کارگاه هنرهای سوگواره در فرهنگسرای شفق برگزار شد

0

موسیقی فارس_هما پوراسفندیانی: کارگاه هنری سوگواره، نگاه نوین به عاشورا با عنوان از یاس تا آوای یاسین با حضور اساتید روح‌الله کریمی عضو هیات علمی دانشگاه امین، مهدی مساح بیدگلی کارشناس موسیقی و علیرضا سرآبادانی تفرشی کارشناس ارشد تاریخ اسلامی، سی ام شهریور ماه در فرهنگسرای خانواده (شفق) برگزار شد.

در این سوگواره چهار کارگاه، در چهار بخش شامل: هنرهای آوایی (از یاس تا آوای یاسین)، هنرهای نمایشی (از آب تا نقش آبرو)، هنرهای تجسمی (از کساء تا عاشورا) و هنرهای ادبی (از نی تا نینوا) برای رده های سنی کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال برگزار شد. در کارگا­ه­های سوگواره، اساتید سعی در ارائه مباحث خود با رویکرد و نگاهی نو به مقوله عاشورا نمودند. به دلیل مقاربت برگزاری سوگواره با روز اول هفته دفاع مقدس، در ابتدای مراسم نمایش تکنفره ای (مونودرام) با همین مضمون برای حضار اجرا شد.

دبیر سوگواره؛ محمدرضا حقدوست در گفتگو با خبرنگار موسیقی فارس در خصوص هدف خود از برگزاری این سوگواره چنین توضیح داد: سوگواری عاشورایی ما آدابی دارد مانند طبل، زنجیر و سینه زدن. همه این آداب، حرکت آیینی هستند که نباید به عادت تبدیل شوند. امروزه مردم در مراسم سینه زنی در هیات ها شرکت می کنند چون صرفا به سوگواری برای امام حسین (ع) و عاشورا عادت کرده اند.

حقدوست در ادامه افزود: عشق اشک می­آورد ولی نباید اشک جای عشق را بگیرد. اینکه بدانیم آن روز چه اتفاقی افتاده است به معنی اطلاع از تاریخ است، ولی از تاریخ مهمتر هدف عاشورا ست. در طول تاریخ و در دهه های مختلف، ما انسانها با رفتارهای خرافی و اشتباه خود، امام حسین (ع) را بارها و بارها کشته ایم. حتی بعضی از مداحی هایی که امروزه انجام می شود معنا باخته و بی مفهوم نسبت به واقعه عاشورا و هدف آن است.

وی در پاسخ این سوال که به عقیده ایشان هدف عاشورا چه بوده، گفت: ظلم ناپذیری، اگر این فرهنگ در جامعه ما از بین برود، ستم بر جامعه حاکم می شود. راه گریز جامعه ما از این مساله، بازنگری رویکرد خود به واقعه عاشورا و شناخت خود از هدف آن است. لازم است نگاهی نو به عاشورا داشته باشیم.

شایان ذکر است محمدرضا حقدوست، دبیرکانون دانش آموزی بنیاد فردوسی و سرپرست گروه هنری در آغوش سیمرغ و دبیر سوگواره بوده اند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید