«راه های زمخت و خشن»؛ آلبوم جدید باب دیلن +عکس

موسیقی فارس_سهنداینانلو: باب دیلن آهنگساز، ترانه سرا و خواننده افسانه ای آمریکایی آلبوم جدیدش را پس از هشت سال روانه بازار موسیقی جهان کرد.

به گزارش موسیقی فارس و به نقل از یورونیوز، باب دیلن موزیسین مشهور آمریکایی پس از هشت سال آلبوم جدیدی با نام «راه های زمخت و خشن» را منتشر کرد. این خواننده برجسته فولکلور آمریکایی که در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه صلح نوبل شده بود، پس از انتشار «طوفان» در سال ۲۰۱۲، تا همین چند ماه قبل هیچ اثری را منتشر نکرده بود اما حالا با یک آلبوم شگفت انگیز هواداران پرشمار خود را مبهوت و غافلگیر کرده است.

باب دیلن در جوانی و میانسالی


اسطوره قرن بیستم موسیقی آمریکا که سال‌های پیری خود را سپری می‌کند، در تمام ۱۰ آهنگ این آلبوم به مباحث جدی پیرامون مرگ و زندگی پرداخته است. وی در «راه های زمخت و خشن» روایتی فولکلور با لهجه سبک “بلوز” را ارائه می کند که از عمق وجود ملت آمریکا برآمده است. دیلن که همواره یک فعال مدنی هم بوده است این بار در دورانی که ایالات متحده روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد، کنار جامعه فرهنگی آمریکا ایستاده و اصول تغییر ناپذیر زندگی را فریاد می کشد تا شاید صدای خش دار و فوق العاده جذاب وی بتواند اندکی روان پریشان مردم این کشور را آسوده کند. رگه های چنین تفکری را می توان به وضوح در نخستین قطعه از این آلبوم مشاهده کرد، اولین تِرک که «بسیاران در منند» نام دارد بدون پرده پوشی و لکنت به سراغ “مرگ” رفته، دیلن در اولین جمله این آلبوم اینچنین می خواند؛
«امروز و فردا و دیروز نیز
گلها می‌میرند مانند همه‌چیز»

“باب دیلن” در سنین پیری


برای درک بهتر موضع گیری این موزیسین ۷۹ ساله باید به مصاحبه اخیرش در ارتباط با همین آلبوم رجوع کرد، جایی که به خبرنگار می‌گوید؛«به مرگ نوع بشر فکر می‌کنم؛ یعنی به سیر غریب این میمون بی‌پشم. نه دربارهٔ مرگ خودم بلکه به شکل کلی دربارهٔ مرگ فکر می‌کنم. هر موجود انسانی، هر قدر قوی و مقتدر، وقتی پای مرگ در میان باشد ضعیف است.»
آری باب دیلن افسانه ای نگران مرگ این میمون بی پشم است! او نگرانی خود را در آلبوم «راه‌های زمخت و خشن» بارها و بارها فریاد می کشد، دیلن برای تحریک وجدان عمومی مردم آمریکا در قطعه «پلیدترین قتل» به فاجعه ترور “جان اف.کندی” ریاست جمهور فقید ایالات متحده آمریکا می پردازد و خطاب به این سیاستمدار به قتل رسیده می گوید؛
«با نفرت می‌کُشیمَت، بی حرمت می‌کُشیمَت
سُخره می‌کنیمَت، شوکه می‌کنیمَت
اینها را می‌گذاریم پیش چشمهایت
یکی را هم داریم که بگذاریم سر جایت»
مهمترین مساله مورد اعتراض برای جامعه آمریکایی در سال ۲۰۲۰ ” خشونت پلیس” است، موضوعی که دیلن از دهه هفتاد میلادی در موردش سروده و در سراسر جهان فریاد کشیده، نباید فراموش کرد که دهه هفتاد روزهای طلایی نژادپرستان در آمریکا بود که برای نخستین بار پس از ملغی اعلام شدن برده داری بار دیگر در جامعه نمود پیدا کردند. قتل دسته جمعی سیاهپوستان و ترورهای با انگیزه نژادی در سرتاسر این کشور پهناور به اوج خود رسیده بود و آن‌چه بسیار مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفت اعمال خشونت انکار ناپذیر پلیس آمریکا بر علیه رنگین پوستان بود و همین امر باعث شد تا در اوایل دهه هشتاد، پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا با تغییراتی اساسی در ساختار گزینش نیروی انسانی و همچنین آموزش نیروهایش صورت دهد. ولی باب دیلن هیچ گاه راضی نشد، خواند و خواند تا بالاخره یک سیاستمدار رنگین پوست(باراک اوباما) به ریاست جمهوری آمریکا رسید و او نیز برای تقدیر از فعالیت های خستگی ناپذیر باب دیلن بزرگ در سال ۲۰۱۲ نشان “آزادی” را به وی اعطا کرد.
دیلن در آهنگ «پیامبر دروغین» این آلبوم می‌گوید؛
«من پیامبر دروغین نبودم
فقط آنچه گفتم را سرودم
برای فرود آوردن انتقام
بر سر کسانی آمده بودم»

اختصاصی موسیقی فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *