نامه‌ای سرگشاده خطاب به مدیر دفتر موسیقی برای احقاق حقوق؛

مطالبات عوامل اجرایی و شرکت‌کنندگان در جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی پرداخت نشده است

0

دبیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی ضمن تایید متن نامه تعدادی از شرکت‌کنندگان در این رویداد خطاب به مدیرکل دفتر موسیقی گفت: من امروز در جریان این نامه قرار گرفتم و تایید می‌کنم که نه عوامل اجرایی و نه گروه‌های شرکت‌کننده علی‌رغم گذشت شش ماه از برگزاری این رویداد، دستمزدشان را دریافت نکرده‌اند.

موسیقی فارس-به گزارش موسیقی فارس، امیر مردانه (دبیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی) ضمن تایید  نامه تعدادی از شرکت‌کنندگان در این رویداد که با انتشار متنی خطاب به مدیرکل دفتر موسیقی خواستار پیگیری و تعیین تکلیف مطالبات مالی خود از این جشنواره شده‌اند، گفت: من امروز (شنبه 16 تیر) در جریان این نامه قرار گرفتم و تایید می‌کنم که مطالبات پرداخت نشده است، نه عوامل اجرایی و نه گروه‌های شرکت‌کننده در دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی علی‌رغم گذشت شش ماه از برگزاری این رویداد هنوز دستمزد مقرر شده را دریافت نکرده‌اند.

در متن این نامه سرگشاده آمده است:

«جناب آقای ترابی، مدیرکل محترم دفتر موسیقی؛  با سلام و احترام

چنانکه استحضار دارید دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی از ۱۷ تا ۲۴ آذر ۱۳۹۶ در تالار رودکی برگزار شد و بیش از ۱۴۰ نفر در برگزاری این جشنواره، شامل تک‌نوازی، ساز و آواز، گروه‌نوازی و نیز نشست‌های پژوهشی تلاش کردند. بیشتر برنامه‌های این جشنواره به گواه مخاطبان از بالاترین سطح کیفی برخوردار بوده و این موضوع با بازبینی و ارزیابی آثار ضبط‌شده قابل تحقیق است.

جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی دو هدف اصلی را دنبال کرده است: نخست برگزاری جشنواره‌ای تخصصی به منظور حفظ و اعتلای موسیقی کلاسیک ایرانی (مبتنی بر نظام دستگاهی) که به عنوان یکی از ارکان فرهنگ ایرانی بسیار نیازمند حمایت است و دوم ایجاد فرصتی برای نسل به اصطلاح میانی که دوره‌های آموزشی طولانی را نزد استادان نسل پیشین گذرانده‌اند و اکنون نقش اصلی را در حوزه آموزش و اجرا ایفا می‌کنند، اما به دلیل تنگناهای موجود در سال‌های اخیر، نه مانند نسل گذشته مجال و میدان کافی برای بروز خلاقیت‌های خود یافته‌اند، نه مانند جوانان و نوجوانان نسل بعدی جشنواره‌ای خاص خود دارند.

برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان این جشنواره بسیار خوش‌بین بودند که اگر این جشنواره مخاطب عام ندارد و در محیطی کوچک و بی‌هیاهو برگزار می‌شود، سطح کیفی رو به‌ رشد آن و نیز حمایت مسئولان فرهنگی اسباب دلگرمی را فراهم خواهد آورد، اما اکنون پس از گذشت بیش از شش‌ماه از برگزاری آن، هیچ واکنشی از طرف مسئولان برای احقاق حقوق معنوی و مادی برگزارکنندگان دیده نمی‌شود این در حالی‌است که دیگر جشنواره‌ها امور خود را کاملا سامان داده‌اند.

این جشنواره در محیطی رسمی (تالار رودکی) برگزار شده، دبیر جشنواره دارای حکم از مدیرکل پیشین بوده، لوح‌های اهدایی به شرکت‌کنندگان به امضای مدیرکل دفتر موسیقی رسیده و نیز در اختتامیه شاهد حضور معاون محترم هنری وزارت ارشاد و اهدای لوح‌ها به دست ایشان بوده‌ایم بنابراین شائبه غیررسمی‌بودن آن بسیار دور از ذهن است.

امضاکنندگان این نامه که عمدتا از حامیان شما برای تصدی مدیریت کل دفتر موسیقی بوده‌اند، امیدوارند که پاسخ روشن شما را درباره مطالبات این جشنواره بشنوند و شاهد حمایت جنابعالی از این رکن اساسی فرهنگ موسیقی ایران و نیز نسلی باشند که به جهات گوناگون بیشترین فشار و تبعیض را به خود دیده است.»

منبع:ایلنا

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید