آلبوم موسیقی نواحی «دلبرانه» منتشر شد

0

موسیقی فارس-آلبوم موسیقی «دلبرانه» شامل اجرای چند قطعه از موسیقی نواحی نقاط مختلف با هنرمندی مسعود نکویی و با رویکردِ بازتاب فرهنگ شفاهی ایرانیان به مخاطبان عرضه شد.

به گزارش موسیقی فارس ، آلبوم موسیقی «دلبرانه» اثری متعلق به موسیقی نواحی کشور در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

آلبوم «دلبرانه» با هنرمندی مسعود نکویی، با رویکردِ بازتاب فرهنگ شفاهی ایرانیان  و  اجرای چند قطعه از موسیقی نواحی نقاط مختلف عرضه شده است.

مسعود نکویی درباره این آلبوم توضیح داده است: «مجموعه دلبرانه از هم آورد «کماج»، «لیل لیل»، «مشکوله»، «یه پول خروس»، «شهرخالی»، «سردار گل محمد» و «سراومد زمستون» جان گرفته است. «کماج» برگرفته از نام خوراکی و شیرینی اصیل و مقوی کرمانی است که قدمتی هزارساله دارد. این قطعه آکاپلا با نغمه‌ای ایرانی و به شیوه موسیقی جز و در یکی از انواع گام بلوز نوشته و تنظیم شده است. «لیل لیل» از حرکات نمایشی کودکانه روستای جوشان کرمان است که سینه به سینه از اجداد ما به عنوان میراث ناملموس ایرانی و کرمانی به ارث رسیده است. این قطعه نیز با نغمه‌های خاص اصیل خود به شیوه جز آکاپلا تنظیم شده است.

«مشکوله» نیز از زبان بانوی کوچ نشینی است که مشک می‌زند و محصولات درون مشک را بین خانواده و دیوان تقسیم می‌کند و در آن از نام آواهای مشک زنی نیز در تنظیم استفاده شده است. «یه پول خروس» هم روایت نغمه‌ای معروف از کوچه و بازار تهران قدیم است که به شیوه آکاپلا تنظیم شده است.

«شهرخالی» به زبان پارسی دری از زبان یک افغانستانی در وصف شهر و دیار خویش است. «سردارگل محمد» هم ترانه خراسانی در مورد سردار گل محمد است که به شیوه آکاپلا تنظیم شده است. این در حالی است که در پایان آثار این آلبوم موسیقی قطعه «سراومد زمستون» به صورت آکاپلا برای گروه کر تنظیم شده است. این گروه موسیقی با تولید بیش از ۵۰۰ اثر جدید آکاپلا در خصوص فرهنگ شفاهی و ناملموس، آداب و رسوم، بازی‌های محلی، آواهای کار، زندگی، آثار باستانی با لهجه‌ها و گویش‌های متنوع ایرانی در قالب آلبوم‌های موسیقی سعی دارد گوشه‌ای از اصالت و فرهنگ عظیم ایران را به نمایش بگذارد.

مسعود نکویی آهنگسازی، میکس و مسترینگ، مهرانا نکویی، وحیده قاسمی، آیدا ایرانمنش، فاطمه یارمند (سوپرانو)، حبیبه هادی مقیم زاده، سمانه وزیری (آلتو)، مسعود نکویی، برسام صباغ، علی الهامی (تنور)، محسن نظری زاده، یاسین فیروزی (باس)، برسام صباغ مدیر نشر، حسین طهرانی گرافیک، مجید صباغ خط، کیانا سعید هماهنگی نشر گروه اجرایی این آلبوم را تشکیل می‌دهند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید