موسیقی فارس- فراخوان شرکت هنرمندان برای حضور در پنجمین دوره جشنواره موسیقی «کهن آواهای تنبور» و «موسیقی کردی» منتشر شد.

به گزارش موسیقی فارس ، پنجمین دوره جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی کردی فراخوان خود را برای اطلاع علاقه‌مندان به موسیقی منتشر کرد.

در متن فراخوان پنجمین دوره جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی کردی آمده است:

خانه تنبور با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه برگزار می‌کند:

اهداف جشنواره:

حفظ و اشاعه موسیقی مقامی تنبور و دیگر آواهای کردی / شناسایی استعدادهای جوان؛ تشویق و هدایت آنها به سوی فرهنگ و هنر بومی و مقابله با فرهنگ‌های بیگانه / قدردانی از اساتید و خدمتگزاران به فرهنگ و هنر کشور / تشویق و ترغیب خانواده‌ها در راستای توجه هر چه بیشتر به مسائل فرهنگی و هنری / ایجاد روحیه و نشاط اجتماعی در جامعه.

تقویم جشنواره:

آخرین مهلت ارسال آثار: ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۰ / اعلام اسامی برگزیدگان: ۳ مرداد ۱۴۰۰ / اهدای جوایز برگزیدگان: ۷ مرداد ۱۴۰۰

بخش اول – ته رزها (مقامات) تنبور

الف) مقام نوازی: نونهالان (تا پایان یازده سالگی) – نوجوانان (از آغاز دوازده تا پایان شانزده سالگی) – جوانان الف (از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی) – جوانان ب (از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی)

“شرکت کنندگان در این بخش یک مقام مجازی، یک مقام مجلسی و سه مقام کلام را حداکثر به مدت هفت دقیقه نواخته و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.

ب) مقام خوانی: مقام خوانی هم مانند مقام نوازی در چهار رده سنی (نونهالان – نوجوانان –جوانان الف و جوانان ب) برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در این بخش؛ دو مقام مجلسی و سه مقام کلام، حداکثر به مدت هفت دقیقه نواخته و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.

توجه: انتخاب مقامات پیچیده و سخت‌تر در تمام رده‌های سنی در هر دو بخش از امتیاز بیشتری برخوردار خواهد بود.

پ) بخش بداهه نوازی تنبور بر اساس مقامات: شرکت کنندگان در این بخش نیز در چهار رده سنی (نونهالان – نوجوانان –جوانان الف و جوانان ب) می‌توانند شرکت نمایند / تکنوازی باید بر اساس مقامات و موسیقی مقامی تنبور بوده و شامل مجموعه‌ای از قطعات آوازی و ریتمیک باشد. / در این بخش نواختن مقامات موردنظر نیست؛ بلکه نوازنده می‌بایست با استفاده از ذوق و توانایی خود در نواختن ساز تنبور و استفاده از تکنیک‌های مناسب و درست، قطعه یا قطعاتی را ارائه نماید. / *شرکت کنندگان می‌بایست هنگام ارائه‌ی آثار؛ از قطعات ساخته شده توسط سایر اساتید استفاده ننمایند. / * قطعه ارسالی باید آمیزه‌ای از اصل تفکر، شناخت، استعداد و نوع آوری خود هنرمند باشد. / * حداکثر زمان برای اجرای قطعات ارسالی هفت دقیقه است.

فراخوان پنجمین جشنواره کهن آواهای تنبور منتشر شد

بخش دوم – آواهای کردی

الف) سیاو چه مانه: شامل (سیاو چه مانه – ورده به زم و چه پله): در سه رده سنی: ۱- پایان شانزده سالگی ۲- از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی ۳- از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی.

“شرکت کنندگان در این بخش یک مقام سیاو چه مانه، یک مقام ورده به زم و یک مقام چه پله را حداکثر به مدت هفت دقیقه اجرا و فایل تصویری آن را در قالب لوح فشرده با کیفیت مناسب به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.

ب) هوره: در سه رده سنی: ۱ – پایان شانزده سالگی ۲- از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی ۳- از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی.

“شرکت کنندگان در این بخش سه مقام از مقامات هوره را حداکثر به مدت هفت دقیقه خوانده و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

پ) ترانه‌های کردی کرمانشاهی: در سه رده سنی: ۱- پایان شانزده سالگی. ۲- از آغاز هفده سالگی تا پایان بیست و دو سالگی. ۳- از آغاز بیست و سه سالگی تا پایان بیست و هشت سالگی.

*شرکت کنندگان در این بخش سه ترانه از ترانه‌های کردی کرمانشاهی را حداکثر به مدت هفت دقیقه خوانده و فایل تصویری آن را با کیفیت مناسب در قالب لوح فشرده به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.

توجه: این بخش به ترانه‌های کردی کرمانشاهی اختصاص دارد و ترانه‌های دیگر مناطق کردستان مورد ارزیابی هیات داوران قرار نمی‌گیرد.

در رابطه با ترانه‌های (گورانیه کان) کردی به منظور حفظ سنت؛ حالت‌ها و تکنیک‌های خوانندگی هر منطقه در جشنواره‌های آتی هرساله یکی از مناطق خاص موسیقیایی کردستان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

به هنرمندان برتر هدایایی در قالب کالای فرهنگی و هنری تعلق خواهد گرفت.

در راستای حمایت از کالاهای فرهنگی و هنری این رویه در جشنواره‌های آینده نیز استمرار خواهد یافت.

نشانی دبیرخانه جشنواره: استان کرمانشاه؛ شهرستان دالاهو؛ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی – شماره تماس: ۰۸۳۳۴۳۷۲۳۵۵۸ – کد پستی ۷۶۶۱۱۴۴۴۱

درباره ی نویسنده

لی لا رضایی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *