تبریک سال نو به شیوه لوریس چکناواریان

0

موسیقی فارس-لوریس چکناواریان ضمن انتشار پیامی تصویری به مناسبت فرارسیدن سال نو، بخشی از اجرای «ارکستر سمفونیک البرز و گروه کر فیلارمونیک ایران» را نیز منتشر کرد.

چکناواریان که از چهره‌های ماندگار تاریخ هنر ایران محسوب می‌شود با انتشار دو فیلم کوتاه که یکی از آنها به اجرای «ارکستر سمفونیک البرز و گروه کر فیلارمونیک ایران» مربوط می‌شود نوروز را به ایرانیان تبریک گفت.

لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ایرانی که سابقه رهبری بسیاری از ارکسترهای بزرگ جهان را در کارنامه‌اش دارد در فیلم کوتاهی اینچنین فرارسیدن سال نو را به ایرانیان تبریک گفت: «سال نو مبارک. امروز فقط تولد طبیعت نیست بلکه تولد ما ایرانی‌ها نیز هست. از هزاران سال پیش اجدادان ما روز درستی را برای جشن ایرانیان انتخاب کرده‌اند؛ روز تولد طبیعت که روز تولد ما ایرانی‌ها هم هست و ما باید دیروز را فراموش کنیم و از فردا زندگی جدیدی را آغاز کنیم. بیایید با همدیگر دست به دست هم بدهیم و فرهنگ‌مان را جهانی کنیم؛ چون از نظر فرهنگی می‌بایست ما را بشناسند. چون فرهنگ ما فرهنگ کهن و بزرگی است؛ سال نو مبارک.»

در اینجا می‌توانید فیلم کوتاه پیام تبریک او را ببینید:

در این بخش نیز می‌توانید قسمتی کوتاه از اجرای «ارکستر سمفونیک البرز و گروه کر فیلارمونیک ایران» را به رهبری لوریس چکناواریان ببینید:

از جمله نکاتی که در طول عمر هشتاد ساله این هنرمند همواره باعث آزار او شده و در اکثر سخنرانی‌هایش به آن اشاره کرده انتقاد به مسئله استفاده از واژه «اقلیت» در مورد ایرانیان است. او که از ارمنی‌های ایرانی محسوب می‌شود همواره از به کار برده شدن واژه «اقلیت» در مورد ارمنی‌ها انتقاد کرده و خواستار حذف این واژه از ادبیات ایرانیان شده است؛ از این روست که در پیام تبریک نوروزی خود نیز کل ایرانیان را مخاطب قرار داده است.

منبع: ایلنا

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید