موسیقی فارس-ششمین دوره کنسرت‌های آنلاین «بر خط ماه و نوا» توسط انجمن موسیقی ایران با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و حمایت دفتر موسیقی برگزار شد.

به گزارش موسیقی فارس  به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، ششمین دوره کنسرت‌های آنلاین «بر خط ماه و نوا» به صورت آنلاین توسط انجمن موسیقی ایران با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و حمایت دفتر موسیقی برگزار شد.

در روز دوم اجراها، در ابتدا گروه سه نفره امیرحسین تفرشی‌پور نوازنده تنبور و پرنیان، یاسر نوازنده گرجی نوازنده سرنا، دودوک، شمشمال و کلارینت و فرهاد اسدی نوازنده سازهای کوبه‌ای روی صحنه رفتند.

اجرای قطعات دونوازی تنبور و کوبه‌ای در مقام ساروخانی، تک نوازی تنبور اشاره به مقام «سرطرز»، «نارینا» همراه با سازهای کلارینت، پرنیان و کوبه‌ای با تنظیمی از قطعه‌ نارینا اثر Arto Yunçboyaciyan، تک نوازی تنبور در مقام الله ویسی و هجرانی، تک نوازی سرنا در مقام «قطار»، تک نوازی «پرنیان» اشاره به مقام «الوَن، واقع» همراه با سازهای پرنیان، شمشال و کوبه‌ای با تنظیمی از آواز «غریب مرو»، «پُرسه» با همراهی سازهای پرنیان و دودوک اشاره به مقامات بله‌ها و رژیان دالاهو، تک نوازی دودوک در شور کردی، تک نوازی تنبور اشاره به مقام «پیشروی» و «سهراب من» با همراهی سازهای تنبور، دودوک، کلارینت و کوبه‌ای به آهنگسازی و تنظیم قطعات امیرحسین تفرشی‌پور بخش های مختلف این برنامه را تشکیل می داد.

تماشای چند اجرای متفاوت از مقام های تنبور نوازی

اجرای دوم روز دوم، به گروه چهار نفره متشکل از سیامک کریم‌پور نوازنده ترومبون، رامین براتی نوازنده ترومبون، علی ضرابی نوازنده ترومپت و کامیار ماندگاریان نوازنده ترومپت اختصاص داشت و این گروه در این کنسرت که زمان آن حدود ۴۰ دقیقه بود، قطعه Brass Quartet No.۱ Op.۲۰ اثر Wilhelm Ramsöe را اجرا کردند.

اجرای پایانی روز دوم به تکنوازی قاسم رحیم‌زاده نوازنده تار اختصاص داشت. قطعات این اجرا براساس بیات اصفهان بود و این هنرمند قطعات پیش درآمد اصفهان اثر علی‌اکبر شهنازی، بداهه در آواز بیات اصفهان، ضربی راجع اثر این نوازنده، بداهه‌نوازی و رِنگ کوتاه از نی داوود را اجرا کرد.

تماشای چند اجرای متفاوت از مقام های تنبور نوازی

این فصل از برنامه‌ها در سه دوره توسط انجمن موسیقی ایران برنامه‌ریزی و به صورت ماهیانه اجرا شد. گونه‌های مختلف موسیقی از جمله موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک غربی در این دوره در جدول برنامه‌ها گنجانده شده‌اند تا از حداکثر ظرفیت هنرمندان موسیقی در سه دوره برگزاری استفاده شود.

مجموعه کنسرت‌های آنلاین در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد ۱۴۰۰ طبق جدول‌های اجرایی پخش خواهند شد.

درباره ی نویسنده

لی لا رضایی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *