۱۴ نکته‌ جالب درباره محسن چاوشی

1

موسیقی فارس: بهمن بابازاده، روزنامه‌نگار حوزه‌ موسیقی گزارشی خواندنی درباره‌ی زندگی و زمانه‌ی محسن چاوشی نوشته است. این نوشته‌ها از صفحه‌ی توئیتر او نقل می‌شود که در هیچ سایت و روزنامه و مجله‌ای نیامده است:

1-یازده سال پیش در چنین روزی یعنی 23 مهر سال 87 محسن چاوشی اولین آلبوم رسمی خود به نام “یه شاخه نیلوفر” را منتشر کرد. هر چند پیش تر با انتشار آلبوم “نفرین” و خواندن #سنتوری همه گیر شده بود. 11 سال یک سوال را هر روز جواب میدهد: چرا کنسرت نمیزاری؟!

2- چاوشی در این یازده سال فراز و فرودهای زیادی را سپری کرده. آن زمان که در محله #سلسبیل ابتدای دوران فعالیتش را گذراند و به مرور به استودیو نبش بیمارستان آتیه نقل مکان کرد. دوران درخشانش را همین جا تجربه کرد و بعد راهی تجریش و استودیو دفتر مسعود دهقان(طبقه بالای سیدمحمد امامی) شد.

3- چاوشی خیلی زود از این استودیو هم رفت و طبقه پائین دفتر هادی حسینی در خیابان صحرا استودیوی مجهزش را تحویل گرفت. تهیه کننده ای که یک چاوشی است تمام عیار بود و آقازاده ای از ایل و تبار حسینی، وزیر ارشاد سابق. شهرزاد و دوره جدید پسا شهرزاد را اینجا تجربه کرد و ماه گذشته از اینجا هم کوچ کرد.

4- بدترین دعوای چاوشی در همه این سال ها به ترتیب با داریوش مهرجویی، ابراهیم حاتمی کیا، صدا و سیما و سینا سرلک بود که هر سه رسانه ای و به شدت خبرساز شد. این اواخر هم که ماجراهای آلبوم ابراهیم و انتشار چند اثر بدون مجوز او پای نهادهای امنیتی را هم به استودیواش باز کرد.

5- چاوشی آدم های اندکی را در دوره‌های مختلف کنار خودش داشته و اعتماد کرده. در دوره‌ای محمدرضا آهاری، در دوره ای بهروز صفاریان و سینا حجازی و ایمان قیاسی، در دوره‌ای محمد امامی و مسعود دهقان و در دوره‌ای هم بهادر. ولی حسین صفا تنها کسی بوده که هرگز چاوشی او را کنار نگذاشته.

6- زندگی شخصی چاوشی هم فراز و فرودهای زیادی داشته که قطعه “دیوار بی در” را در بدترین شرایط زندگی شخصی خود منتشر کرد که روایتگر آن روزهای سخت بود. هنوز هم رابطه اش با محسن یگانه خوب نیست و هنوز هم حاضر نیست درباره “نشکن دلمو” حرف بزند.

7- ماجرای تراک دوبی بزرگترین دردسرها را برایش داشت. حملات تند مهدی یراحی و کشمکش های این دو حتی به فضای مواجهه حضوری و تلفنی و تنش های فراوان رسید. گروه های تندروی عرب تهدیدهای وحشتناکی را روانه‌اش کردند تا موزیک ویدئوی این اثر تا امروز در هارد سازمان اوج تحت الحفظ باقی بماند.

8- کار به جایی رسید که ویدئو “دوبی” پیش از انتشار در چند نهاد از جمله “شورای عالی امنیت ملی” بررسی شد و مُهر “غیرقابل انتشار” به آن خورد. ویدئویی که دختر بی حجاب، صحنه های تصویری تلخ از خودفروشی برخی از دختران جوان در دوبی را به تصویر کشیده است.

9- همکاری چاوشی با سازمان ها و تیتراژخوانی های چاوشی همیشه با حملات متعصب ترین طرفدارانش رو به رو بوده. همکاری هایی که به جز آلبوم تنها منبع درآمد این خواننده است و البته که بسیاری از این همکاری ها به دلیل رفتارهای غیرحرفه ای طرف مقابل نیمه تمام مانده است.

10- حضور چاوشی در سالن کنسرت مهدی یراحی تنها حضور او در اماکن عمومی و هنری است. ظهر همان روز با سینا حجازی و ایمان بر سر موضوعی شرط بندی می کنند و چاوشی شرط را می بازد و قرار می شود سرزده به برج میلاد بیایند. خودم با دوربین موبایلم آن عکس ها و ویدئوها را از حضور چاوشی در سالن گرفتم.

11- و کنسرت…
چاوشی دو قرارداد کنسرت با “ر.ب” و “م.ج.پ” بسته. هنوز هم معتبرند ولی چاوشی یک جواب دارد:”بعد از کنسرت اول چی؟! روزمرگی و تکرار مثل بقیه؟”.
حتی قرار بود وقتی یانی به ایران بیاید چاوشی سوپرایز برنامه باشد و یک قطعه با آن ارکستر بخواند. دو ماه گوشی اش خاموش و رفت که رفت.

12- چاوشی سال گذشته یک پیشنهاد محرمانه خارج از کشور داشت. یک فیت با “A” ستاره موسیقی جهان. 20 میلیارد پیشنهاد شد ولی ظاهرا پشت پرده این موضوع از سوی فردی یهودی در حال هدایت بود و سوءاستفاده سیاسی خطرناک. باز هم گوشی اش را خاموش کرد و ایمیل‌ها بی پاسخ ماند و باز هم رفت که رفت…

13- آلبوم “قمارباز” فصل جدید آقای مرموز موسیقی پاپ ایران است. آلبومی که می گوید: “زندگی و هست و نیستم را روی آن قمار کرده ام”. شاید بخاطر همین روی اسم آن حساس شده. چه کسی کوتاه می اید؟

14- یازده سال از عمر هنری چاوشی گذشته و او هنوز مرموزترین خواننده مولف ایرانی است، با ایدئولوژی و خط فکری ترسناک. حتی فیت اش با #یاس بخاطر همین حمله تند به برخی جریان ها هرگز به مرحله ضبط نرسید. خواننده ای که باید برای درکش سخنان برخی خوانندگان لس آنجلسی را درباره اش شنید و بعد لب باز کرد.

 

خبرنگار:بهمن بابازاده

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

1 دیدگاه

پاسخ دهید