رونمایی از کتاب تنبور در تالار رودکی

0

موسیقی فارس- کتاب «چهل تمرین انگشت‌گذاری برای تنبور» اثر رضا علی آبادی در تالار رودکی رونمایی شد.

به گزارش موسیقی فارس، کتاب «چهل تمرین انگشت‌گذاری برای تنبور» حاصل 13 سال آموزش و تخصص رضا علی آبادی پژوهشگر ، آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و انجمن موسیقی ایران جمعه 31 خرداد ماه ساعت 17 در تالار رودکی رونمایی ‌شد.

رضا علی آبادی درباره تازه‌ترین فعالیت‌ خود گفت: انتشار کتاب «چهل تمرین انگشت‌گذاری برای تنبور» دومین اثر تألیفی من در حوزه تنبورنوازی پس از انتشار کتاب «مقام باستانی تنبور» بوده که حاصل ۱۳ سال آموزش و تخصص در عرصه نوازندگی است. من برای انتشار این کتاب نهایت تلاشم را انجام دادم تا مطالب آموزشی حوزه نوازندگی تنبور در ساده‌ترین شکل ممکن از سوی نشر «سرود» منتشر شود.

وی ادامه داد: هدف من از انتشار این کتاب ارتقای سطح کیفی انگشتان و نیز هماهنگی بیشتر بین دو دست راست و چپ است. ضمن اینکه در این اثر تلاش شده ضمن توجه به مبانی علمی و آموزشی حوزه نوازندگی تنبور فضایی را برای تقویت ذهن مخاطب نیز به وجود آوریم که فکر می‌کنم می‌تواند دربرگیرنده نکات جالبی باشد. من معتقدم با تمرین‌های متنوع این اثر پژوهشی حرکت به دستان مجاور و غیرمجاور سهل‌تر می‌شود و نکات دیگری چون افزایش سرعت، افزایش دقت و افزایش قوت انگشتان مورد توجه قرار گرفته است. این کتاب صرفاً جنبه آموزشی دارد و به عنوان کتاب مکمل در کنار تمرین‌ها و قطعات می‌توان از آن استفاده کرد.

این نوازنده درباره آئین رونمایی کتاب «چهل تمرین انگشت گذاری برای تنبور» گفت: آئین رونمایی کتاب با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و انجمن موسیقی ایران در تالار رودکی تهران برگزار شد. در این مراسم علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، امیر شریفی عضو هیأت علمی دانشگاه هنر، رضا صالحی نوازنده و پژوهشگر ساز تنبور، فرید الهامی نوازنده، آهنگساز و پژوهشگر و کوروش قزوینه نوازنده و آهنگساز پیرامون کتاب سخنرانی کردند.

این کتاب ساعت ۱۷ روز ۳۱ خرداد ماه با برگزاری مراسمی در تالار رودکی تهران در اختیار مخاطبان و پژوهشگران موسیقی گذاشته شدد و همزمان با رونمایی از این کتاب، پیرامون کتاب”مقام های باستانی تنبور” اولین کتاب رضا علی آبادی بحث و گفتگو شد.

انتشار آلبوم «تنیده در صدا» با همکاری زکریا یوسفی نوازنده سازهای کوبه‌ای و هومن شیرعلی نوازنده عود و برگزاری کنسرتی به همین نام در تالار رودکی، برگزاری چندین کنسرت بداهه نوازی در تالار رودکی تهران، برگزاری چند کنسرت بداهه نوازی با همکاری هنرمندان شناخته شده موسیقی کشورمان در فرهنگسرای نیاوران، انتشار کتاب «مقام‌های باستانی تنبور»، انتشار آلبوم «مجموعه نظم‌های تنبور» با همکاری درویش جوانمیر منهویی 23 سال نوازندگی و۱۳ سال آموزش ساز تنبور از جمله فعالیت‌هایی است که این هنرمند در عرصه موسیقی انجام داده است.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید