«جامانده‌ترین» روایت موسیقایی از مرگ مهاجران


موسیقی فارس- فرهاد میرمحمدصادقی روایت موسیقایی از مرگ مهاجران اروپا را نواخت.
«جامانده‌ترین» عنوان آلبومی است به آهنگسازی فرهاد میرمحمد صادقی در ژانر موسیقی بی‌کلام که وارد بازار موسیقی کشور شد.
این آلبوم در همکاری این هنرمند با آناهیتا ایزدی پارسا نوازنده ویولنسل، پگاه هراتی و فرهاد میرمحمد صادقی نوازندگان پیانو، امین رحیمی نوازنده دودوک، فرهاد میرمحمد صادقی و کاوه عابدین ناظران ضبط، رضا صالحی طراح گرافیک، مینا پورعبدالله عکاس تولید شده است.
«تراژدی ترک»، «سقوط»، «همه چیز را برداشته ام»، «دیوار»، «جامانده‌ترین»، «صبح»، «پرسه»، «طپش»، موسیقی پایان»، «مینا»، «ورود به گتو»، «پایان نمایش»، «آینه»، «کرد»، «وایه»، «خاطرات فراموش شده» قطعات این آلبوم هستند.
در توضیحات تکمیلی آلبوم آمده است:
«حکایت رفتن به هرگونه پر از جامانده‌هاست. آنگاه که این رفتن بی بازگشت است جامانده‌ها تسکین و عذاب‌ند. وقتی که چمدان می‌بندی و هر آنچه داشتی را تنها در یک چمدان می‌توانی جای دهی. فرض کن هرچه بخواهی می‌توانی ببری اما نه بیش از یک چمدان. آنگاه که جامانده‌ترین تو چیست؟
حکایت آلبوم حاضر از یک لیست شروع شد. لیست مرگ‌های مستند پناهجویان و مهاجران در نتیجه سیاست‌های محدودکننده اتحادیه اروپا، در سال ۹۶ که این لیست را دیدم، تعداد این مرگ ۳۳ هزار و ۲۹۳ و در آخرین به روز رسانی که در اوایل آوریل ۲۰۱۹ انجام شده این تعداد به ۳۶ هزار و ۵۷۰ رسیده است. لیست ۶ ستون دارد، تاریخ پیدا شدن اجساد، تعداد، نام و جنسیت و سن، اصالت، دلیل مرگ، منبع، هرچه خواندم بیشتر دریافتم که هرکدام از این اعداد یک انسان است. مادر، پدر، خواهر، برادر، دختر، پسر، معشوق، جامانده ترین هرکدامشان چیست یا کیست؟
و اما این آلبوم رویکرد من در این جاماندن هاست، برخی از قطعات در تئاترها و فیلم‌هایی که آهنگسازی کردم، استفاده شده که با تغییرات گاهی بنیادین در این آلبوم آمده است که در این دیباچه شرح مکفی داده‌ام.
در کلیت آلبوم، دغدغه من رفتن و جاماندگی بوده است و این جریان در کل آلبوم روان است.»
روایت موسیقایی از مرگ مهاجران اروپا/ «جامانده‌ترین» به بازار رسید.
فرهاد میرمحمد صادقی از جمله هنرمندانی است که در حوزه آهنگسازی، نوازندگی و طراحی صدا به فعالیت مشغول است. فعالیت هنری وی به آهنگسازی و طراحی صدا برای فیلم‌ها و نمایش‌ها، تنظیم موسیقی ارکسترال و آموزش تقسیم شده است.
موسیقی او را می‌توان ملاقاتی بین موسیقی شرق و نئوکلاسیک غربی دانست که سازهای مختلفی از قبیل ویولنسل، پیانو، دودوک به همراهی کوارتت زهی، کنترباس، گیتار، سازهای کوبه‌ای شرقی، کمانچه و تنبور را شامل می‌شود.
این هنرمند تاکنون برای بیش از ۳۰ فیلم و ۳۰ نمایش آهنگسازی و طراحی صدا کرده و در جشنواره‌های بین المللی نیز شرکت داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *