماهنگی از روند ساخت پروژه نمایشی- موسیقایی «سوگ آزادگی» در قالب گفتگو با دست اندرکاران هنری پروژه و مدیران شرکت نوسازی عباس آباد تهران برای مخاطبان پخش شد. در این فیلم فردین خلعتبری آهنگساز این پروژه نمایشی – موسیقایی چنین شرح داد: آهنگسازی و اجرای زنده موسیقی برای این نمایش در اصل همراهی نمایش تعزیه با موسیقی بوده است به شکلی که  موسیقی باعث بیان و تاثیر بیشتر صحنه ها و تشدید روایت ها گردد و بر جذابیت اثر و انتقال آن به مخاطب بیفزاید.

مجید خسروآبادی کارگردان پروژه «سوگ آزادگی» نیز در ابتدای این برنامه ضمن قدردانی از گروه اجرایی این پروژه افزود: بسیار مفتخریم که در آستانه اربعین حسینی این توفیق نصیب ما شد تا با اجرای این پروژه در خدمت شما عزیزان باشیم. گروه «سوگ آزادگی» برای بازگرداندن تعزیه به اصالتش تمام تلاش خود را کرده است، و در این راه از حضور هنرمندان مطرح عرصه تعزیه با همراهی ارکستر سازهای ایرانی به آهنگسازی فردین خلعتبری بهره جسته است. اجرای امشب حاصل زحمات تمام گروه با همراهی شرکت نوسازی عباس آباد در هشت ماهه گذشته می­باشد.

خسروآبادی ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند تاریخی شکل­گیری تعزیه در ایران و تکیه دولت گفت: تمام تلاش گروه بر این بوده تا مجلس شبیه خوانی همانند مجالسی که در تکیه دولت اجرا می شده است، پیش رویتان قرار گیرد. به اعتقاد من این پروژه یکی از کم نظیرترین تعزیه هایی است که طی ۱۰۰ سال اخیر در تهران اجرا شده و امیدوارم اجرا به گونه ای باشد که ن بتواند مورد رضایت شما عزیزان قرار گیرد.

شایان ذکر است پروژه نمایشی- موسیقایی «سوگ آزادگی» در قالب مجلس شبیه خوانی «حربن یزید ریاحی» بر اساس نسخه مشهور و معتبر «میرعزا» از معتبرترین نسخه نویسان تعزیه در ایران و به کارگردانی مجید خسروآبادی، آهنگسازی فردین خلعتبری و حضور هنرمندان مطرح مجالس شبیه خوانی کشورمان و تعدادی از نوازندگان شناخته شده موسیقی ایرانی به میزبانی منطقه فرهنگی هنری عباس آباد طی روزهای ۱۳ تا ۲۲ مهر ساعت ۱۸:۳۰ در بوستان «آب و آتش» تهران برگزار می شود.

اختصاصی موسیقی فارس
عکس: هما سعادت

انتهای پیام/

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید