«جان راتر» در گروه کر شهر تهران

موسیقی فارس- گروه کر شهر تهران در اقدامی شگفت‌انگیز به اجرای قطعه‌ای شنیدنی از آهنگساز بریتانیایی پرداخت.

قطعه‌ «For The Beauty Of The Earth» اثر «جان راتر» دومین قطعه‌ اجراشده‌ی گروه کر شهر تهران در دوران همه‌گیری کروناست. در زمانه‌ای که پویش‌های فرهنگی و هنری به تنگنا افتاده، گروه کر شهر تهران تلاش کرده است تا فعالیت‌های خود را با ساخت موزیک‌ویدئوهای کوتاه ادامه دهد؛ تلاشی که هرچند جای دلخوشی‌های کوچک و بزرگ گذشته را پر نمی‌کند، اما نشان از امید و روشنی دارد.

مهدی قاسمی رهبر این گروه دراین باره گفته است: این قطعه، خود به‌تنهایی بوی زندگی می‌دهد. در روزگاری که طبیعت، نوع بشر را به چالشی بزرگ فراخوانده است، شاید یادآوری زیبایی‌های آن، ره‌توشه‌ای برای عبور از رنج و سرخوردگی انسان‌ها باشد.

وی افزود: برای اجرای این قطعه، برخی از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر ملی، دانشگاه هنر و هم‌چنین نوازندگانی در خارج از ایران با ما همکاری داشته‌اند.

جان میلفورد راتر (متولد 24 سپتامبر 1945) آهنگساز، رهبر ارکستر، ویراستار، تنظیم کننده و تهیه کننده بریتانیایی است که فعالیت عمده او در زمینه موسیقی کرال (سرود دسته جمعی) می‌باشد. پس از گذراندن دوران تحصیلی در مدرسه های گیت و همکاری با “جان تاونر” به کالج کلر در دانشگاه کمبریج رفت و به عنوان یکی از اعضای گروه کر ادامه داد و پس از مدتی در سالهای 1975 تا1979 به عنوان رهبر گروه کر توانست شهرت بین المللی کسب کند.

راتر در سال 1974 به دعوت گروه موسیقی ملوین (مل) اولسون به ایالات متحده رفت و بهترین تک آوازی خود به نام گلوریا را در اوماها،نبرسکا،سالن ویتراسپون موزه هنر جاسلین به اجرا در آورد. این ترکیب با صدای گروه کر مل برای سالها از محبوبیت بالایی برخوردار بود.

موسیقی راتر ترکیبیست از آوازهای کر انگلیسی و فرانسوی اوایل قرن بیستم به همراه آهنگسازی کلاسیک آمریکایی.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *