موسیقی فارس_پانیذ رحیمی: تورج شعبانخانی آهنگساز، تنظیم کننده و خواننده پیشکسوت موسیقی پاپ کشورمان ساعت ١۴:٣٠ ظهر روز گذشته پس از تحمل یک دوره عارضه سخت قلبی و ریوی در سن ۶٩ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد. 

این هنرمند که در هفته پایانی آبان‌ماه برای حضور در نشست روز ٢٣ آبان با عنوان «آسیب‌شناسی ۱۰۰ سال ترانه در ایران» به همدان سفر کرده بود، به دلیل وخامت شرایط جسمانی اش راهی بیمارستان شد. این هنرمند فقید طی روزهای اخیر در شرایط کما به سر می‌برد و سرانجام روز ١٨ آذر ماه در بیمارستان عارف بدرود حیات گفت.

زنده یاد شعبانخانی متولد ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۲۹ در تهران بود که فعالیت جدی موسیقیایی خود را از سن ۱۷ سالگی آغاز کرد. وی در سال ۱۳۵۰ و با حضور در برنامه استعدادیابی تلویزیون از میان ۴٠٠٠ نفر شرکت کننده جزء ۴٠ برگزیده این برنامه قرار گرفت و به همین سبب در کلاس‌های آموزش سلفژ و تئوری موسیقی مرتضی حنانه شرکت کرد که طی یک دورهٔ دو ساله برگزار شد.شعبانخانی پس از آن رشتهٔ آهنگسازی را دنبال نمود.

این هنرمند با سابقه، فعالیت حرفه‌ای موسیقی خود را با موسیقی متن و آهنگسازی فیلم «آدمک» به کارگردانی و نویسندگی خسرو هریتاش و معرفی فریدون فروغی آغاز کرد. ‌

مرحوم شعبانخانی پس از انقلاب بهمن ١٣۵٧ نیز با هنرمندان بسیاری از جمله رضا آریایی، ناصر عبداللهی و محمدرضا عیوضی همکاری کرده بود و خالق آثاری همچون قطعه «بهار بهار» نیز هست که با دو اجرا توسط خودش و زنده‌یاد «ناصر عبداللهی» مورد توجه و استقبال گسترده مخاطبان قرار گرفت.

قابل توجه است که آهنگسازی بیش از ۲۶۰ ترانه و ۴ موسیقی فیلم در کارنامه ی هنری این هنرمند پیشکسوت به چشم می‌خورد. همچنین از وی ۲ آلبوم موسیقی با صدای خودش به یادگار مانده‌است.

آئین تشییع و ترحیم زنده یاد تورج شعبانخانی ١٠ صبح روز چهارشنبه، ٢٠ آذر ماه از مقابل درب تالار وحدت برگزار می شود.

 

اختصاصی موسیقی فارس

تمام/

درباره ی نویسنده

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *