موسیقی فارس-امروز22 فروردین روز وفات خواننده ای است که اگر چه آنسوی آبها می خواند اما هرگز آهنگی نخواند که مخالف با موسیقی ایران باشد .

غلام‌عباس قشقایی مشهور به جهان در مرداد سال ۱۳۳۳ در جهرم استان فارس زاده شد و تا پایان تحصیلات دبیرستان در این شهر به سر برد. پس از آن برای ادامهٔ تحصیلات در رشتهٔ مهندسی معماری به تهران رفت. فعالیت هنری او هم‌زمان با انقلاب ۱۳۵۷ ایران بود و به همین دلیل او مانند خواننده‌های دیگر نتوانست به فعالیت در ایران ادامه دهد.

جهان برای ادامهٔ زندگی به کانادا سفر کرد. او پس از چند سال برای کار حرفه‌ای موسیقی به آمریکا رفت. جهان کار خوانندگی را در کابارهٔ تهران در سال ۱۳۶۸ آغاز کرد. نخستین آلبوم وی با نام «از دست عشق» را شرکت پارس ویدئو در سال ۱۳۷۱ پخش کرد.

جهان سال ۱۳۸۲ و پس از زمین‌لرزهٔ بم برای نخستین بار پس از سال‌ها به ایران بازگشت. او نخست به شهر بم رفته و سپس به شهر خود جهرم پا گذاشت. وی همچنین در آن سفر در تهران و در انجمن هنرمندان چند قطعه را به صورت زنده برای هنرمندانی که در آن برنامه بودند اجرا کرد.

جهان در روز ۲۲ فروردین ۱۳۸۹ خورشیدی در ۵۵ سالگی بر اثر ایست قلبی در منزلش در لس آنجلس درگذشت.

برنامهٔ ویژهٔ مراسم خاکسپاری وی توسط تلویزیون‌های ماهواره‌ای طپش، امید ایران، جام جم و شبکه تلویزیونی آی‌پی‌ان پخش شد. جهان در گورستان وست‌وود در کنار قبر ویگن به خاک سپرده شد.

به گفتهٔ بابک بخشنده (فرزند جهان)، پس از مرگ جهان در سال ۱۳۸۹ خانوادهٔ او حدود ۵۰ ترانهٔ منتشر نشده و ناقص از جهان در استودیوهای مختلف پیدا کردند که او طی سال‌های پایانی عمرش بر روی آن‌ها کار می‌کرده‌است. در سال ۱۳۹۶، هفت سال پس از مرگ جهان نخستین سی‌دی از ترانه‌های منتشر نشدهٔ او به نام سکوت به بازار عرضه شد.

از این هنرمند آلبوم‌های شهر عشق، به یاد بزرگان، لحظه های عاشقی، طلوع فردا، خبر تازه، از دست عشق،  سرگذشت، پرنده و پرواز به یادگار مانده است.

درباره ی نویسنده

لی لا رضایی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *