عثمان محمدپرست از بیمارستان مرخص شد

موسیقی فارس-عثمان محمد پرست نوازنده پیشکسوت دوتارعصر پنجشنبه 7 اسفند ماه ازبیمارستان مرخص شد.

برادرزاده و داماد پیشکسوت دوتار نواز خراسان گفت: استاد عثمان محمدپرست از بیمارستان مرخص شدند و امروز به خواف بازگشتند.

علی پونه با بیان این‌که «وضعیت استاد عثمان محمدپرست بهبود یافته و ایشان در سلامتی به سر می‌برند»، اظهار کرد: استاد عثمان محمدپرست یکشنبه هفته گذشته به دلیل خون‌ریزی معده به بیمارستان ۲۲ بهمن خواف مراجعه کردند و به دلیل دارا نبودن دستگاه اندوسکوپی در خواف ایشان به مشهد اعزام شدند تا علت خون‌ریزی معده را متوجه شویم.

وی افزود: در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد کارهای معاینه و درمان استاد محمدپرست صورت گرفت و پس از این‌که دو مرتبه اندوسکوپی انجام شد، دکترها گفتند که مشکل خاصی نیست و استاد می‌توانند از بیمارستان مرخص شوند.

برادرزاده و داماد استاد عثمان محمدپرست خاطرنشان کرد: در مدتی که استاد محمدپرست در بیمارستان بستری بودند، هنرمندان زیادی برای عیادت از ایشان به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد مراجعه کردند و آقای محسن میرزاده، خواننده کرمانج، نیز در حضور استاد عثمان پرست به اجرای آواز پرداختند. همچنین آقای محمدرضا محمدی، معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی دو مرتبه برای جویا شدن از وضعیت استاد محمدپرست به بیمارستان مراجعه کردند.

پونه با اشاره به برخی شایعات صورت گرفته درخصوص به کما رفتن و فوت استاد موسیقی خراسان، بیان کرد: متأسفانه در مدتی که استاد عثمان محمدپرست در بیمارستان بستری بودند، برخی افراد شایعه فوت ایشان را مطرح کردند که باعث ناراحتی شد و در این رابطه تکذیبیه صادر کردیم.

محسن مقیاسی نوه دختری استاد عثمان درگفت‌و‌گو با روزنامه ایران حال عمومی استاد موسیقی نواحی را خوب و مساعد اعلام کرد و درادامه گفت: علت بستری شدن پدربزرگ دربیمارستان مشکلات گوارشی و خونریزی معده بود که ابتدا دربیمارستان 22 بهمن خواف بستری شد و پس‌ ازانجام آزمایشات اولیه و ادامه تکمیل مراحل درمان دربیمارستان مجهزتر به مشهد منتقل و دربیمارستان امام رضا(ع) بستری گردید و الحمدلله بعد ازقطع خونریزی معده از بیمارستان مرخص شد و در منزل استراحت می کند.

استاد عثمان هنرمند نام آشنای موسیقی نواحی ایران است ونوای نغمه معروف او”نوایی نوایی…”است. او متولد سال ۱۳۰۷ درشهر”رود خواف” ازشهرهای جنوب شرقی استان خراسان است.استادعثمان که همه او را با نام عثمان خوافی می‌شناسند علاوه بر تبحری که درخوانندگی دارد در نوازگی دوتار هم چیره‌دست است و پنجه‌های قدرتمند او در نواختن دوتار بی‌نظیر است.

در چند ماه گذشته نسخه‌ای از گواهینامه ثبت جهانی دوتار که به دو زبان انگلیسی و فارسی نگارش شده، از سوی بهروز وجدانی پژوهشگر موسیقی ایران به استاد عثمان محمدپرست اهدا شد. این گواهینامه با عنوان “مهارت سنتی ساختن ونواختن دوتار” در یونسکو بود. زندگی عثمان محمد پرست تنها بر هنرموسیقی پای نگرفت و دوتار تنها شاخصه شهرت او نبوده بلکه سال‌های سال است که عثمان خوافی دستی بر کار خیر دارد وبیش از ۷۰۰مدرسه ساخته است. او هیچگاه هنر را راه امرار معاش خود ندانسته و عاشقانه در راه موسیقی قدم برداشته است.  

منبع : ایسنا

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *