رییس هیات مدیره "کانون ناشران خانه موسیقی" گفت؛

غلام علمشاهی: “کنسرت آنلاین” یک پدیده گذرا است و جذابیت ندارد

0

موسیقی فارس: غلام علمشاهی در گفتگویی کنسرت های آنلاین را فاقد توجیه اقتصادی برای تهیه کننده و بدون جذابیت برای مخاطب خواند.

به گزارش موسیقی فارس، غلام علمشاهی، رییس “کانون ناشران خانه موسیقی” در گفتگویی به زیان‌دِه بودن کنسرت های آنلاین اشاره کرده و گفته این برنامه ها فقط برای فراموش نشدن هنرمندان برگزار می شود و برای مخاطب نیز چندان جذابیتی هم ندارد. وی در همین رابطه به ایلنا گفت: کنسرت آنلاین هیچ توجیه اقتصادی نداشته و صرفاً برای فراموش نشدن هنرمندان برگزار می‌شود. این کنسرت‌ها برای مخاطب جذابیت لازم را ندارد کما اینکه می‌بینیم تمدید هم نمی‌شود.
علمشاهی در مورد شرایط هنرمندان موسیقی در روزهای کرونایی گفت: متأسفانه با شیوع ویروس کرونا اجراهای صحنه‌ای از اسفندماه متوقف شد و معیشت قشری که از راه اجرای موسیقی ارتزاق می‌کردند با مشکل جدی مواجه شده است و دولت هم تاکنون کمکی به این قشر نکرده است.
وی با اشاره بر گذرا بودن پدیده “کنسرت آنلاین” اظهار داشت: به نظر من کنسرت آنلاین هیچ توجیه اقتصادی ندارد و صرفاً برای فراموش نشدن هنرمندان برگزار می‌گردد. این آثار را از اینترنت هم می‌توان آنها را دانلود کرد و شنید، این کنسرت‌ها برای مخاطب جذابیت لازم را ندارد کما اینکه می‌بینیم تمدید هم نشد. کنسرت آنلاین یک پدیده گذرا است و اتفاق خاصی نمی‌افتد. کنسرت آنلاین شور و هیجان مخاطب را همراه ندارد و هنرمندانی هم که این کنسرت‌ها را اجرا می‌کنند آنچنان عوائد مالی برایشان ندارد بنابراین فکر نمی‌کنم با تداوم آن اتفاق خاصی در چرخه موسیقی رخ بدهد.
غلام علمشاهی معتقد است دولت به فعالین حوزه موسیقی هیچ کمکی نکرده و اصلا این عرصه را به رسمیت نمی شناسد: متأسفانه شعارهای زیادی در سال‌های اخیر داده شده که هیچکدام از آنها جامه عمل نپوشیده است. دولت هیچ بودجه‌ای را برای حمایت از هنرمندان موسیقی قرار نداده است. هنرمندان موسیقی از همه هنرها بیشتر آسیب دیده است اما هیچ حمایتی از سوی دولت نمی‌شود. در حال حاضر شاخه‌های زیادی هستند که از طریق اجرای صحنه‌ای ارتزاق می‌کردند ولی همه نشسته‌اند و بیکار مانده‌اند. ظاهراً دولت موسیقی را به رسمیت نمی‌شناسد که هیچ حمایتی نمی‌کند. نمونه اش اجاره سالن‌ها که همیشه بالا بوده و هیچ کمکی نمی‌شود یا برای همین نشر فیزیکی محدود هیچ سهمیه کاغذی یا کمکی در اختیار ناشران قرار نمی‌گیرد. در بحث کپی رایت هم در صدا و سیما و رسانه‌ای مانند «رادیو آوا» کلیه آثار شرکت‌های خصوصی از صبح تا شب پخش می‌شود ولی یک ریال به صاحبان آثار پرداخت نمی‌شود.

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید