شبیه بودن تیتراژ سریال «نون خ» به آهنگ ترکی، از شایعه تا واقعیت

0

موسیقی فارس-غزل خواجوی: شایعه‌ای مبتنی بر کپی بودن تیتراژ سریال نوروزی «نون خ» از آهنگ خواننده ترکیه‌ای، در فضای مجازی مطرح شد که صادق آزمند، آهنگساز سریال، آن را رد کرده است.

صادق آزمند آهنگساز سریال «نون خ» به کارگردانی سعید آقا خانی بیان کرد: «قطعه «لیلیم لی» سروده استاد «استاد هیمن موکریانی» است. اگرچه قدمت و اصالت این آثار به موسیقی کُردی برمی‌گردد، اما چون از یک خواننده مطرح ترکیه‌ای شنیده شد، خیلی‌ها این قطعه را به عنوان یک اثر ترکی می‌شناسند.»

او درباره قطعه استفاده شده در تیتراژ پایانی این سریال گفت: «موسیقی‌هایی که در سریال استفاده کردم، موسیقی کردستان بود؛ به گونه‌ای که مثلا کردهای خراسان را که کرمانج هستند را در نظر گرفتم ولی باید بدانیم که کردهای ترکیه نیز کرمانج هستند. به همین جهت سعی کردم سیری در موسیقی کردستان داشته باشم و تمامی لهجه‌ها را در نظر بگیرم. البته «لیلیم لی» سروده استاد بی بدیل و پر آوازه کرد، «استاد هیمن موکریانی» است. در نتیجه موسیقی «لیلیم لی» را که در سریال شنیدیم به اصل خودش برگشت.»

او در ادامه افزود: «بیشتر تمرکزم برای ساخت موسیقی سریال «نون خ»، روی موسیقی فولکلور بود؛زیرا کشور ما با توجه به قدمت بسیار بالایی که دارد، هر منطقه از آن دارای موسیقی خاص خود است. در کنار کلیه مناطق ایران، مناطق کردنشین ایران از یک موسیقی فولکلور تمام عیار غنی بهره مند است.به همین جهت تصمیم گرفتم موسیقی‌هایی را بر اساس فواصل موسیقی مقامی کردستان که ملودی آنها ۱۰۰۰ سال قبل ساخته شده است،بسازم.»

او‌ در پایان درباره اهمیت موسیقی در فیلم‌ها و سریال‌ها صحبت کرد و عنوان کرد: «خیلی مهم است که تهیه کننده و کارگردان به موسیقی فیلم بها بدهند. خیلی وقت‌ها تهیه کننده‌ها به دنبال تمام کردن کار با کمترین هزینه هستند؛ در نتیجه یا موسیقی فیلم ساخته نمی‌شود و از آثار دیگر برمی‌دارند و اگر هم ساخته شود کار درخوری نیست و توسط آهنگسازی حرفه‌ای تولید نشده است.»

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید