موسیقی فارس-استودیوی موسیقی اوکسمن قصد دارد هرماه آلبومی از خوانندگان معروف خود منتشر کند.
بر اساس این گزارش هنرمندان معروف و پرکار می توانند در همکاری با استودیوی موسیقی اوکسمن آلبوم های خود را منتشر کنند که رپرها نیز ا این قاعده مستثنی نیستند.
کسانی مانند Yona و Mony و Gemini و Hexe و Zoya از زمره خوانندگانی هستند که قرار است آلبومهایشان از سوی اوکسمن منتشر شود. تنها تفاوت این همکاری با همکاری های پیشین در استفاده از هوش مصنوعی است.
به گزارش وبسایت یک پزشک، هیچ‌یک از هنرمندان و خوانندگان نام برده شده در بالا، واقعی نیستند و شما نمی‌توانید آن‌ها را ملاقات کنید یا در کنسرت زنده‌ برایشان دست تکان دهید. هریک از این‌ها در ژانر و سبک خاص خودشان که Auxuman تعریف کرده است؛ موسیقی بیرون می‌دهند و برای خودشان یک شخصیت دارند.
Auxuman یک استارتاپ موسیقی هوش مصنوعی مستقر در شهر لندن است و اعتقاد دارد نسل بعدی سرگرمی‌های دیجیتالی و مجازی را می‌سازد. این استارتاپ اولین آلبوم خود را در تاریخ ۲۷ سپتامبر عرضه کرد و وعده داده هر ماه یک آلبوم جدید کامل منتشر کند.
این آلبوم‌ها در ساندکلاود، یوتیوب و سرویس‌های استریم موسیقی معروف آپلود شده و تماما با استفاده از هوش مصنوعی ساخته شدند.

ماشین‌هایی که موسیقی می‌سازند
آش کوش (Ash Koosh)، بنیان‌گذار انگلیسی – ایرانی استارتاپ اوکسومن می‌گوید: «این موسیقی‌ها از طریق چندین موتور ساخته می‌شوند که کلمات، ملودی‌ها و صدای آواز دیجیتالی را ایجاد می‌کنند. در آهنگ‌هایی که متن دارند؛ این متن توسط مدل‌هایی تولید می‌شود که پیش‌تر آموزش داده شده‌اند تا مطالب، اشعار و صحبت‌های محاوره‌ای را براساس موسیقی بسازند.»
آش کوش اعتقاد دارد یونا (Yona معروف‌ترین خواننده هوش مصنوعی آلبوم اوکسومن) و دیگر خواننده‌های دیجیتالی در حال بازتاب زندگی بشر در اینترنت هستند: «برای هر آهنگ، ایده‌ها، سناریوها و عقایدی داریم که کاملا در موسیقی مشخص است و آن‌ها را به اشتراک گذاشتیم.»
موسیقی‌های اولین آلبوم اوکسمن بسیار متنوع و در سبک‌های مختلفی است. صدای یونا باریک و نازک است به طوری که آرامش‌بخش باشد ولی صدای Hexe کلفت‌تر و سخت‌تر می‌شود به‌طوری‌که انگار خشن و عصبانی است.
آش کوش درباره دلایل ساختن موسیقی هوش مصنوعی می‌گوید ماشین‌ها می‌توانند انواع سبک‌ها و صداها را با هم ترکیب کنند تا صدای هیجان‌انگیز بهتری برای نسل بعد تولید شود. در صنعت موسیقی با کمبود هنرمند و سبک موسیقی روبرو نیستیم ولی شاید مردم دوست دارند سبک‌های جدیدتر و مدرن‌تری را گوش کنند.
آقای کوش و دوستانش تلاش می‌کنند با کمک خلاقیت و قدرت هوش مصنوعی یک ژانر جدید موسیقی بسازند. چون ماشین هم نوازنده و هم خواننده است؛ هم تدوین‌گر و هم تولیدکننده و هم محقق است؛ تولید آلبوم‌هایی با ژانرهای جدید بسیار اقتصادی‌تر است و اگر یک گروه کوچک آن را خریداری و گوش کنند؛ موفقیت محسوب می‌شود.

آیا اوکسمن خلاق است؟
بنیان‌گذار اوکسمن مدعی است یک سبک موسیقی جدید و خلاقانه را بنا کردند ولی آیا واقعا استارتاپ اوکسمن خلاق است؟ خیلی سخت است که به این سوال به راحتی جواب دهیم ولی احتمالا در نهایت باید گفت هم آره و هم نه!
چون تعریف خلاقیت دشوار است و معیارهای بسیار کمی برای ارزیابی یک اثر هنری خلاق وجود دارد. گاهی اوقات یک موسیقی زیرزمینی فروش و شهرت بیشتری نسبت به معروف‌ترین آلبوم یک هنرمند جهانی پیدا می‌کند.
سال گذشته یک نقاشی هوش مصنوعی به قیمت ۴۳۲.۵۰۰۰ هزار دلار فروخته شد که مبلغی بسیار بیشتر از قیمت تخمین‌زده شده برای او بود. شاید معروف‌ترین نقاشان جهان هم نتوانسته باشند بهترین اثر خود را به این قیمت بفروشند.
نمی‌توانیم هر محصول تولیدی یک ماشین هوش مصنوعی را خلاقانه و ابتکارانه تلقی کنیم؛ اگرچه با استقبال عمومی زیاد روبرو شود و فروش رکوردشکنی داشته باشد. نباید فراموش کنیم که این ماشین آموزه‌های خود را از انسان‌ها و یک سری قواعد و استانداردها کسب کرده است و از خودش خلاقیتی ندارد.
شاید تعریف یک هنرمند خلاق هنرمندی باشد که از درون خودش و با تکیه بر استعداد خودش می‌تواند اثرهایی بدیع خلق کند. ماشین هوش مصنوعی خلاق نیست چون نمی‌کوشد احساسی خاص را بیان کند یا باعث جوشش یک احساس عمیق از وجود انسان شود.
با این حال، هوش مصنوعی در حال از بین بردن نویسنده‌ها، نوازنده‌ها و بسیاری از هنرمندان انسانی دیگر است.

موسیقی سایبورگ
سوال مهم‌تر درباره موسیقی هوش مصنوعی و به طور خاص کاری که شرکت اوکسومن انجام می‌دهد؛ این است که چقدر از این کار یا خلاقیت ماشین توسط انسان‌ها انجام شده است؟
کوش می‌گوید چندین موتور هوش مصنوعی اقدام به ساختن ملودی، متن‌ها، صداها و سبک می‌کنند و بعد یک نیروی انسانی آن‌ها را با هم ترکیب می‌کند. در واقع، ماشین ایده‌ای را می‌گیرد و محصولاتی ابهام‌گونه می‌سازد که با ترکیب یکدیگر تبدیل به اثر می‌شوند.
هریک از این ماشین‌ها توسط الگوریتم‌هایی آموزش داده شده‌اند تا چگونه یک شعر موسیقی، ملودی، صدا و غیره را تولید کنند. آن‌ها براساس دانش خود که از موسیقی‌های انسانی است؛ چیزهایی گنگ و مبهم می‌سازند که وقتی با یکدیگر مخلوط می‌شوند؛ تازه یک موسیقی جدید قابل قبول شکل می‌گیرد.
نوعی همکاری ماشین و انسان برای تولید محصولاتی جدید و یک تاثیرگذاری شبه هوشمند برای خلق اثرهایی به یاد ماندنی!
شاید در گذشته، نویسنده‌هایی را به یاد بیاوریم که همین کارها را می‌کردند. قطعاتی ادبی از چند اثر را گرفته یا چند خاطره را ترکیب کرده و یک اثر جدید می‌ساختند.

درباره ی نویسنده

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *