در نشست رسانه ای دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی مطرح شد؛

الهیاری:

دستمزد هنرمندان موسیقی نواحی ۵٠ درصد افزایش یافت

0

موسیقی فارس_پانیذ رحیمی:نشست رسانه ای دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ظهر روز یکشنبه ١٢ آبان ماه با حضور محمد الهیاری فومنی(مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس جشنواره)، محمدرضا علیزاده (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان)، احمد صدری (دبیر علمی)، علی ثابت نیا (مدیرعامل انجمن موسیقی)، سورج یاسایی(رئیس انجمن موسیقی استان کرمان، کیوان فرزین (مشاور بین المللی جشنواره) و مریم قره سو (عضو شورای سیاستگذاری) در دفتر موسیقی وزارت ارشاد برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمد الهیاری در خصوص آغاز دوازدهمین دوره این جشنواره گفت: جشنواره موسیقی نواحی ایران یکی از سه‌گانه‌های ملی دفتر موسیقی در کنار جشنواره موسیقی جوان و جشنواره موسیقی فجر است.موضوع موسیقی نواحی با باورهای دینی و اجتماعی پیوند دارد و
می‌خواهیم به حفظ و اشاعه این نوع موسیقی کمک شود. این جشنواره از پنجشنبه تا یکشنبه برگزار خواهد شد و برای برنامه‌ریزی‌های لازم چندین جلسه در تهران و کرمان برگزار شد.

وی بیان کرد: همچنین در جلسات کرمان استاندار استان و مدیریت او حضور داشتند. امیدواریم این تلاش‌ها با توجه به زحماتی که توسط دست اندرکاران این دوره کشیده شده به توسعه موسیقی نواحی در استان‌ها و توجه به هنرمندان این عرصه کمک کند.

مدیر کل دفتر موسیقی در پاسخ به سوالی در خصوص آمار بازخورد مردم نسبت به این جشنواره گفت: درباره میزان بازخورد مردم در سال‌های گذشته آمار دقیقی نداریم.

الهیاری همچنین از افزایش ۵٠ درصدی دستمزد گروه های شرکت کننده خبر داد و گفت:دستمزد گروه‌ها افزایش ۵۰ درصدی خواهد داشت، ولی هنوز ردیف بودجه این دوره تخصیص پیدا نکرده. بدون شک در حوزه تامین بودجه هیچ مشکلی در این دوره وجود نخواهد داشت. برای تعیین محل برگزاری جشنواره در سال آینده باید پس از اتمام
جشنواره تصمیم گیری شود.

صدری محوریت این دوره را منظومه‌خوانی تغزلی اعلام کرد و گفت: هدف، دادن تذکری درباره این محتوای موسیقایی بود؛ چون رپرتوار مهمی در موسیقی اقوام است، انواع ملودی و ریتم‌ها در آن وجود دارد و می‌تواند کلیت موسیقی یک منطقه را به فرد آموزش دهد. همچنین امسال نفرات اول جشنواره جوان در رده سنی ج حضور خواهند داشت. یکی از نکات دیگری که در این دوره به آن توجه شد، بخش خاندان‌های هنر بود. در واقع خاندان‌هایی که به صورت چکیده (پدر، پسر و …) کار هستند را روی صحنه خواهیم داشت. حضور بانوان نیز به صورت گروه نوازی یا ترکیبی با آقایان بیشتر خواهد شد. همچنین ۳۸ دانشجوی کارشناسی ارشد رشته اتنوموزیکولوژی حضور دارند و کارهای پژوهشی در حوزه موسیقی نواحی برای آنها تعریف شده که انجام خواهند داد.

او ادامه داد: در این دوره نمایشگاهی از سازهای موسیقی اقوام و نمایشگاه عکسی از نوازندگان اقوام را خواهیم داشت که مسوولیت نمایشگاه را عکاسی در ایلام پذیرفته است و موزه موسیقی کرمان نیز فضایی را برای برگزاری این دو نمایشگاه در اختیار ما قرار داده است. همچنین برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب و سی‌دی صوتی و تصویری موسیقی نواحی را خواهیم داشت. در مراسم افتتاحیه جشنواره نیز تصمیم داریم از کتاب جشنواره رونمایی کنیم. همچنین جلسات و نشست‌های پژوهشی را برگزار خواهیم کرد که محوریت آنها منظومه‌ها تغزلی خواهد بود.

مریم قره‌سو، عضو شورای سیاست‌گذاری و سرپرست دانشجویان کارشناسی ارشد موسیقی در این جشنواره گفت: فرهنگ موسیقی ایران به شکل کلی یک فرهنگ شفاهی است. پژوهش و مطالعه این موسیقی انواع سنت‌های موسیقی را حفظ خواهد کرد. امسال توانستیم این کار را با تعدادی از دانشجویان موسیقی‌شناسی دانشگاه تهران و هنر انجام دهیم. این کار کمک می‌کند تا بسیاری از گونه‌های موسیقی شناخته شود. رویکرد اول ما قوم‌نگارانه است تا دانشجویان هر چه را می‌بینند ثبت کنند و از افرادی که شرکت می‌کنند بیوگرافی کاملی داشته باشیم.

او همچنین اشاره کرد :تحقیقاتی که صورت می‌گیرد در نهایت به نام خود اشخاص منتشر می‌شود و ما تنها به عنوان سردبیرهای کار نظارت خواهیم داشت.

در این نشست با توجه به کمبود بودجه جشنواره انتقادهایی درباره حضور دانشجویان وجود داشت که قره‌سو اطمینان داد نتیجه مثبتی حاصل خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در خصوص تاثیر گذاری این جشنواره ابراز امیدواری کرد و گفت:امیدواریم امسال با تدابیری که اندیشیده شده شاهد برگزاری یک جشنواره تاثیر گذار باشیم. استان کرمان از حیث تنوع موسیقایی از ویژگی‌ها و پراکندگی های خاص خود برخوردار است و همین پراکندگی‌ها خود به خود ویژگی‌های فرهنگی مناسبی به این استان داده است.

علیزاده همچنین درمورد حضور و همکاری پررنگ تر کرمان ادامه داد:دراین دوره ما در کنار دیگران بودیم و نه دیگران در کنار ما. وقتی استاندار کرمان شخصا با همراهی شهردار و مدیرکل صدا و سیمای استان در کنار دیگر اعضای جشنواره حضور پیدا می‌کنند خود نشان دهنده اهمیت رویدادی چون جشنواره موسیقی نواحی است.

وی افزود: این جشنواره حدود ۳۰ اجرا در شهرهای مختلف استان کرمان خواهد داشت. البته در کاروانسرای گنجعلی‌خان کرمان نیز برنامه‌هایی برای شهروندان کرمانی برگزار خواهد شد. ما در روز افتتاحیه کاروان شادمانه‌ای را راه اندازی کردیم و در این راستا کمپین «با هم موسیقی نواحی ایران را جهانی کنیم» را راه اندازی کردیم که توسط انجمن موسیقی ایران طراحی شده است.

محمدرضا علیزاده با اشاره به تدابیر انجام شده در خصوص جنبه گردشگری این جشنواره گفت: امسال شاهد حضور سه گروه موسیقی از کشور های هلند، ترکیه و افغانستان و در مجموع ١٣ هنرمند خواهیم بود.

او در خصوص مراسم اختتامیه توضیحاتی داد مبنی بر اینکه اختتامیه جشنواره در روز ١٩ آبان ماه از ساعت ١٩ تا ٢١ واقع در دانشگاه خواجه نصیر فرهنگیان برگزار خواهد شد.

کیوان فرزین، مشاور بین الملی جشنواره انتقاد کرد : ‌امسال به یکی دو گروه خارجی بسنده شد. در آینده موضوع معرفی موسیقی نواحی به جهان شکل جدی تری به خود خواهد گرفت البته تا همین مرحله هم ستاد جشنواره هزینه‌ای را برای حضور هنرمندان و گروه‌های شرکت کننده در بخش خارجی را متقبل نشده است.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از ١۶ تا ١٩ آبان ماه در شهر کرمان و به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید