کپی برداری از کیارش حسنزاده توسط خواننده لس آنجلسی

0

موسیقی فارس- ویدا مراقبتی: دو هنرمند حوزه موسیقی با ضبط یک ویدئو، مخاطبین را در مورد سرقت هنری اثرشان به قضاوت فراخواندند. «کیارش حسن زاده»، خواننده و «مهتاب رخصتی» شاعر و ترانه سرا در این ویدئو از سرقت هنری اثرشان توسط یک هنرمندنما به نام «بردیا» پرده برداشتند.
آن ها در این ویدئویی نه دقیقه ای ماجرای این سرقت ناجوانمردانه را بازگو کردند و از مردم خواستند که در این باره به قضاوت بنشینند.
مهتاب رخصتی، بانوی ترانه سرا به مدت 15 سال است که با خوانندگان و آهنگسازها همکاری کرده است. او سال 1383 ترانه «بهترین ترانه» را در اختیار کیارش حسن زاده قرار می دهد. این ترانه در سال 1385 به خوانندگی و آهنگسازی حسن زاده و تنظیم «شاهین خسروآبادی» در آلبومی به نام «یک خاطره» (با مجوز وزارت ارشاد) وارد بازار می شود.
اواخر همان سال این قطعه در قالب یک ویدئوکلیپ با خوانندگی بردیا و به صورت غیرقانونی از طریق شبکه های ماهواره ای پخش می شود. در بخش معرفی این کلیپ، بردیا خود را ترانه سرا، آهنگساز و تنظیم کننده این اثر معرفی می کند. این دزدی نابخردانه از طریق دوستان این دو هنرمند به اطلاع آن ها می رسد و آن ها این ماجرا را پیگیری می کنند.
مهتاب رخصتی در بخشی از این کلیپ اظهار داشت: «پس از این ماجرا بردیا متوجه شده بود که من با کمپانی که آلبومش را تولید کرده بود، تماس گرفته ام و پیگیر کار هستم. به احتمال بسیار شکایت خواهم کرد و با توجه به این که آلبوم نخست او بوده است، جو خبری خوبی برایش نباشد.»
کیارش حسن زاده در ادامه ابراز داشت: «این ترانه من به صورت ویدئو کلیپ وارد بازار شده و مورد استقبال شنوندگان قرار گرفته بود. در آن زمان همکاری با شبکه های ماهواره ای قدغن شده بود. من هم به دلیل این که آثارم از طریق ماهواره پخش شده بود، تعهد داده بودم که مانع از این کار شوم. به این دلیل از شبکه هایی که ویدئوی این اثر من را پخش کرده اند خواستار عدم پخش آن شدم که بالاخره این اتفاق افتاد.»
حسن زاده در بخشی از این کلیپ از فشار عصبی که این سرقت بر او ایجاد کرده بود صحبت کرد. او از طریق یکی از کمپانی های موسیقی در لس آنجلس آمریکا به بردیا پیام داده بود که به همراه ترانه سرا، به عنوان خواننده و آهنگساز اصلی این اثر از وی شکایت خواهند کرد.
پس از گذشت هفت ماه از این اتفاق بردیا در تماسی با کیارش از کار غیرحرفه ای خود اظهار پشیمانی می کند و از او می خواهد که به خاطر حفظ آبرویش از این شکایت صرفنظر کند. این در حالی بود که کلیپ بردیا تا مدت دو سال بعد از آن هم از شبکه های ماهواره ای پخش می شد.
به تازگی و در حالی که ده سال این از ماجرای تلخ می گذرد، بردیا به مهتاب رخصتی پیامک فرستاده است.  البته او برای عذرخواهی پیام نداده است، بلکه گفته که در صدد است این ترانه را در قالب ریمیکس بهترین ترانه منتشر کند. او اضافه کرده که با وجود این که هیچ خواننده ای نامی از ترانه سرای اصلی نمی برد ولی می خواهد به مهتاب رخصتی لطف کند و اسم او را به عنوان ترانه سرا بیاورد.
رخصتی این اشتباه دوباره بردیا را خنده دار توصیف کرد.  او گفت: «سرقت هنری به غیر از این که از نظر اخلاقی کار زشتی است، به روحیه هنرمند آسیب وارد می کند. حالا قضاوت این کار با شما مردم است.»
حسن زاده در پایان گفت: «دزدی، دزدی است. کسی با این کارها به جایی نمی رسد. در هنر همه به دنبال محبوبیت هستند ولی بردیا به دنبال معروفیت است. او باید این کار زشت خود را جبران می کرد.»
او افزود: «حتی تا به امروز گاهی باید برای دیگران توضیح دهیم که این ما هستیم که مورد سرقت هنری قرار گرفته ایم و صاحب امتیاز واقعی این اثر شرکت آوای مهر میهن است. بردیا نتوانست از این کار بهره برداری کند و برای ما هم مشکلات بسیاری ایجاد کرد. قضاوت این کار با شما مردم است.»
حضور این خواننده غیرحرفه ای در خارج از کشور مانع از اقدامات قانونی این دو هنرمند شده است. هنرمندانی که با تمام سختی ها و محدودیت های داخل ایران به هنر واقعی متعهد مانده اند و اثرشان مورد دستبرد نااهلان بازار موسیقی قرار گرفته است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید