حسین علیشاپورآلبوم «رو و تَذَرو» را منتشر کرد

0


موسیقی فارس-حسین علیشاپور پس از مدتها آلبومی را در سبک موسیقی سنتی منتشر و راهی بازار موسیقی ایران کرد.
آلبوم «رو و تَذَرو» عنوان جدیدترین اثر حسین علیشاپور در جایگاه خواننده است که در قالب یک رویکرد دوگانه منتشر شد.

این آلبوم موسیقی که در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی است را محمد عشقی و المیرا مردانه آهنگسازی کرده اند و سهیل اله دادیان نوازنده تمبک، محمد عشقی نوازنده سنتور، المیرا مردانه نوازنده کمانچه در کنارعلیشاپورحضور دارند.
«ضربی افتان و خزان»، «تک نوازی سنتور، آواز افشاری و آوازدشتی»، «ضربی دامن کشان»، «دو نوازی سنتور و کمانچه»، «ضربی گلریزان»، «تک نوازی کمانچه، آواز ابوعطا، آواز بیات ترک»، «ضربی شادان»، «دو نوازی سنتور و کمانچه»، تصنیف «نغمه خوان» قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده شده‌اند.
محمد عشقی درباره این اثرنوشته است:
«سرو و تذرو حاصل همنشینی و نگاه مشترکی است در حوزه موسیقی کلاسیک ایرانی؛ نگاهی مبتنی بر موسیقی دستگاهی و نیز بر مبنای سازبندی و آرایشی توافق‌یافته متشکل از یک ساز مضرابی، یک ساز کششی و همراهی تمبک به عنوان ساز کوبه‌ای.
نغمه‌سازی و نغمه‌پردازی در این اثر تا حد امکان با تکیه بر تفکری همسان، از ذهن و زبان دو نغمه‌ساز جاری شده است؛ نغماتی که در خلوت شکل گرفته و در جلوت به ظهور رسیده است.
قطعات پیش رو، با رویکردی دوگانه اجرا شده‌اند؛ بدین معنا که سعی‌مان بر آن بوده تا سازها در اجرای هر قطعه، از یک سو، راوی تکنواز و، از سوی دیگر، حامی هم‌نواز باشند. شاید شیوه ضبط این آلبوم به صورت گروهی و همزمان نیز در راستای تقویت همین ذهنیت باشد.
در این آلبوم، ضمن پایبندی به سیستم مدال موسیقی ایرانی، قطعات آزادانه و فارغ از سیر نظام‌مند و ترتیب متعلقات آوازهای دستگاه شور ارائه شده‌اند»

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید