محمد معتمدی در رونمایی آلبوم «سرمست»:

در طول ساخت این اثر چندین بار مورد بی مهری قرار گرفتم

0

موسیقی فارس: مجموعه هفتگانه «سرمست» با صدای محمد معتمدی و موسیقی محسن جلیلی و میلاد رضا رونمایی شد.

به گزارش موسیقی فارس، مجموعه هفتگانه سرمست با صدای محمد معتمدی، موسیقی محسن جلیلی و میلاد رضا در خانه فرهنگ و هنر مانا،‌ رونمایی شد. این آلبوم در هفت قطعه طی ۳ سال به همت مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شده است.

در این مراسم عباس محمدی مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری،‌ درباره رونمایی این اثر گفت: امروز روز بزرگی برای موسیقی ایران است و من این موفقیت را به دکتر جلیلی و دوستان هنرمندشان تبریک می گویم.  «سرمست» یک اثر فاخر است و باید گفت که اشعار عرفانی مولانا که مراحل سلوک انسان خاکی را به یک انسان کامل تشریح می کند به بهترین نحو اجرا شده است. متاسفانه پیش از رونمایی از این آلبوم حاشیه هایی ایجاد شده بود و عده‌ای می گفتند که این اثر،‌ موسیقی سنتی نیست و نباید آن را موسیقی فاخر و ایرانی دانست. مسئله‌ای که وجود دارد بر سر تعاریف و نام‌گذاری واژه‌هاست.

وی ادامه داد: سنت و فرهنگ از واژگانی است که تعاریف بسیاری در مورد آن شده،. فرهنگ ایرانی از خرده‌فرهنگ‌ها و سنت‌های قبایل،‌ طوایف و نژادها شکل گرفته است. از خوزستان گرفته تا کردستان از کردستان تا شمال ایران و از خراسان تا جنوب سیستان و بلوچستان همه مردم فرهنگ خودشان دارند و نمی‌توان گفت فرهنگ ایرانی جدای از این خرده‌فرهنگ‌ها است. در موسیقی هم همین مسئله صدق می‌کند؛ عده‌ای به اشتباه موسیقی سنتی ایران را تنها موسیقی ردیفی و دستگاهی می‌دانند و خارج از آن را اصلا قبول ندارند. خوشحالم در زمانی که من مسئولیت داشته‌ام سعی کرده‌ام تا موسیقی نواحی،‌ موسیقی بومی و … را هم به عنوان موسیقی سنتی ایران معرفی کنیم.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری اضافه کرد: امیدوارم این آلبوم با اقبال خوبی مواجه شود و مردم با شنیدن آن لذت وافی را ببرند. این اثر بحق اثری فاخر،‌ ناب، ایرانی و منطبق با فرهنگ این سرزمین است و از همین رو قطعا مورد توجه قرار می‌گیرد. اشعار انتخاب شده بسیار با برنامه بوده و از میان تمامی اشعار مولانا تنها ۷ شعر انتخاب شده است و باید گفت برای هر بخش از این آلبوم  تفکری صورت گرفته است.

در ادامه برنامه محسن جلیلی، آهنگ‌ساز آلبوم «سرمست»، ضمن خوشامدگویی و تبریک به خاطر رونمایی از آلبوم سرمست، گفت: اثری که خلق می‌شود سرنوشتش را مخاطب تعیین می‌کند. این سرنوشت جدای از نوع موسیقی و محتوای آن است. جدای هر نوع سبک،‌ ژانر و هر نوع تقسیم‌بندی موسیقی آن و حال موسیقی است و نوید این را می‌دهم که بعد از شنیدن آلبوم «سرمست» شما هم دچار این آن و حال متفاوت خواهید شد.

وی اضافه کرد: من از مرکز موسیقی حوزه هنری نهایت تشکر را دارم که با حمایت‌های خود بانی تولید این اثر شدند. از محمد معتمدی نیز قدردانم که با صدای گرم خود این اثر را شنیدنی‌تر کرد. باید درباره این آلبوم بگویم که این هفت اثر موجود، تنها یک اثر موسیقی نیست بلکه برای نگارش و تنظیم آن نزدیک به ۳ سال پژوهش شده است. برای ریتم،‌ موسیقی،‌ ملودی و حتی اشعار. در حوزه انتخاب شده از سه تن از اساتید مولاناشناسی کمک گرفته است تا درخصوص عرفان مولانا اطلاعات دقیقی در اختیارمان قرار دهند. در عرفان مولانا سه مرحله عرفان جمالی،‌ جلالی و کمالی وجود دارد و حال در این آلبوم این انواع و مراحل در قالب موسیقی و ملودی طراحی شده است.

این آهنگ‌ساز درباره سبک به کار رفته در آلبوم «سرمست» خاطرنشان کرد: این موسیقی قطعا موسیقی سنتی،‌ ایرانی و بومی است و به دلیل تلفیقی که صورت گرفته چهره دیگری را به مخاطبین نشان داده است. برای مثال، زمانی که در تعزیه از ترومپت استفاده شد قطعا مقاومت‌هایی وجود داشته اما امروز بخشی از موسیقی آیینی ما به حساب می‌آید. موسیقی تلفیقی هم به همین شکل است و از همین رو باید گفت که این آلبوم یک اثر ماندگار سنتی و ایرانی است.

محمد معتمدی، خواننده آلبوم «سرمست»،‌ نیز در این مراسم درباره اثر رونمایی شده‌اش گفت: در طول ساخت این اثر چندین بار مورد بی مهری قرار گرفتم و هر بار که عرصه بر من تنگ شد،‌ به سراغ جناب آقای محمدی و حوزه هنری رفتم و آن‌ها با مهربانی و لطایف خود من را از شرایط دشوار نجات دادند. من بسیار خوشحالم که این کار به من پیشنهاد شد و همان‌طور که بسیاری از دوستان گفته‌اند این اثر از تمامی کارهای قبلی من متفاوت است. و حتی بعد از شنیدن موسیقی کار با آقای جلیلی تماس گرفتم و بسیار خوشحال شدم که کاری را می خواهم انجام دهم که نسبت به گذشته می‌خواهم خرق عادت کنم.

وی ادامه داد: طی سفرهایی که به کشورهای مختلف با موزیسین‌های این کشورها برخورد داشتم،؛ کسانی که کارهای مقامی و سنتی کشور خودشان را انجام می دادند. دریافتم که چقدر نیاز و ذائقه مخاطب در مسیر موسیقی یک کشور مهم و قابل توجه است. دقیقا این خصلت در آثار دکتر جلیلی وجود داشت و محتوای شعر مولانا و خواست آهنگ‌ساز در شعر هر حالتی دارد احساسی دارد در قالب موسیقی ظهور و بروز داشته باشد. این اثر یک تولید سنتی برای ذائقه امروز ماست،‌

این خواننده تصریح کرد: اگر بخواهیم موسیقی را با اصول و چارچوب‌هایی که در کتاب‌ها نوشته شده مطابقت دهیم شاید در مقوله هنر به جایی نرسیم. امیدوارم کسانی که این کار را دوست دارند با آن ارتباط برقرار کنند و به عنوان یک هدیه شب عید از ما قبول کنند. طبیعتا هیچ کاری بدون انتقاد نیست، نمی‌توان گفت کاری انجام شود که همه صددرصد با آن موافق باشند. امیدوارم مخاطبین از شنیدن آن لدت ببرند.

منبع: فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید