وقتی قیمت نجومی بلیت کنسرت خوانندگان ایرانی خارج از کشور خبرساز می شود

موسیقی فارس_پریسا حسین پور: پس از پیش از یک سال از شروع همه گیری ویروس کووید-۱۹ و به دنبال آن موج تعطیلی کنسرت ها و فستیوال های موسیقی و سینمایی، دنیا در سال ۲۰۲۰ یک سال تقریبا بدون اجراهای زنده و لبریز از جمعیت علاقه مند را پشت سر گذاشت.

حالا پس از گذشت بیش از یک سال و شروع واکسیناسیون عمومی علیه بیماری کرونا در بسیاری از نقاط جهان از جمله اروپا و آمریکای شمالی و ایمن شدن خیل از عظیمی از مردم خصوصا جمعیت جوان در برابر این ویروس، بازار کنسرت ها و فستیوال های موسیقی و سینمایی بار دیگر آرام آرام کار خود را آغاز کرده اند.

استادیوم هایی خالی از هواداران که یک سال شاهد برگزاری مسابقات تیم های ورزشی گوناگون در سکوتی کر کننده بودند، سالن های بزرگ کنسرتی که سالی به این سردی را تاکنون به خود ندیده بودند و سینماها و کمپانی های بزرگ فیلم سازی که در این دوران به ناچار دست به اکران آنلاین فیلم های خود زدند حال بیش از پیش مشتاق بازگشت به روزهای اوج خود هست.

برگزاری «مسابقات فوتبال یورو ۲۰۲۰» با یک سال تاخیر اما با حضور هواداران تیم های ملی مختلف در استادیوم های چندین شهر اروپایی و «المپیک توکیو ۲۰۲۰» نوید از بازگشت روزهای عادی می دهد.

در این میان خوانندگان در سرتاسر دنیا و پس از وقفه ای اجباری مشتاق اند که قوی تر از قبل به صحنه برگردند و با طرفدارانشان تجدید دیدار کنند. در حال حاضر کشورهایی چون نیوزلند با اعلام ریشه کنی کرونا برگزاری کنسرت هایی با جمعیت بالا را آغاز کرده اند. در آمریکای شمالی و اروپا نیز تعدادی از خوانندگان بار دیگر تبلیغات اجراهای زنده خود را آغاز کرده اند که هنرمندان ایرانی نیز از جمله آنها هستند.

این تبلیغات در حال حاضر محدود به آمریکا و چند کشور اروپایی هستند و بلیت فروشی بعضی از آنها رسما آغاز شده است و همچنین خبرها حکایت از آن دارد که تور کنسرت های نوروزی خوانندگان فارسی زبان در ترکیه، امارات و جمهوری آذربایجان در نوروز ۱۴۰۱ بار دیگر طبق روال سابق از سر گرفته خواهند شد.

اما نکته قابل توجه در این بین قیمت بالای بلیت کنسرت هاست که اخیرا خبرساز شده است. قیمت بلیت ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار برای اجرای زنده یکی از هنرمندان فارسی زبان در آمریکا یک نمونه از آن است. این در حالی است که بسیاری از شهروندان ساکن آمریکا حقوق ماهیانه ۲۵۰۰ دلار دارند که با احتساب زیان های ناشی از شیوع ویروس کووید-۱۹ و با در نظر نگرفتن افزایش درصد بیکاری در قشر متوسط جامعه، این مقدار برای بسیاری دچار افت محسوسی شده است.

نکته قابل توجه دیگر این است که متوسط قیمت بلیت کنسرت خوانندگان آمریکایی بسیار کمتر از این مقدار است. برای مثال متوسط قیمت بلیت کنسرت «لیدی گاگا» ۲۰۰ دلار است. این مورد حتی در تورهای جهانی این خواننده و دیگر خوانندگان نیز در همین سطح بوده است.

این قیمت بالا برای بلیت کنسرت خوانندگان ایرانی در تورهای نوروزی کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه نیز به چشم می خورد اما کیفیت سالن، صدا و محل نشستن هواداران به مراتب کیفیت پایین تری از سالن های آمریکای شمالی و اروپا دارد.

منبع: اختصاصی موسیقی فارس

درباره ی نویسنده

لی لا رضایی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *