موسیقی فارس: مجید انتظامی روز گذشته در سالمرگ استاد « عزت الله انتظامی» در “موزه سینما” با فریدون جیرانی به گفتگو نشست.

مجید انتظامی در کنار یادبود پدر_موزه سینما

به گزارش موسیقی فارس و به نقل از روابط عمومی “موزه سینما” روز گذشته مجید انتظامی با حضور در این مجموعه و همزمان با سالمرگ استاد عزت‌الله انتظامی، بازیگر بزرگ تاریخ سینمای ایران با فریدون جیرانی به گفتگو نشست. مجید انتظامی در این مصاحبه از خاطرات ناگفته خود با پدر و فعالیت های این اسطوره فقید خانده هنر ایران گفته است. در ادامه بخش هایی از این مصاحبه را می خوانید؛

مجید انتظامی در ابتدای این دیدار در پاسخ به سؤال فریدون جیرانی درباره فیلم گاو با ذکر خاطره‌ای گفت: فیلم گاو را برای اولین بار با داریوش مهرجویی در برلین دیدم. انصافاً پدرم در این فیلم بازی بسیار خوبی داشت تا آنجا که از جشنواره فیلم شیکاگو برای این فیلم جایزه گرفت و تیتر روزنامه‌ها شد.
انتظامی در پاسخ به سؤال جیرانی مبنی بر اینکه پدرش تا چه اندازه به صدای بازیگر در فیلم‌ها اهمیت می‌داد، پاسخ داد: پدرم اصرار داشت که در فیلم‌ها خودش برای نقش‌هایش صحبت کند. درهمه فیلم‌ها به جز دو فیلم ستارخان و هزاردستان خودش صحبت کرد. من به دلیل اینکه درگیر آهنگسازی بودم و مشغله‌های خودم را داشتم کمتر سر فیلم‌های پدرم حاضر می‌شدم البته یکی از دلایلش این بود که نمی‌خواستم این شائبه ایجاد شود که من برای گرفتن شغل و یا پروژه آهنگسازی فیلم‌ها به پدرم سر می‌زنم.

مجید انتظامی_موزه سینما

وی درباره رابطه‌اش در کودکی با زنده یاد عزت الله انتظامی نیز گفت: هنرمندان خیلی تنها هستند زیرا از خانواده‌‌شان به خاطر کارشان دور می‌شوند. اما یادم می‌آید که پدر من ما را به سینما هم می‌برد (با خنده) خودش جلوتر می‌رفت و ما پشت سرش می‌دویدیم.
انتظامی درباره حضور پدرش در کنسرت‌هایش نیز خاطرنشان کرد: کنسرت‌های ما همیشه ساعت 20 برگزار می‌شد و پدرم از ساعت 5 بعداظهر به تالارها می‌آمد. اولین اجرای روی صحنه که رهبری می‌‌کردم «این فصل را با من بخوان» بود. او همیشه به من تأکید می‌کرد که چگونه  به روی صحنه بروم و چگونه به مردم احترام بگذارم. به عنوان مثال به من یاد می‌داد که دستم روی قلبم باید و به مردم تعظیم کنم تا اثرگذارتر باشد.
انتظامی در پاسخ به این سؤال جیرانی که آیا پدرش در مقام داور، سفارش دادن جایزه به او را در جشنواره کرده است یا خیر ؟ پاسخ داد: سالی که فیلم «از کرخه تا راین» به جشنواره راه پیدا کرده بود، سر جایزه موسیقی بحث می‌شود و پدرم برای آنکه نه طرف من را بگیرد و نه نقشی در این جایزه داشته باشد اتاق را ترک می‌کند. من در حال سفر به جده بودم که ابراهیم حاتمی‌کیا به من گفت بمان جایزه‌ات را بگیر و بعد برو اما  در نهایت جایزه به فیلم دیگری تعلق گرفت و دیپلم افتخار را به من دادند.
وی ادامه داد: پدرم هیچ وقت برای من پارتی بازی و یا سفارش ویژه‌ای نکرد. در کار مسیرهای‌مان از هم مجزا بود و تنها در دو کار مشترک باهم حضور داشتیم. مجید انتظامی با اشاره به اینکه پدرم هرگز بازنشسته نشد، افزود: حتی تا روزهای آخر زندگی‌اش نیز برایش فیلمنامه می‌فرستادند همیشه کنار تخت او تعداد زیادی فیلمنامه و کتاب بود.
وی با تأیید حرف‌های جیرانی مبنی بر نقش پررنگ عزت الله انتظامی در تأسیس موزه سینما گفت: پدرم از مؤسسان و از مدیرعاملان ابتدایی موزه سینما بود. خودش با آژانس به منزل فیلمسازها می‌رفت و جایزه‌هایشان را می‌گرفت و به موزه سینما می‌آورد.
انتظامی با اشاره به اینکه پدرش به خانواده و نوه‌ها اهمیت می‌داد، گفت: پدرم فرزند دختر را بسیار دوست داشت و با گلنوش دختر من رابطه‌ای عاطفی و عمیقی داشت و این رابطه به اندازه‌ای بود که حتی پدرم خودش را ملزم می‌‌کرد اول مهر آنها را به مدرسه ببرد و حتی پول توجیبی نوه‌ها را نیز خودش می‌داد.
وی با تأیید سخنان جیرانی درباره نقش پررنگ عزت الله انتظامی در سینما و هنر ایران گفت: پدرم در کارش نظم و دقت زیادی داشت و هرکاری را قبول نمی‌کرد. او مرد بزرگی بود بعدها خواهیم دید که تاریخ درباره او چه قضاوتی می‌کند.

گفتنی است این گفتگو روز گذشته در محل موزه سینمای ایران صورت گرفت، علاقه مندان می توانند نسخه کامل آن را هم اکنون در صفحه رسمی موزه سینما در اینستاگرام تماشا کنند.

اختصاصی موسیقی فارس

درباره ی نویسنده

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *