در نودمین سالروز تولد سهراب؛

«مینای مهتاب» شما را به آرامش دعوت می‌کند/ رفع استرس با موسیقی

0

موسیقی فارس- همزمان با نودمین سالروز تولد سهراب سپهری شاعر و نقاش کشورمان آلبوم گفتار با موسیقی «مینای مهتاب» با ۷۶ قطعه در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش موسیقی فارس مهرداد محمدپور تهیه کننده و راوی مجموعه «مینای مهتاب» در توضیح این مجموعه گفت: آبان سال ۹۲ در پی انتشار آلبوم صوتی «با نیلوفر تا مهتاب» به عنوان یک اثر صوتی ایرانی در حوزه بهداشت روان متوجه شدیم تعداد مخاطبان این گونه آثار در حال افزایش است و همین امر موجب شد تا انگیزه تولید آثاری از این دست بیش از پیش تقویت شود، از این رو تولید مجموعه دیگری به همین سبک و سیاق در دستور کار قرار گرفت که آلبوم «مینای مهتاب» با ارایه گزیده ای از سروده های سهراب سپهری یکی از این آثار است.

وی ادامه داد: «مینای مهتاب» عنوان مجموعه ای شامل دو لوح فشرده صوتی است  که به صورت موسیقی – گفتار تولید شده است. در این اثر ۳۰ قطعه از سروده های سهراب سپهری از دفترهای «صدای پای آب»، «حجم سبز»، «مرگ رنگ»، «زندگی خوابها»، «آوار آفتاب»، «ما هیچ ما نگاه» با اجرای بنده به منظور ایجاد فضای ذهنی امن و آرام در علاقمندان شعر و موسیقی انتشار یافته است.

تهیه کننده و راوی مجموعه «مینای مهتاب» اعلام کرد: مهم ترین ویژگی اثر یاد شده که آن را از سایر آثار مشابه متمایز می کند، انتخاب و تدوین صحیح موسیقی های متن آلبوم و انطباق دقیق آنها با فضای حاکم بر شعرهاست که شامل گزیده آثار پرایزنر (Zbigniew Preisner) نابغه شهیر موسیقی از لهستان و نیز موسیقی هایی از واسلیس سالیاس (Vassilis Saleas) آهنگساز و نوازنده  چیره دست کلارینت یونان است که  شنیدن مستمر آن، علاوه بر کاهش هیجانات درونی و ایجاد تعادل در ریتم بدن، حس تخیل و قدرت تفکر شنونده را برمی انگیزد و برای لحظاتی هم که شده استرس ناشی از تنش های روزمره را از وی دور می کند.

محمدپور در پایان بیان کرد: بهترین زمان شنیدن هر یک از آثار مجموعه «مینای مهتاب» متناسب با فعالیت مغز و ریتم بدن، متغیر است. به عنوان مثال نخستین لوح فشرده این مجموعه را که با شعر «صدای پای آب» آغاز می شود، می بایست وقتی شنید که مغز در حال استراحت و ریتم بدن کند است. دومین لوح فشرده آن را نیز که با شعر «سوره تماشا» آغاز می شود باید وقتی که نشاط و هیجان درونی، ریتم بدن را به طور طبیعی افزایش می دهد، گوش کرد. با توجه به نیاز روزافزون افراد جامعه به آثاری از این دست که نقش موثری در کاهش آسیب های ناشی از اختلالات روانی و رفتاری ایفا می کنند، فکر می کنم همه آنهایی که برای حفظ و ارتقای هر چه بیشتر بهداشت و سلامت روان خود گوش سپردن به شعر و موسیقی را برمی گزینند، مخاطب همیشگی«مینای مهتاب» خواهند بود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید