نام مشاهیر موسیقی سنندج، بر پیشانی معابر این شهر می نشیند +عکس

موسیقی فارس_پانیذ رحیمی: شهرداری شهر سنندج به تازگی طی یک عمل هنردوستانه اقدام به دیوارنگاری‌ها و نصب آثار حجمی با موضوع موسیقی کرده است. این رخداد در راستای انتخاب شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی توسط سازمان یونسکو در آبان‌ماه سال گذشته صورت گرفت.

 

به گزارش موسیقی فارس و به نقل از ایلنا: یکی از اتفاقاتی که باعث ایجاد انگیزه در هنرمندان عرصه‌های مختلف می‌شود قدرنهادن هنر آنهاست که البته ارج نهادن به هنرمندان صرفا به مراسم تجلیل و تکریم محدود نمی‌شود. تمجید از هنرمندان راه‌‌های مختلفی دارد که برخی از آنها به لحاظ مالی نیز بودجه و هزینه بسیار نمی‌طلبند و تنها به خلاقیت و خوش سلیقه‌ای مسئولان و متولیان نیاز دارد.

نگارش آثار گرافیتی و دیوارنگاره‌ها یکی از همین ابزارها است که علاوه بر زیباسازی محیط، عموم مردم را از اتفاقات و موضوعات مختلف مطلع می‌سازد و تا حدودی بر فرهنگ آنها موثر خواهد بود. یکی از اتفاقات خوب در این زمینه دیوارنگاری‌های شهر سنندج با موضوع موسیقی و مشاهیر و هنرمندان عرصه موسیقی است.

 

وکیلی در خصوص زمان نگارش این آثار بر دیوارهای شهر گفت: خوشبختانه شهر سنندج سال گذشته طی بررسی‌های دو سالانه سازمان یونسکو به جمع شهرهای خلاق جهان پیوست و به عنوان شهر خلاق موسیقی معرفی شد. ما نیز بر همین اساس طبق تعهدی که به یونسکو دادیم باید از ِالِما‌ن‌ها و سمبول‌ها و تصاویر سنندج که شهر موسیقی است، استفاده کنیم و پس از این اتفاق، آن تصمیم بر آن شد که به تعهدمان عمل کنیم.

 

 

وی در این خصوص ادامه داد: با وجود بحران بیماری کرونا و شیوع آن، دیوارهای دو خیابان بر اساس طرح‌های موسیقی‌محور نقاشی شدند و بازتاب‌های مثبتی داشتند.

 

او همچنین درمورد دلایل انتخاب مکان دیوارنگاره‌ها گفت: مولوی و پاسداران خیابان‌های اصلی و پر تردد شهر سنندج هستند.

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری سنندج، درباره تصمیمات دیگر شهرداری درباره پروژه مذکور گفت: متاسفانه شیوع بیماری کرونا به ضرر شهرداری سنندج تمام شد. شهرداری برنامه‌های بزرگی در دست اجرا داشت که یکی از آنها دعوت سفیران کشورهای اطراف برای برگزاری جشن نوروز بود.

 

 

صلاح‌الدین وکیلی با ارائه توضیحات بیشتر گفت:  طی دو سال گذشته جشن نوروز را در ورزشگاه  «22 گولان» با حضور بیست‌هزار شهروند سنندجی برگزار کردیم و امسال نیز با توجه به انتخاب شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی، قرار بود سفیران کشورهای همسایه (آنهایی که مراسم نوروز دارند) در این مراسم شرکت کنند و طی این اتفاق سنندج را به عنوان پایتخت نوروزی جهان معرفی کنیم که متاسفانه کرونا چنین اجازه‌ای به ما نداد.

وکیلی در پایان، درباره تداوم دیوارنگاری‌های موسیقی محور در سنندج گفت: دیواره‌نگاری‌ها و نصب اِلِمان‌ها و نام‌گذاری معابر به نام مشاهیر موسیقی‌دان برنامه‌ای است که روال طبیعی خودش را طی می‌کند و در حال حاضر بلوار سی‌و‌شش متری «دگایران» به عنوان بلوار کامکارها نام‌گذاری شده و قرار است مابقی خیابان‌ها و بلوارهای بدون نام بر اساس مشاهیر و هنرمندان عرصه موسیقی نام‌گذاری شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *