موسیقی فارس- از سوی شورای ارزشیابی هنرمندانِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدرک درجه یک هنری در رشته‌ی موسیقی (آواز) به‌استاد «احمد‌ مراتب (درة‌التاج‌ اصفهانی)» اعطاء شد. ضمن تبریک و شادباش به‌جامعه هنری و به‌ویژه جامعه هنری اصفهان، پیام تبریک و شادباشِ تعدادی از موسیقی‌دانان، موسیقی‌پژوهان و اهالی رسانه در این خصوص، از نظر خواهد گذشت.
شهرام صارمی (موسیقی‌دان و مدیر فرهنگی): «عرض تبریک این کوچکتر را پذیرا باشید. آرزوی سلامتی و طول عمر برای استاد احمد مراتب دارم و امیدوارم جامعه موسیقی به‌ویژه هنرمندان رشته آواز، بیش از پیش بهره‌مند و خوشه‌چینِ دانش و تجربه‌‌ی ایشان باشند. ضمن سپاس و قدرشناسی از شورای محترم ارزشیابی از جهت توجه به‌فعالیت‌های ارزنده‌ی این استاد پیشکسوت، اعلام می‌دارم شأن و منزلت جناب مراتب و سایر هنرمندان والامقام، فراتر از هرگونه مدرک، گواهی، اعتبارنامه و… می‌باشد. درخصوص این اتفاق بسیار مبارک، لازم است از هنرمند گرامی و رفیق باصفا جناب علیرضا امینی عزیز تشکر کنم که بسیار زحمت کشید و پیگیر کار بود. همچنین از جناب آقای احمد صدری موسیقی‌شناس ارجمند و مدیر توانا و صاحب‌دل که با توجه و اعتقاد کامل این امر مهم را به نتیجه رساند نیز کمال تشکر را باید داشت.»

شهرام صارمی (موسیقی‌دان و مدیر فرهنگی)


علی‌رضا امینی (موسیقی‌دان و آهنگساز): «احمد مراتب را نمی‌توان با واژه‌هایی چون استاد یا جناب یا آقا یا… هر صفت جوامع بشری هم‌آوا نمود‌؛ احمد مراتب به‌وجه تسمیه نامش ستودنی است و به‌وجه تسمیه کنیه‌اش صاحب تمام مراتب آواز اصیل ایرانی است‌. احمد مراتب یادگار ادیب و تاج است دو پدیده‌ای که خیلی از آوازخوان‌ها چه نام‌دار و چه نام‌ندار حتی از درک آوازشان عاجزند و علیل. من به احمد مراتب تبریک نمی‌گویم، به‌سابقینی که این درجه را داشتند تبریک می‌گویم که از این لحظه درجه‌ای که داشتند اعتباری والا یافت و مشتاقم از این پس به‌”درجه یک هنری در رشته آواز”، “درجه‌ی مراتب در آواز” گفته شود. احمد مراتب شما برای من سالهاست هم احمدی و هم مراتبت را دریافتم و این نیز برگی دیگر از افتخارات من است که از سال ۱۳۸۱ موسیقی شهر اصفهان را در رسانه رادیو به‌داشتن بزرگی چون حضرتت مفتخر کردم. همیشه دعای من این بوده است که خداوند اگر من عمری دارم از من بکاهد و بر عمر لیلیانی چون مراتب بیافزاید که هرچه سایه ستبرشان بر این خاک باشد ما آبادتر می‌شویم. تهنیت و شادباش به‌خاک پرگهر ایران‌زمین.»

علی‌رضا امینی (موسیقی‌دان و آهنگساز)


حسن منصوری (ردیف‌دان و مدرس موسیقی): « درجه واقعی هنری هر هنرمند به‌تعداد قلوبی است که از مردم فتح می‌کند آن‌هم نه سطحی، که به عمق تاریخ… استاد مراتب از جمله هنرمندانی است که شهرت ایشان امروزی نیست که با برگه‌ای کم یا زیاد شود هرچند سپاسگزاری مسئولان از هنرمندان ستودنی است و البته وظیفه آنها… استاد مراتب فاتح قلوب اصحاب ولایت بوده و هستند. تا هنر و ایران باقی‌ست ایشان هم باقی و ماناست و درجاتش رو به‌فزونی‌ست. سایه‌ی‌ ذی‌جودشان بر سر اصحاب هنر ماندگار بادا.»


حسن منصوری (ردیف‌دان و مدرس موسیقی)

داود حیدری (گوینده و مجری ارشد صداوسیما): «مفتخرم در زمانه‌ای زیسته‌ام که هم‌نفس با بزرگان عرصه‌های مختلف هنر بوده‌ام. بزرگانی که نام‌شان بر تارک ادب، فرهنگ و هنر این مرزوبوم می‌درخشد و مامِ وطن به‌چنین فرزندان خلفی به‌خود می‌بالد و نام ایرانِ سربلند، با درخشش این هنرمندان در عرصه جهانی شناخته می‌شود. جناب استاد احمد مراتب از جمله هنرمندان و مدرسانی است که صدای اهورایی‌‌اش زبانزد و به‌عنوان معلمی دلسوز باعث شکوفایی ده‌ها هنرمند در عرصه‌ی موسیقی ایران بوده و هست. اگرچه تعریف از “مجتهد موسیقی ایران”، چیزی به‌شأنِ ایشان نخواهد افزود اما دست‌کم بهانه‌ای است برای قدردانی از ایشان و سپاس‌گزاری از مسئولان هنرشناس و خدمتگزارانِ عرصه‌ی هنر این مرزوبوم که با چشم باز و دلِ پاک، حرمت‌گذار بزرگان این کهن‌دیار هستند. برای جناب استاد احمد مراتب صحت و عمری طولانی آرزومندم.»

داود حیدری (گوینده و مجری ارشد صداوسیما)


بهروز مبصری (دیسکوگراف و پژوهشگر موسیقی): «در سال‌های اخیر از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌هنرمندان موسیقی اعم از خواننده و نوازنده مدرک درجه یک تا سه هنری اعطا می‌گردد. از مزایای این مدرک هم‌ردیف بودن با درجه دکتری است که چنان‌چه فرد بازنشسته یا شاغل باشد از حقوق و مزایای بهتری برخوردار گردد. نکته آن‌که حدود یک‌سال و نیم طول می‌کشد تا نوبت پرونده برسد. استاد مراتب البته نیازی به‌این مدرک درجه یک ندارد زیرا که خودش درجه یک است! برخی هنرمندان همیشه به‌لحاظ رفتار والای انسانی همیشه درجه یک هستند.
استاد مراتب که سالهاست شاگردان بسیار در حیطه فرهنگ اصیل تربیت کرده، خود باعث افتخار این سرزمین است؛ سایه‌‌اش مستدام باد.»

بهروز مبصری (دیسکوگراف و پژوهشگر موسیقی)


امیر مداح (خواننده و مدرس آواز): «درود خداوند بر انسان‌های خوب و درود خداوند بر انسان‌هایی که در اوج قدرت و دانش و شهرت و محبوبیت هیچگاه ذره‌ای احساس برتری نسبت به دیگر همنوعان خویش ندارند. آنان شایسته دوست داشتن و احترام قلبی هستند. به‌دور از هرگونه ریب و ریا اعتقاد قلبی دارم که امثال استاد سید احمد مراتب نازنین و دوست‌داشتنی هم‌چنانکه جایگاه‌ رفیع‌شان در قله هنر آواز بر همگان آشکار است، در وادی اخلاق هم از سرآمدان و خوبانِ هم‌روزگار ما هستند. اخذ مدرک درجه یک هنری استاد سیداحمد مراتب درةالتاج اصفهانی را به‌محضر مبارک ایشان تبریک عرض می‌کنم هرچند که در واقع همان روزی که شادروان استاد تاج‌اصفهانی لقب درةالتاج را به ایشان اعطاء فرمود، جایگاه و ارزش هنری این هنرمند صاحب‌نفسِ قدسی، برهمگان آشکار گشت و به‌عقیده بنده، اعتباری که جناب استاد احمد مراتب به این مدرک می‌دهد خیلی بیشتر از اعتباری است که این مدرک بخواهد به‌این هنرمند کارآزموده و بی‌همتا ببخشاید. باری، این رخداد و خبر نیکو برای بنده و خیل کثیر دوستداران و شاگردان استاد بسیار خوشحال‌کننده و مایه افتخار و شادمانی شد. از درگاه خداوند متعالی برای این هنرمند بزرگ و این انسان شریف و دوست‌داشتنی، آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت مسئلت می‌نمایم.»

بهروز مبصری (دیسکوگراف و پژوهشگر موسیقی)


سعید مبشری (تهیه‌کننده برنامه عندلیب رادیو ایران): «هنر انسان بودن والاترین هنری‌ است که هر فرد در طول دوران حیات خویش می‌تواند بدان دست یابد که بی‌شک استاد احمد مراتب به‌نیکی از این هنر بهره‌مند است. پیش از این بارها در برنامه عندلیب رادیو ایران از خصایل نیکوی استاد سخن گفتیم و دیدن این روزِ بزرگ برای‌مان دور از ذهن نبود. به‌سهم خویش شادی خود را از قدر دیدن هنر استاد در روزگاری که هنرمندان واقعی کمتر قدر می‌بینند ابراز می‌کنم و برای استاد مراتب طول عمری سرشار از جوشش هنر وجودی‌شان آرزومندم.»

سعید مبشری (تهیه‌کننده برنامه عندلیب رادیو ایران)


محمدرضا ممتازواحد (نویسنده مقالات موسیقی): «بنده بسیار کوچک‌تر از آن هستم که بخواهم چیزی بگویم و یا مطلبی بنویسم ولی معتقدم تبریک اصلی را در وهله‌ی اول، ما باید به‌خودمان بگوییم که در دوره‌ای زیستیم که احمد مراتب در آن مقطع می‌زیست. به‌زعم بنده، مراتب نیم قرن پیش نشان درجه یک هنری خود را از شاخصی چون تاج‌اصفهانی گرفت که در فایلی صوتی تاج، مراتب (را همراه با دو یا سه هنرجویش) در زمره‌ی برترین هنرجویانش برشمرد. این اتفاق کمی نیست آن هم درخصوص استادی چون تاج که کلاس آوازش چه در رادیو اصفهان و چه در منزل، از شلوغ‌ترین مراکز آموزشی بود و ده‌ها و بلکه صدها و شاید هزاران هنرجو به‌صورت مستقیم‌ و یا غیرمستقیم از محضرش آموختند. مراتب، نشان درجه یک هنری را زمانی گرفت که برترین شاعرانِ زبده‌ی شهر اصفهان در وصفش اشعاری سرودند. مراتب، نشان درجه یک هنری را زمانی گرفت که در بام خانه‌ی کعبه اذان گفت و از شهادت به‌ولایت علی (ع) آن هم با حضور نیروهای امنیتی کشور عربستان خوف نکرد. مراتب، نشان درجه یک هنری را زمانی گرفت که در اوایل دهه پنجاه خورشیدی و در سنین حدود ۲۰ سالگی دوشادوش بزرگی چون سیدجواد ذبیحی آواز مذهبی می‌خواند و صدا و آثارش از رادیو ایران به‌گوش می‌رسید. مراتب، نشان درجه یک هنری را زمانی گرفت که…. پا به‌دربار شاهی نگذاشت و نصیحت پدرش را با گوش جان شنید و اطاعت کرد و این همه مراتب و معارفِ حکمی و هنری، از همان دعای پدر است. پس تبریک اصلی متوجه ماست که با چنین گوهری مواجه بودیم و هستیم، هرچند قدری دیر او را دریافتیم. درودها بر امثالِ صارمی‌ها و امینی‌ها و چراغی‌ها که همواره و همه حال ما را متوجه داشته‌ها و دارایی‌های ارزنده‌ی فرهنگی‌مان می‌کنند و دُر و گوهرانی چون مراتب‌ها و طباطبایی‌ها و منصوری‌ها و سعیدی‌ها و امثال آنان را – ولو با استغنا و بی‌نیازی ذاتی‌ آن ارجمندان از هر نوع تکریم و تمجید- می‌ستایند و امثالِ بنده‌ را بیشتر و بیشتر متوجه‌ ارزش‌های محیطِ پیرامون‌مان می‌کنند؛ خاک پای جملگی‌شان….»

محمدرضا ممتازواحد
درباره ی نویسنده

لی لا رضایی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *