نخستین جشنواره بین المللی نی انبان در کیش برگزار می شود

0

موسیقی فارس- نخستین جشنواره بین المللی نی انبان، به عنوان میراث نا ملموس از ۲۰ تا ۲۲ اسفند در جزیره کیش برگزار می شود.

به گزارش موسیقی فارس به نقل از روابط و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، جزیره کیش، از ۲۰ اسفند امسال میزبان نخستین جشنواره بین المللی نی انبان است.

ساز نی انبان از جذابیت های گردشگری قابل توجهی برخوردار است و برگزاری این رویداد مهم علاقمندان زیادی را از نقاط مختلف کشور برای بهره مندی از آثار هنرمندان این جشنواره برای سفر به جزیره کیش ترغیب می کند.

با توجه به این که نی انبان، ساز بادی کهنی است که از سال ۱۳۹۴ دراستان های بوشهر، خوزستان، کرمان و هرمزگان به عنوان میراث فرهنگی ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و تلاش برای رسیدن به فهرست میراث جهانی یونسکو ادامه دارد برگزاری این جشنواره فرصت معرفی این ساز در عرصه بین المللی را هم فراهم خواهد کرد.

بنا بر اعلام دبیرخانه جشنواره برای حضور هنرمندان سایر کشورها در این رویداد هنری، با سفرای کشورهای یونان، الجزایر، آلمان، تونس، ترکیه، فرانسه، ارمنستان، اتریش، اسپانیا، هندوستان و کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عمان، قطر و امارات مکاتبه شده است.

برگزاری این رویداد مهم همچنین در جزیره کیش ادای دینی است به راویان بی ادعای هنر و راهی نو برای شهود بیش از پیش مشترکات موسیقیایی و فرهنگی پیرامون ساز نی انبان است.

شناسایی بیشتر این ساز به دوستداران موسیقی نواحی به عنوان قسمتی از هویت فرهنگی و موسیقیایی ایران زمین، جذب هدفمند گردشگر موسیقی و تشویق هنردوستان به فراگیری ساز نی انبان در کنار معرفی ظرفیت ها و جذابیت های جزیره کیش از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.

علاقمند برای دریافت اطلاعات و شرکت در نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش می توانند به سامانه هنرمندان به آدرس لینک www.art.kish.ir مراجعه کنند. برای شرکت در این جشنواره هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. ارسال دو قطعه بی کلام شامل یک قطعه آوازی (با متر آزاد) و یک قطعه ضربی (دارای متر مشخص) به سامانه هنرمندان برای شرکت در جشنواره ضروری است. این قطعات باید به صورت تصویری ضبط شده و حداکثر زمان برای هر قطعه ۵ دقیقه باشد. آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره بین المللی نی انبان کیش نیز تا ۳۰ بهمن امسال اعلام شده است.

این جشنواره جذاب فرهنگی تا ۲۲ اسفند در جزیره کیش ادامه خواهد داشت و به تمامی شرکت کنندگان گواهی شرکت در جشنواره و به نفرات برگزیده جوایز نقدی، تندیس جشنواره و سپاس نامه اهدا می شود.

لازم به ذکر است دبیرخانه جشنواره نی انبان ۱۸ بهمن در سازمان منطقه آزاد کیش تشکیل و احکام عوامل علمی و اجرایی جشنواره به آنان ابلاغ شده است.

مراسم اختتامیه جشنواره نی انبان جمعه ۲۲ اسفند با حضور نفرات برگزیده در جزیره کیش برگزار می شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید