موسیقی فارس-جمشید نجفی؛خواننده پیشکسوت عرصه پاپ و موسیقی آذری درگذشت.

جمشید نجفی؛ خواننده آهنگ معروف «خلبانان» روز جمعه دهم بهمن ماه در اثر سانحه رانندگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

این خواننده فقید فعالیت هنری خود را پیش از انقلاب آغاز کرد اما آثار ماندگار او به بعد از انقلاب بر می‌گردد که از این میان می توان به معروفترین آنها با عنوان خلبانان؛ ملوانان ساخته بابک رادمنش اشاره کرد که در سال 1360 و در دوران جنگ تحمیلی تولید شد.

جمشید نجفی خواننده قدیمی لاله زاری زاده ۱۳۲۹ در تهران خواننده قدیمی قبل و بعد از انقلاب با اصالتی آذری بود. پدرش اصالتا باکویی بوده که بعدا به مراغه و بناب مهاجرت کردند و در این شهر مقیم شدند. مادر جمشید اهل محله ای به نام جمعه مسجد در اردبیل است. وی از سالهای قبل از انقلاب در جوانی وارد عرصه موسیقی شد و در سال ۱۳۵۱ اولین آلبوم خود را با نام سلام به لیلی سلام به مجنون ساخته صمد نوریان به بازار عرضه کرد.

ترانه های پرطرفدار گیجلر و گلدی بابا و آخشاملار به زبان آذری نیز از آثار مرحوم نجفی می باشد و با این ترانه ها بر سر زبانها افتاد. او علاوه بر خوانندگی در زمینه بازیگری در تئاتر نیز کار کرد، اما ادامه نداد.

او سال ها قبل با گیتا از خوانندگان ایرانی ازدواج کرد و چند آهنگ به زبان ترکی نیز به صورت دو صدایی با خواننده محبوب و معروف تبریززنده یاد پیمان  اجرا کرده است.

درباره ی نویسنده

لی لا رضایی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *