موسیقی فارس-شبنم خان مصدق: ترمین (theremin) سازی است که بدون هیچگونه تماس فیزیکی و تنها با ایجاد میدان مغناطیسی و تغییر درحجم و فرکانس صدا بوسیله دست نواخته میشود.


ترمین‌، ساز روسی، توسط لئو ترمین فیزیکدان روسی در زندان اختراع شد و امروزه این ساز مورد پسند بسیاری از هنرمندان است. ترمین هیچ شباهتی با بقیه آلات موسیقایی ندارد؛ صدا و شیوه نواختنش کاملا متفاوت است چرا که این ساز بدون لمس شدن و با ایجاد میدان های مغناطیسی نواخته می‌شود.


صدا توسط دو نوسان سازها در فرکانسی با طیفی بالاتر از حد شناسایی انسان عمل می‌کند و فرکانس‌های نوسان ساز دیگر، با ورود دست به میدان مغناطیسی تغییر می‌کند و در واقع ضرباهنگ فرکانس، میان فرکانس های دو نوسان ساز متفاوت است.


زمانی که ترمین روشن می‌شود، یک میدان مغناطیسی اطراف ساز را فرا می‌گیرد و زمانی که دست نوازنده به این میدان وارد می‌شود، تغییراتی در فرکانس و حجم صدا ایجاد می‌شود. دو آنتن از بدنه ترمین خارج شده‌اند که یکی کنترل‌ کننده فرکانس صدا (pitch) و دیگری کنترل ‌کننده حجم و مقدار آن است.

زمانی که دست نوازنده به سمت آنتن عمودی حرکت می‌کند، صدا زیرتر و ریزتر می‌شود و نزدیک کردن دست به آنتن افقی سبب کم شدن بلندی صدای ساز می‌شود. از آنجایی که هیچ تماس فیزیکی بین ساز و نوازنده وجود ندارد، نواختن ترمین به مهارت بالا و گوش موسیقی عالی نیاز دارد.

درباره ی نویسنده

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *