با حضور کارشناسان پیشکسوت موسیقی و ادبیات؛

هزار صدا برترین های خود را شناخت

0

موسیقی فارس-سپیده شاه بیگ: فرهنگسرای ارسباران در روز جمعه 9 مهرماه میزبان مرحله نیمه نهایی هزارصدا با حضور کارشناسان خود شد.
محمدعلی بهمنی (شعر)، هنگامه اخوان (آواز) و داود آزاد(موسیقی و آهنگسازی) کارشناساناین دوره از برنامه هزار صدا بودند.
این دوره از برنامه هزار صدا در واقع پنجمین برنامه از سری برنامه هایی بود که در این راستا برگزار می شد که به موسیقی کلاسیک اختصاص داشت.
در این برنامه گروه های بیداد، حلقه و ادیب و ابریشم سرکت کننده هایی بودند کعه با هم به رقابت پرداختند.

موسیقی به بررسی چهار اجرای گروه های برگزیده بهار و تابستان 95 پرداختند.

هزار صدا برنامه ای با هدف معرفی استعداد های تازه موسیقی است که در دو حوزه موسیقی سنتی و پاپ برگزار می شود. در هر برنامه شرکت کنندگان آثار خود را ارائه می کنند. سه داور حاضر در برنامه اثر را در بخش ترانه، آهنگسازی و آواز بررسی کرده و برگزیده آن برنامه را اعلام می کنند. هزار صدا برنامه ای از روزنامه نگار با سابقه هنری، آرش نصیری، است.

پنجمبن برنامه هزار صدا در بخش کلاسیک ایرانی برگزار شد تا دو گروه از میان گروه های موسیقی حلقه، بیداد، ادیب و ابریشم برای رفتن به فینال انتخاب شوند.
هزار صدا کلاسیک ایرانی پنجشنبه شب ارسباران بااجرای به استاد فرهنگ شریف تقدیم شد. در ابتدای برنامه مروری شد بر اجراهای قبلی گروههای شرکت کننده و سپس گروه «ابریشم» اولین گروهی بود که به اجرای برنامه خود در مقابل داوران پرداخت.

در چهار برنامه برگزار شده بهار و تابستان مجیددرخشانی، عبدالحسین مختاباد و محمدعلی بهمنی (در اولین برنامه) کیوان ساکت، سالارعقیلی و افشین یداللهی (در دومین برنامه)، فریدون شهبازیان، حمیدرضا نوربخش و سیدعباس سجادی (در سومین برنامه) و کریم صالح عظیمی، داود آزاد و اسماعیل امینی (در چهارمین برنامه) بر صندلی داوری کلاسیک ایرانی نشسته اند و پس از بررسی و نقد آثار، چهار گروه را برای آمدن به نیمه نهایی انتخاب کرده اند.
پس از اجرای گروه نوبت داوری کارشناسان بود که محمدعلی بهمنی اولین داوری بود که نظر خود را درباره شعر این گروه اعلام کرد. وی دراین باره گفت: شما فرزندان این روزگار هستید و ای کاش از اشعار امروزی استفاده کنید و معاصر اندیش باشید. اشعار کلاسیکی که شما استفاده می کنید در جایگاه خوو قابل احترام و ارزشمند است اما واقعا نشل امروزی به دنبال این اشعار نیست و آنها را نه می خواند و نه گوش می کند.
در ادامه صحبت های وی ، بانو هنگامه اخوان به نقد آواز گروه پرداخت و به خوب بودن صدای خواننده تاکید کرد و گفت: تحریرهای یکنواخت خسته کننده است. آواز دشتی بسیار زیباست اما باید اندازه ادوات تحریر رعایت شود.
سپس داود آزاد درخصوص آهنگسازی «ابریشم» اظهار داشت: کوک خواننده خوب بود اما در ادامه نتوانست این کوک را نگه دارد. استفاده خوبی از ردیف کرده بودید اما یادتان باشد هرچه تصنیف ها ساده تر ساخته شودند، ماندگاری اشان بیشتر می شود. امروزه ما پیچیدگی های زیادی در زندگی داریو و سادگی هنرما را از این پیچیدگی ها دور می کند. چنین چیزی ارزشمند است چون پیچیدگی همیشه زیبا نیست.

گروه ادیب دومین گروهی بود که روی صحنه حاضر شد که با نقد صریح محمدعلی بهمنی در شعرآن مواجه شد. بهمنی در این باره گفت: وقتی قرار است شعری اجرا شود بهتر است از مرجع آن استفاده شود تا اشتباهات فاحش نداشته باشد و خواندن شما با مشکل مواجه نشود. چون این تصنیف بسیار ضعیف بود. رسالت معاصر بودن تنها در این عصر بودن نیست بلکه کسی که شعر و اندیشه معاصر داشته باشد، معاصر است و همین طور کسی که معاصر می اندیشد.
همچنین در ادامه داود آزاد درباره اجرای این گروه توضیح داد: پیش در آمد دشتی زیبایی بود اما خواننده آن را با شور شروع کرد و می توانستید به کمک سوال و جواب سازها ، استفاده بهتری از آنها و حضورشان داشته باشید.
در ادامه پسر پرواز همای به دعوت مجری برنامه روی سن آمد و قطعه ای را با پاینو برای حضار اجرا کرد.
سپس گروه بیداد به عنوان آخرین گروه اثر خود را ارائه کرد که بازهم مورد نقد کارشناس شعر واقع شد . بهمنی نظر خود درباره شعر این گروه را اینگونه عنوان کرد و گفت: هر چه بیشتر با شعر زندگی کنید، می توانید آن را صحیح تر بیان کنید و متوجه غلط های چاپی شوید. شعر را باید کرد و با آن زندگی کرد.
داود آزاد نیز به گفتن این جمله که فاصله میکروفن در اوج باید رعایت شود در نقد این گروه بسنده کرد.
پس از اجرای این گروه ، آرش نصیری در جایگاه مجری برنامه اظهار داشت: وجه مسابقه ای هزار صدا برای ما اهمیت زیادی ندارد امیدوارم برای شرکت کنندگان هم مهم نباشد. استفاده از نظر استادان مثل سال ها شرکت در کلاس است. موفق ترین افراد کسانی بودند که از محضر استادان شعر استفاده کردند. اما شرکت کنندگان خیلی توجهی به این امر در طول این برنامه نداشته اند.
پس از آن نیز از فاضل جمشیدی دعوت کرد تا در همراهی با حسین پرنیا روی سن بیاید و به اجرای برنامه افتخاری خود بپردازد.
در ادامه برنامه، کارشناسی گروهها به شورگذاشته شد که گروههای «ادیب» و «ابریشم» به ترتیب به عنوان گروههای اول و دوم به بخش فینال راه یافتند.
قرار بود در بخش نیمه نهایی هزار صدا چهار گروه حضور داشته باشد که گروه «حلقه» به علت ابتلای خواننده اش به آنفولانزا موفق به حضور در برنامه نشد.
به گفته آرش نصیری برنامه «هزار صدا» تا پایان سال ادامه دارد و چهار گروه برگزیده بعدی در چهار برنامه پیش رو در نیمه نهایی به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

عکسهای پانیذ فرامرزی از این مراسم را ببینید:

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید