کشتی موسیقی در حال غرق شدن است

موسیقی فارس- شبنم خان مصدق: هنرمند پیشکسوت موسیقی گفت: کرونا وضعیت موسیقی را وخیم کرده است.

 لوریس چکناواریان رهبر ارکستر و آهنگساز پیشکسوت موسیقی درباره وضعیت فرهنگ و هنر در کشورمان به ویژه در درسال ۹۹ و با وجود کرونا گفت: تا زمانیکه بیماری کرونا شیوع پیدا کرده است همه ما در یک کشتی هستیم که امیدوارم این کشتی غرق نشود ولی با توجه به شرایط موجود و بیکاری بسیاری از هنرمندان کم کم کشتی هنر موسیقی در حال غرق شدن است و مسئولان باید هر چه سریعتر فکری به حال هنرمندان کنند.

وی افزود: از نزدیک شاهد هستم که بسیاری از موسیقیدان ها در شرایط بدی زندگی می کنند و وظیفه دولت است که در شرایط بحرانی فکری به حال هنرمندان کند. واقعا هنرمندان تمامی حوزه ها مظلوم واقع شده اند و گاهی فکر می کنم چرا هیچ مسئولی صدای هنرمندان را نمی شنود؟ هنرمند با کمک اثری که خلق می کند بر روح جامعه تاثیر می گذارد و اگر این روند ادامه دار شود هیچ جانی برای هنرمند برای خلق اثر باقی نمی ماند. در تمامی این سال ها موسیقی نسبت به هنرهای دیگر در شرایط سخت تری قرار داشت و این بیماری وضعیت را وخیم تر کرده است.

چکناواریان ادامه داد: کار من آهنگسازی است و بیشتر مواقع در خانه مشغول نوشتن و آهنگسازی بوده و هستم. چندین ماه است که در قرنطینه هستم و فقط مشغول نوشتن و آهنگسازی ام. مدتی است که مشغول آهنگسازی یک کار ارکسترال هستم و زمانیکه به مراحل نهایی نزدیک شود درباره آن صحبت می کنم.

وی تاکید کرد: به نظر من برای خلق یک اثر هنری نباید زمان تعیین کنیم به عنوان مثال ساخت «رستم و سهراب» 25 سال و ساخت «کوروش کبیر» 40 سال طول کشید به همین دلیل برای ساخت یک اثر هنری زمان مشخصی تعیین نمی کنم. ساخت هر اثر ارکسترال حدود پنج تا 10 سال زمان می برد و امیدوارم بتوانم از این شرایط قرنطینه استفاده کنم و این اثر ارکسترال را تمام کنم.

لوریس چکناواریان در پایان گفت: متاسفانه در شرایط فعلی هیچ کدام از هنرمندان نمی توانند به راحتی به صحنه روند البته هنرمندان دیگر کم و بیش مشغول فعالیت هستند ولی هنرمندان موسیقی اصلا نمی دانند چه آینده ای در انتظارشان است و متاسفانه هیچ مسئولی جواب درست و قطعی نمی دهد تا هنرمندان این حوزه تکلیف خود را بدانند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *