در بنیاد لاجوردی

مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی سهیل مخبری

0

 

موسیقی فارس- مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی سهیل مخبری با عنوان «آدم آدم است»، عصر جمعه 24 دی از ساعت 16 تا 19 در بنیاد لاجوردی برگزار شد.

«آدم آدم است»، دومین آلبوم موسیقی سهیل مخبری است. قسمت اول این آلبوم متأثر از زندگی، جهان‌بینی و آثار بهمن محصص (نقاش، مجسمه‌ساز و مترجم پیشروی ایرانی) و قسمت دوم تحت تأثیر موسیقی دستگاهی و بومی ایران ساخته شده است. این آلبوم حاصل یک سال کار ضبط و اما پیشتر از آن، تحقیق درباره‌ی بهمن محصص است. صدابرداری، میکس و مسترینگ آن توسط بهنام معیریان انجام شده است و توسط نشر و پخش جوان منتشر می‌شود.

در این مراسم مخبری درباره‌ی روند شکل‌گیری این آلبوم سخن گفت. او با تأثیر از محصص پنج قطعه موسیقیایی با استفاده از ساز کمانچه، قیچک، ویولنسل، پرکاشن و سازهای کوبه‌ای ساخت و در ادامه تصمیم گرفت که از صدای خودِ محصص نیز استفاده کند و به این وسیله وحدتی بین قطعات پدید آورد. این وحدت برای او با شعر به وجود آمد. بهمن محصص اشعاری از مارینو مارینی مجسمه‌ساز، نیما یوشیج و امیر حسن دهلوی شاعر قرن هفتم خوانده است که مخبری از آن‌ها در این آلبوم استفاده کرده است. او همچنین در قطعه‌ی اول از صدای خنده‌ی محصص استفاده کرده است، زیرا به باورِ وی، بارزترین وجهِ شخصیت محصص خنده‌های او است.

در ادامه فیلمی کوتاه برای مخاطبان پخش شد. در این فیلم روند ساخت و استفاده از صدای بهمن محصص و لحظاتی که وی از فیلم مستند او با عنوان «فی فی از خوشحالی زوزه می‌کشد»( ساخته‌ی میترا فراهانی)  استفاده کرده نمایش داده می‌شود.

مراسم رونمایی از این آلبوم با حمایت بنیاد لاجوردی و شرکت پخش و نشر جوان برگزار شد. بنیاد لاجوردی پیش از این نیز در راستای حمایت از هنرمندان جوان رویدادهای فرهنگی- هنری برگزار کرده است.

 

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید