گروه موسیقی «دفت پانک» پس از بیست و هشت سال از یکدیگر جدا شدند

موسیقی فارس_پریسا حسین پور: گروه موسیقی فرانسوی «دفت پانک» از پیشگامان موسیقی الکترونیک و برنده چند جایزه گرمی، به صورت رسمی اعلام کردند که پس بیست و هشت سال فعالیت حرفه ای موسیقی از هم جدا شده اند.
این گروه موسیقی دو نفره که به دلیل استفاده از کلاه آهنی و پوششی شبیه به آدم آهنی مشهورند، روز دوشنبه با انتشار ویدئویی هشت دقیقه ای به نام «موخره» (Epilogue) به طور رسمی پایان همکاری بیست و هشت ساله شان با یکدیگر را اعلام کردند.

گروه دفت پانک متشکل از «توماس بانگالتر» و «گای-مانوئل دِ هومم-کریستو» طی سال های گذشته موفقیت های بزرگی کسب کرده اند و شش جایزه گرمی را از آن خود کرده اند. آهنگ هایی چون «یک بار دیگر» (One More Time)، «سخت تر، بهتر، سریع تر، قوی تر» (Harder, Better, Faster, Stronger)، و «خوش شانس باش» (Get Lucky) از این گروه موفق به کسب موفقیت های بین المللی شده اند.

بانگالتر و دِ هومم-کریستو، دو عضو تشکیل دهنده گروه، در سال ۱۹۸۷ در مدرسه ای در پاریس یکدیگر را ملاقات کردند. قبل از تشکیل دفت پانک آنها در یک گروه موسیقی راک به نام «عزیزم» (Darling) فعالیت داشتند.

این دو دفت پانک را به طور رسمی در سال ۱۹۹۳ تشکیل دادند و این نوازندگان کلاه دار، بی صدا و مرموز اولین آلبوم خود را به نام «مشق شب» (Homework) را در سال ۱۹۹۷ منتشر کردند. آن ها برای اولین بار با آهنگ «دا فانک»(Da Funk) به موفقیت بین المللی دست یافتند و این قطعه در صدر لیست رقص بیلبورد قرار گرفت. همچنین این قطعه مشهور نخستین نامزدی جایزه گرمی را برای آنها به همراه داشت. دومین موفقیت آنها و نامزدی مجدد برای جایزه گرمی با آهنگ «سراسر دنیا» (Around The World) برای این دو همراه بود.

Epilogue

پس از آن دفت پانک تمام زمان خود را به اجرای تور های موسیقی در سراسر دنیا اختصاص داد و با آلبومی که نخستین بار در سال دوم دبیرستان ضبط کرده اما هیچ گاه پخش نکرده بودند را این بار با عنوانی جدید در سال ۲۰۰۱ منتشر کردند. آلبوم «کشف» (Discovery) موفق شد لقب یکی از برترین و پرفروش ترین آلبوم های سال را به خود اختصاص دهد و آهنگ های موفق «یک بار دیگر» (One More Time)، «سخت تر، بهتر، سریع تر، قوی تر» (Harder, Better, Faster, Stronger) از قطعات موفق و پرفروش این آلبوم موفق بودند. اجرای دو نفره این گروه با «کانیه وست»، رپر نام آشنای آمریکایی، با قطعه مشهور «قوی تر» (Stronger) بهترین اجرای انفرادی در سال ۲۰۰۷. این اجرا همچنین برنده جایزه گرمی بهترین اجرای انفرادی رپ در سال ۲۰۰۸ شد، جایی که دفت پانک و کانیه وست همراه هم به اجرای زنده پرداختند.

یک سال بعد، انتشار نسخه اجرای زنده «سخت تر، بهتر، سریع تر، قوی تر» (Harder, Better, Faster, Stronger) باعث شد دفت پانک جایزه گرمی بهترین ضبط رقص سال را از آن خود کند. این اولین جایزه گرمی اختصاصی برای دفت پانک بود. همچنین آلبوم «زنده ۲۰۰۷» (Alive 2007) نیز برنده بهترین آلبوم الکترونیکی رقص شد.

اما این جوایز گرمی سال ۲۰۱۴ بود که دفت پانک را در کانون توجهات قرار داد. آنها جایزه آلبوم سال را برای آلبوم (Random Access Memories) برنده شدند و به عنوان اولین اجرای موسیقی الکترونیک که بالاترین افتخار را در گرمی از آن خود کرده اند، تاریخ ساز شوند. دفت پانک در آن شب چهار جایزه گرمی را از آن خود کردند که از جمله آنها می توان به جایزه ضبط سال برای قطعه مشهور «خوش شانس باش» (Get Lucky) به همراهی «فارل ویلیامز» و «نیل راجرز» اشاره کرد.

Daft Punk

آلبوم(Random Access Memories) آلبومی در ژانر ترکیبی در نظر گرفته می شود که ترکیبی از آر اند بی، سازهای زنده، دیسکو، فانک و راک در آن به گوش می خورد. گفتنی ست که سال گذشته مجله «رولی9نگ استون» این آلبوم را در لیست ۵۰۰ آلبوم برتر تمام دوران ها در رتبه ۲۵۹ قرار داد.

منبع: اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *