آلبوم “بازشنودی از نی دوره قاجار” منتشر شد

موسیقی فارس_پانیذ رحیمی: آلبوم “بازشنودی از نی دوره قاجار” در نتیجه ی پژوهش و بازسازی و اجرا زمان خیری و با نوازندگی تمبک محمدرضا شرایلی توسط انتشارات ماهور منتشر شد.

 

این مجموعه شامل چهارده قطعه بی‌کلام بازنوازی از قطعات نواخته‌شده صفدرخان و نایب ‌اسدالله با همراهی آواز آقاحسین تعزیه‌خوان و علی‌خان نایب السلطنه است.

 

درباره‌ی این اثر، به قلم محمدرضا شرایلی می‌خوانیم:«فقدان کارگان ویژه‌ی ساز نی بازمانده از سنت نی‌نوازی دوره‌ی قاجار مسئله‌ای است که کم و بیش نی‌نوازان بر آن اتفاق نظر دارند. روشن است کیفیاتی تکنیکی در کارگان سنتی هر ساز در طول تاریخ پدید می‌آید که مختص آن ساز و برگرفته از امکانات و تکنیک‌های اجرایی ویژه‌ی همان ساز است ولی امروزه ساز نی، جز سنت نایب‌اسدالله، تداوم تکنیک‌های قدیمیش را از دست داده.. تنها شیوه‌ی رسمی نی‌نوازی که در طول قرن اخیر امتداد سنتی خود را حفظ کرده و به روش سینه‌به‌سینه از استاد به شاگرد در بستر موسیقی رسمی دستگاهی منتقل شده شیوه‌ی نایب‌اسدالله اصفهانی است که با واسطه تا روزگار پیش از ما به حسن کسایی رسیده است…اما امتداد چنین سنتی درباره‌ی شخصی مثل صفدرخان یا دیگر نوازندگان کمترشناخته‌شده‌ی نی در دوره‌ی قاجار وجود ندارد.. در وهله‌ی اول نخست سعی شد تا کلیه‌ی آثاری که از نی‌نوازی دوره‌ی قاجار به‌جامانده بود گرد هم آید.. هدف اصلی این مجموعه بیش از آنکه صرفا نشر مجدد نواخته‌های پیشینیان یا اجرای مجددی نعل‌به‌نعل از صفحات قاجاری باشد گوش‌آشنا‌کردن کارگان به‌جامانده از نی‌نوازی دوره‌ی قاجار برای نوازندگان و هنرجویان امروزی است..»

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *