his Wheel’s On Fire | Bob Dylan

همکاری باب دیلن و گروه  The Band، در سال 1967 که نتیجه آن در سال 1975 در آلبوم The Basement Tapes شنیده می شود، از یک نظر مایوس کننده بود، زیرا کیفیت ضبط  اغلب آهنگ های این آلبوم به دلیل ضبط خانگی پایین بود. اما با همین کیفیت پایین هم شامل بعضی از ناب ترین و بهترین آهنگ های دیلن می شد که حاصل همکاری دیلن و The Band بود. یکی از همین آهنگ ها که دیلن آن را با همکاری Rick Danko یکی از اعضای گروه نوشته است، This Wheel’s On Fire است…
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم دی ۱۳۹۲ساعت 18:0  توسط اشکان  |  4 نظر

Let Me Die In My Footsteps | Bob Dylan

 

آهنگ های موضوعی (Topical Songs)، آهنگ هایی هستند که در مورد یک موضوع سیاسی و یا اجتماعی صبحت می کنند. آهنگ های موضوعی معمولا آهنگ های اعتراضی (Protest Songs) نیز هستند، ولی دلیلی بر این اصل نیست. این آهنگ ها معمولا برای اتفاقات زمان خودشان نوشته می شوند. باب دیلن با ایجاد تغییری اساسی در این سبک از موسیقی، شیوه نوشتن را از صرف گزارش یک واقعه، به سمتی حرکت داد که بتواند مشکلات را با آن بیان کند. آهنگ هایی مثل Let Me Die In My Footsteps ، A Hard Rain ‘s A-Gonna Fall ، Blowin’ In The Wind تم های سیاسی و اجتماعی را دوباره به موسیقی آن زمان برگرداند.
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم آذر ۱۳۹۲ساعت 13:2  توسط اشکان  |  2 نظر

Every Grain Of Sand | Bob Dylan

بدون هیچ شک و تردیدی یکی از بهترین و تحسین شده ترین آهنگ های دهه ی 80 باب دیلن، آخرین آهنگ از آلبوم Shot Of Love است. سومین آلبوم از مجموعه سه گانه آلبوم های با مضامین دینی دیلن بعد از مسیحی شدن و یا به اصطلاح تازه متولد شدن! (آلبوم های Saved، Slow Train Coming و Shot Of Love ). ژرف اندیشانه و تیز بینانه ترین تحلیل دیلن از ایمان، اعتقاد و جهان پژوهشی اش از دین مسیحیت. اگرچه Shot Of Love یکی از آلبوم های با مضماین دینی بود، ولی اکثر آهنگ های آن آمیختگی آشکاری با این مضماین ندارد، اما این آهنگ کاوشی والا و  با شکوه در دین و به خصوص اعترافی در نگاهش دارد…
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۲ساعت 18:26  توسط اشکان  |  5 نظر

One More Cup Of Coffee | Bob Dylan

 

به دنبال استقبال خوبی که از آلبوم سال 1975 دیلن یعنی Blood On The Tracks شد، آلبوم Desire  موفقیت دیگری را برای دیلن به همراه داشت.  این آلبوم که در ژانویه سال 1976 منتشر شد، یکی از آلبوم هایی ست که با بیشترین تلاش گروهی آماده شده است. شامل همان گروه از نوازندگانی ست که دیلن با آن ها تور Rolling Thunder Revue را اجرا کرد. دیلن بیشتر ترانه های این آلبوم را به همراهی Jacques Levy (شاعر، کارگردان تئاتر و روانشناس آمریکایی) نوشته است . Desire بعد از انتشار، برای مدت 5 هفته در صدر جدول آلبوم های پاپ بیلبورد قرار گرفت و به عنوان یکی از پر فروش ترین آلبوم های استودیویی باب دیلن معرفی شد. یکی از یازده آلبوم دیلن که در لیست پانصد آلبوم برتر  مجله  Rolling Stone قرار گرفته است.
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  شنبه چهارم آبان ۱۳۹۲ساعت 1:43  توسط اشکان  |  2 نظر

Subterranean Homesick Blues | Bob Dylan

نخستین تک آهنگ باب دیلن که توانست رتبه زیر 40 را در چارت 100 آهنگ برتر بیلبورد آمریکا به دست آورد، اولین آهنگ از آلبوم Bringing It All Back Home بود. Subterranean Homesick Blues که  19 روز قبل از انتشار آلبوم به صورت تک آهنگ توسط کلمبیا رکودرز منتشر شده بود، توانست تمام موفقیت های ممکن را به دست آورد. Subterranean Homesick Blues در واقع ترکیبی شگفت انگیز از  رُمان The Subterraneans جک کرواک، سبک نوشتن آهنگ Taking It Easy از وودی گاتری و پت سیگر و  ریف های گیتار و ملودی آهنگ Too Much Monkey Business از چاک بری است.
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۲ساعت 1:11  توسط اشکان  |  یک نظر

Idiot Wind | Bob Dylan

 

دیلن بیشتر آهنگ های آلبوم  Blood on the Tracks را در تابستان سال 1974، بعد از بازگشت از مجموعه ی تورها و کنسرت هایی که همراه گروه The Band گذاشته بود، نوشت. در سپتامبر همان سال در نیویورک، نسخه اولیه آلبوم را ضبط کرد، اما در دسامبر چهار آهنگ از مجموعه آلبوم ( شامل آهنگ Idiot Wind ) دوباره در شهر مینه پولیس ضبط شدند. ورژن ضبط شده در شهر مینه پولیس همانی است که در آلبوم منتشر شده است. ورژن ضبط شده در نیویورک تا سال 1991 منتشر نشد، هنگامی که در آلبوم  The Bootleg Series Vol. 1-3  قرار گرفت.
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۹۲ساعت 15:11  توسط اشکان  |  8 نظر

Forever Young | Bob Dylan

 

آهنگ Forever Young یا همیشه جوان از آلبوم Planet Waves در سال 1974 منتشر شد. Forever Young در کنار آهنگ های دیگری از این آلبوم همچون Dirge ، از بهترین های دیلن در آن سال ها بود. علی رغم نقد های متفاوتی در مورد این آلبوم وجود داشت، این آلبوم توانست رتبه 1 در چارت بیلبورد را به دست آورد. اين آهنگ اگر چه در رده آثار اعتراضي او جا ندارد، اما لبريز از انرژي و تصاوير جالب است و برخلاف لحن بسيار ساده‌اش، مي‌تواند برانگيزانده احساس باشد. دیلن خود می گوید این آهنگ را برای پسرش، Jesseسروده است…
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام خرداد ۱۳۹۲ساعت 0:30  توسط اشکان  |  4 نظر

Goin’ To Acapulco | Bob Dylan

 

با یک جستجوی ساده در اینترنت، می توانید لیست بلند بالایی از خوانندگانی پیدا می کنید که آهنگ های دیلن را کاور (بازخوانی) کرده اند.از Joan Baez، Jeff Beck، Eric Clapton، Same Cooke، George Harrison، Jimi Hendrix گرفته تا Adele، James Blunt، Cold Play، Maroon 5، The White Stripes و … که برای بعضی از آن ها شهرت هم به همراه داشته است (نمونه ی بارز آن گروه The Byrds) . صحبت از مردی ست که برای پنج دهه به عنوان چهره اصلی موسیقی شناخته شده است.
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  جمعه سوم خرداد ۱۳۹۲ساعت 1:37  توسط اشکان  |  3 نظر

Masters Of War | Bob Dylan

 

جوان ۲۲ ساله ی مینه سوتایی، در آلبوم دومش با نام Freewheelin’ Bob Dylan که در سال 1963 منتشر شد، خود را به عنوان شاعری ماهر و توانا در نوشتن ترانه های اعتراضی (Protest Songs) به همگان معرفی کرد . آهنگ های Blowin’ In The Wind ، A Hard Rain’s a-Gonna Fall و Oxford Town از این آلبوم، هر کدام به نوعی قوی و بی نهایت متفاوت از هم چه از لحاظ ملودی و چه از لحاظ آهنگ، بودند. چهارمین آهنگ از این مجموعه و شاید برجسته ترین آهنگ اعتراضی در آلبوم Freewheelin، اربابان جنگ (Masters Of War) است.
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  جمعه سی ام فروردین ۱۳۹۲ساعت 3:0  توسط اشکان  |  8 نظر

I Shall Be Released | Bob Dylan

 

I Shall Be Released یکی از معدود آهنگ هایی ست که بیشتر شهرت خود را از اجراهای دیگر خوانندگان به دست آورده، تا یک اجرای اورجینال از دیلن. این آهنگ برای آلبوم The Basement Tapes (نوارهای زیر زمینی) که در سال 1975 منتشر شد، آماده شده بود ولی در نهایت در این آلبوم قرار نگرفت. در این آلبوم گروه The Band، باب دیلن را همراهی می کردند.  آهنگ هایی که صدای دیلن را به همراه داشت، 8 سال قبل از انتشار آلبوم ، یعنی در سال 1967 در وودستوگ، نیویورک جایی که باب دیلن و The Band در آن زندگی می کردند، ضبط شده بود.
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۱ساعت 2:31  توسط اشکان  |  2 نظر

Chimes Of freedom | Bob Dylan

Chimes Of Freedom آهنگی ست از آلبوم سال 1964 دیلن به نام Another Side Of Bob Dylan که تهیه کننده آن Tom Wilson بود.  متن آهنگ در اوایل همان سال، مدت کوتاهی بعد از انتشار آلبوم The Times They Are a-Changin’ نوشته شده بود و در سفری که دیلن در آمریکا داشته ، کامل شده بود و تاثیر عمیقی از نمادگرایی ( سمبولیسم ) اشعار آرتور رمبو ، شاعر فرانسوی که از بنیان گذران شعر مدرن به حساب می آید، گرفته است. Bruce Springsteen هنگام اجرای زنده این آهنگ در یکی از کنسرت هایش می گوید که این بهترین آهنگ در مورد انسان و آزادی ست!
برچسب‌ها: آهنگ های باب دیلن
ادامه مطلب

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۱ساعت 16:20  توسط اشکان  |  3 نظر

Senor – Tales Of Yankee Power | Bob Dylan

یکی از کارهایی که دیلن بهتر از هر کس دیگری قادر به انجام دادن آن است، رساندن احساسات زیر پوستی شخصیت های آهنگ هایش هست،  حتی وقتی که رفتار این شخصیت ها قابل دنبال کردن نباشد. هیچ آهنگی بهتر از آهنگ Senor – Tales Of Yankee Power این توانایی را نشان نمی دهد. این آهنگ یکی از مرموزترین آهنگ های دیلن است

 

 

It’s Alright, Ma (I’m Only Bleeding) | Bob Dylan

این شاهکار بیست ورسی یکی از بهترین های باب دیلن است. از آهنگ های مورد علاقه خود دیلن است و آن را در بیشتر کنسرت هایش به صورت زنده اجرا کرده است. در سال ۱۹۶۵ میلادی در آلبوم  ‌Bringing It All Back Home منتشر شد و شامل بعضی از بهترین و مشهورترین شعرهایی ست که دیلن تا به حال نوشته است…

 

این آهنگ ۱۱ دقیقه و ۲۲ ثانیه ای ، برای اولین بار در آلبوم ‌‌Blonde On Blonde ، در سال 1966 منتشر شد . آلبوم Blonde On Blonde ، سه گانه ی آلبوم های راک دیلن را که در سال های  1965 – 1966 ضبط شد را کامل کرد  (Bringing It All Back Home ، Highway 61 Revisited) و از نظر منتقدان بسیاری ، جز یکی از بهترین آلبوم های تاریخ انتخاب شده است .

 

Make You Feel My Love در سال 1997 برای آلبوم Time Out Of Mind ضبط شد. آلبومی که برای باب دیلن بعد از چند سال افت در دهه هشتاد، نقطه عطفی بود. با اینکه صدای دیلن برای بعضی ها گوش خراش (!) شده بود، ولی شعر ها سنگین، عمیق و قوی بودند. دیلن برای این آلبوم سه جایزه گِرمی را در سال 1998 دریافت کرد.
 

 

باب دیلن این آهنگ را در سال ۱۹۶۲ نوشت و در سال ۱۹۶۳ در آلبوم The Freewheelin’ Bob Dylanمنتشر کرد. با این که جز آهنگ های اعتراضی (Protest Song) به حساب می آید، ولی با مطرح کردن پرسش هایی در مورد صلح، جنگ و آزادی به بیان مفهوم خود می پردازد. به این گونه پرسش ها  Rhetorical Questions گفته می شود. پرسش هایی که برای بیان هدفی خاص مطرح می شوند و انتظاری برای پاسخ به آن ها وجود ندارد. (نزدیک ترین مثال برای این گونه پرسش ها سوال ” رای من کجاست؟ Where Is My Vote ” در انتخابات سال 88 ایران…)
 

 

Girl From The North Country یکبار در سال 1963 در آلبوم The Freewheelin’ Bob Dylan  و بار دیگر در سال 1969 در آلبوم Nashville Skyline، در همکاری با جانی کَش (Johnny Cash)، از خوانندگان بزرگ سبک کانتری در آمریکا و یکی از تاثیرگذارترین موسیقی‌دانان قرن بیستم، منتشر شد.

 

در سال 1978، دیلن بدترین انتقاد ها در دوران خوانندگی خود دریافت کرده بود. حتی فیلم Renaldo And Clara (به کارگردانی باب دیلن) که فیلمی مستند مانند و همراه با تصاویری تخیلی، تاثیر گرفته از آهنگ ها و زندگی دیلن، بود نتوانست شدت این انتقادها را کاهش بدهد. در صدر این انتقاد ها مجله The Village Vioce بود که با چاپ چهار نقد منفی مختلف از چهار منتقد دیلن را به باد انتقاد گرفت.(شدت این انتقاد ها به قدری بود که دیلن آنها را حملات شخصی می دانست…)

 

Blind Willie McTell آهنگی است در سال 1983در اصل برای آلبوم  Infidels ضبط شد، ولی در آن زمان منتشر نشد و به آن توجهی نشد تا اینکه در سال 1991 در آلبوم The Bootleg Series Volumes 1-3 منتشر شد. . .

 

 

 

Talking Blues یا “تاکینگ بلوز” شکلی  از موسیقی فولک و کانتری ست که در آن عنصر ریتم  مهم  و شاخص است، در آن خواننده واژه‌ها را مانند صحبت کردن اما با رعایت ضرب آهنگ ادا می‌کند. در این ژانر موسیقی ملودی آزاد است اما ریتم یک چهارچوب مشخص را رعایت می‌کند…

 

 

Simple Twist Of Fate دومین آهنگ از پانزده امین آلبوم باب دیلن ، Blood On The Tracks ، است. آلبوم Blood On The Tracks یکی از موفق ترین آلبوم های باب دیلن چه از نظر فروش( پرفروش ترین آلبوم  استودیویی باب دیلن تا به حال) ، چه از نظر منتقدان ( رتبه 16 در بین 500 آلبوم برتر تمام زمان ها از مجله ی رولینگ استون) و طرفداران بود…

 

 

برای خیلی ها آهنگ The House Of Rising Sun با آکورد چرخشی آن در گام لا مینور، یادآور خاطره ی  تک آهنگ موفق گروه The Animals  در سال 1964 است. خود آهنگ، به تنهایی، نقش بسیار بزرگ و وسیعی در تاریخ موسیقی فولک آمریکا بازی می کند که به زمانی خیلی قبل تر از اواسط  دهه شصت، یعنی زمانی که  به سرعت مشهور شد، بر میگردد.

 

 

باب دیلن این آهنگ حدودا 11 دقیقه ای را در آگوست 1965 در آلبوم Highway 61 Revisited منتشر کرد. آهنگ پایانی آلبوم Highway 61 Revisited ، آلبومی که بیشترین موفقیت را برای باب دیلن جوان در دهه شصت آورد.

در بین تمام جریان های موسیقی غیر متعارف در دهه شست، که برای جریان های موسیقی قدیمی و جا افتاده آن زمان، موسیقی ای انحرافی برای نسل جوان آمریکا بود، باب دیلن حرف های زیادی برای گفتن داشت…چیزی که نسل قدیم آن را گم کرد…

حرف هایی در مورد این که چگونه جهان را جایی بهتر برای زندگی کردن بسازیم…

ششمین آهنگ از  آلبوم Nashville Skyline یعنی، Lay Lady lay ، در اصل برای فیلم Midnight Cowboy نوشته شد ولی در نهایت برای آن استفاده نشد. این آهنگ در جولای 1969 به صورت تک آهنگ منتشر شد و به سرعت به رده های بالای لیست آهنگ های برتر آمریکا و انگلیس ( Billboard Hot 100 & UK Singles Chart ) رسید.

صدایی جدید از باب دیلن…

اولین آهنگ از سی امین آلبوم باب دیلن،Time Out Of Mind،منتشر شده در سال 1997، آهنگی ست به نام مرض عشق…

آلبوم Time Out Of Mind به نظر خیلی از منتقدان و طرفداران، بازگشت هنری باب دیلن بعد از دست و پنجه نرم کردن با هویت موسیقی خودش در دهه هشتاد بود. آلبوم به نسبت کارهای قبل تر دهه هشتاد موفق تر بود، با دریافت سه جایزه گرمی در سال 1988 و رتبه 408 در لیست 500 آلبوم برتر تمام دورانها از مجله رولینگ استونز…

 

 

 

سارا، یکی از آهنگ هایی ست که باب دیلن از شخصیتی که در بین مردم و در روی صحنه کنسرت داشت، بیرون می رود و با بیانی موثر و گیرنده از زندگی شخصی اش، مستقیما به فردی واقعی تبدیل می شود.

سارا، آخرین آهنگ از آلبوم Desire بود که در سال 1976 منتشر شد…

 

آهنگی ست که در سال ۱۹۶۴ در سومین آلبوم باب دیلن، The Times They Are A-Changin’ منتشر شد. حال و هوای آهنگ درست مثل بقیه آهنگ های این آلبوم هست. با همان رنگ و بوی اجتماعی…

 

Don’t Think Twice, It’s All Right  آهنگي ست از باب ديلن كه در سال 1962 نوشته و در سال 1963 در آلبوم The Freewheelin’ Bob Dylan  منتشر شد. همچنين سه بار ديگر در آلبوم هايBob Dylan’s Greatest Hits Vol. II  و The Best Of Bob Dylan  و The Essential Bob Dylanمنتشر شد…

 

Visions Of Johanna يا همان تخيلات جوهآنا آهنگي ست از آلبوم Blonde On Blonde يعني هفتمين آلبوم استوديويي باب ديلن كه در سال 1966 منتشر شد. اين آلبوم يكي از معروف ترين آلبوم هاي باب ديلن هست به دليل اينكه آهنگ هاي اين آلبوم هم از نظر ملودي و ساخت آهنگ و هم از نظر متن آهنگ ها قوي و عالي بود. از موفقيت هاي اين آلبوم همين بس كه در ليست 500 آلبوم برتر تمام دوران ها از مجله رولينگ استون رتبه 9 را به دست آورده، دومين آلبوم باب ديلن بعد از Highway 61 Revisited در این لیست…(باب ديلن با داشتن 10 آلبوم در اين ليست دومين خواننده با بيشترين تعداد آلبوم هست (اولين رتبه براي بيتلزهاست با 11 آلبوم و سومين رتبه براي گروه رولينگ استون…))

و اما آهنگ Visions Of Johanna…

 

 

Tangled Up in Blue | Bob Dylan

“Tangled Up in Blue” آهنگي ست از باب ديلن كه به صورت تك آهنگ در 17 ‍ژانويه 1975 منتشر و سپس در آلبوم Blood On The Tracks منتشر شد.جز يكي از معروف ترين كارهاي ديلن محسوب ميشه. اين آهنگ رتبه 31 در چارت بيلبورد Hot 100 و رتبه 68 در ليست معروف مجله رولينگ استون*Rolling Stone 500 Greatest Songs Of All Time* را به دست آورد…

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید