موسیقی فارس_سهند اینانلو: مینی‌سریال «چرنوبیل» chernobyl (محصول مشترک آمریکا و انگلستان) یکی از مجموعه‌های تلویزیونی خارجی است که در ایران نظر بسیاری از مخاطبین سریال را به خود جلب کرد. این سریال پنج قسمتی روایتگر یک فاجعه اتمی در «اتحاد جماهیر شوروی» (اوکراین فعلی) است که با شبیه سازی های بسیار وفادارانه به واقعیت، موجب شد تا بار دیگر این واقعه دردناک در اذهان مردم دنیا زنده شود. شخصیت محوری این داستان دانشمندی به نام «والری لِگاسوف» است که راز وقوع انفجار چرنوبیل را در برابر همگان فاش کرد ولی در اقدامی دلخراش، دو سال پس از وقوع فاجعه اتمی در نیروگاه هسته ای چرنوبیل خودکشی کرد و اسرار بسیاری را برای همیشه با خود به زیر خاک برد. در این مینی‌سریال پرمخاطب «جرد هریس» (Jared Harris) به طرز بسیار شگفت‌آوری در نقش والری لگاسوف (نقش اول) درخشیده که اوج بازی این هنرمند توانای بریتانیایی صحنه هایی است که لگاسوف در دادگاه کمونیستی، به شرح دلایل این انفجار، سهل انگاری روسا و دروغ‌های پیاپی آن‌ها جهت لاپوشانی اشتباهاتشان می پردازد. تماشای این سکانس‌های نافذ، هر بیننده ای را که خاطره ای از امپراطوری پهناور اتحاد جماهیر شوروی دارد را به یاد فروپاشی این سیستم حاکمیتی کمونیستی می اندازد که به زعم اغلب کارشناسان و مورخان تاریخ روسیه، آنچه باعث اضمحلال و فروپاشی شوروی شد همین فساد سیستماتیک و دروغ های پیاپی مسئولین برای لاپوشانی بی کفایتی‌های آنها بوده است.
این مجموعه تلویزیونی محصول مشترک دو غول رسانه ای یعنیSKY و HBO می‌باشد که توسط “یوهان رِنک” Johan Renck نیز کارگردانی شده است. با وجود این‌که با سریالی بسیار خوش ساخت و متنی بسیار محکم و یکپارچه و وفادار به حقایق تاریخی روبرو هستیم، اما به هیچ عنوان نمی‌توان نقش موسیقی متن تاریک و دلهره آور «چرنوبیل» را نادیده گرفت، چرا که در هماهنگی کامل با موقعیت‌ها و صحنه های دردناک و گاه دراماتیک، توانسته روند رو به جلوی این سریال را روان تر کند و بیننده را با خود به عمق فاجعه برده و ناگهان با تلنگری از خواب بیدار کند. موسیقی متن سریال تحسین شده «چرنوبیل» توسط آهنگساز معروف ایسلندی هیلدر گودنادوتیر Hildur Guðnadóttir ساخته شده که شامل ۱۳ ترک مجزا است. گودنادوتیر آثار بسیار معروف دیگری نیز دارد که شناخته شده‌ترین آن‌ها برای مخاطب ایرانی، موزیک متن فیلم سینمایی «جوکر» است که بسیار مورد توجه منتقدان فیلم در سراسر جهان نیز قرار گرفت.

درباره آهنگساز

هیلدور گودنادوتیر Hildur Guðnadóttir متولد ۴ سپتامبر ۱۹۸۲ در ایسلند است، وی تحصیلات خود را در زمینه موزیک کلاسیک آغاز نمود و پس از مدتی کوتاه به نوازنده چیره دست ویولنسل نیز تبدیل شد. از دیگر آثار مشهور گودنادوتیر می توان به موزیک متن فیلمهایی چون the joke, Mary Magdalene و Sicario: Day of the Soldado نیز اشاره کرد.

نخستین اثر سولوی این آهنگساز ایسلندی در سال ۲۰۰۷ و تحت نام mount A روانه بازار موسیقی جهان شد، گودنادوتیر با ضبط این آلبوم موفق در نیویورک توانست خود را به صنعت عظیم فیلمسازی آمریکا نیز معرفی کند و از همان زمان تاکنون آثار ارزشمندی را نیز از وی شنیده ایم. وی در کنار آهنگسازی و نواختن ویولنسل، سابقه همخوانی در گروه کر را نیز داشته و هنوز هم گاهی دست به آواز خوانی در ارکسترهای کلاسیک می زند.

قطعات آلبوم موسیقی متن سریال چرنوبیل :

۱ – The Door – Hildur Guonadottir – 2:43

۲ – Bridge Of Death – Hildur Guonadottir – 4:44

۳ – Turbine Hall – Hildur Guonadottir – 2:36

۴ – Vichnaya Pamyat – Homin Lviv Municipal Choir – 4:07

۵ – Pump Room – Hildur Guonadottir – 3:43

۶ – Clean Up – Hildur Guonadottir – 1:41

۷ – Dealing With Destruction – Hildur Guonadottir – 1:54

۸ – Waiting For The Engineer – Hildur Guonadottir – 1:31

۹ – Gallery – Hildur Guonadottir – 2:23

۱۰ – ۱۲ Hours Before – Hildur Guonadottir – 2:31

۱۱ – Corridors – Hildur Guonadottir – 3:13

۱۲ – Líour (Chernobyl Version) – Hildur Guonadottir – 2:48

۱۳ – Evacuation – Hildur Guonadottir – 4:44

اسلایدشو:

اختصاصی موسیقی فارس

درباره ی نویسنده

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *