جزییات برگزاری بخش بین الملل جشنواره موسیقی «نی انبان»

0

موسیقی فارس- مدیر بخش بین الملل اولین جشنواره موسیقی «نی انبان» جزییات نحوه حضور گروه های خارجی شرکت کننده در این رویداد را تشریح کرد.

به گزارش موسیقی فارس به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی نی انبان، محسن شریفیان دبیر بخش بین الملل جشنواره نی انبان ضمن تشریح جزئیات این بخش گفت: اولین دوره جشنواره طبق برنامه ریزی های قبلی قراربود در قالب ملی برگزار شود که از همان ابتدا پیشنهاد دادم که با توجه به مقارن شدن زمان برگزاری فستیوال با روز جهانی نی انبان می توانیم با دعوت از نوازندگانی از سایر کشورها این رویداد موسیقایی را شاخص ترکنیم به نوعی که هم به نفع نوازندگان نی انبان کشورمان  وهم به نفع مخاطبان این ساز باشد چرا که می توانند از طریق به تفاوت ها و وجود انواع نی انبان پی ببرند که خوشبختانه این پیشنهاد مورد قبول واقع شد و ما شاهد برگزاری این جشنواره در سطح بین المللی هستیم.

وی ادامه داد: در اولین دوره ازجشنواره موسیقی نی انبان نوازندگانی از کشورهای کرواسی، فرانسه، مجارستان، ایرلند، ترکیه و ایران درکنار هم اجراهایی خواهند داشت به طوری که مخاطبان شاهد حضور و اجرای ۱۰ نمونه نی انبان در روزهای برگزاری جشنواره هستند.

دبیر بخش بین الملل نخستین جشنواره موسیقی نی انبان با اشاره به تجلیل از پیشکسوتان نی انبان در این جشنواره بیان داشت: عنوان پیشکسوت به معنی کهن سال بودن نوازندگان نیست بلکه ملاک ما اقداماتی  است که نوازندگان این ساز برای شناسایی و معرفی این نی انبان انجام داده اند با در نظرگرفتن این مقوله از چند تن نوازنده برجسته نی انبان در این دوره تجلیل خواهیم کرد.

این نوازنده نی انبان با اشاره به اینکه هدف اصلی جشنواره گفتمان موسیقایی بوده، افزود: هر کشوری نی انبان مخصوص خودش را با صدا دهی و لحن خاص دارد و نمی توان هیچ کدام را با نی انبان کشوری دیگر مقایسه کرد بر این اساس نمی توانستیم جشنواره را رقابتی برگزار کنیم. درواقع هدف رقابتی نبوده بلکه می خواستیم دور هم جمع شویم و با سازهایمان گفتمان موسیقایی انجام دهیم.همچنین در نظر داریم سال آینده برنامه ویژه ای برای بانوان نی انبان نواز داشته باشیم.

شریفیان تاکید کرد:اغلب سازهای جهان این قابلیت را دارند که هرساله فستیوال خودشان را داشته باشند اما خوشحالم که برای نی انبان این اتفاق افتاده است.

نخستین جشنواره بین المللی نی به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفند در کیش برگزار خواهد شد و فواد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین الملل را بر عهده دارند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید