چهره ماندگار نگارگری:اندیشه و درک زبان موسیقی ضروری است

0

موسیقی فارس-چهره ماندگار نگارگری، گفت: موسیقی زبان همدلی است و باید به این زبان اندیشید و از درک آن بهره جست. موسیقی تفاهم قلبی است وقتی گوش ها را به هم نزدیک کنیم، دل ها به هم نزدیک می شود.

«عباس جمال‌پور» دوشنبه شب در مراسم بزرگداشت خود که در موسسه فرهنگی اکو برگزار شد، با اشاره به حرکت موسیقی در جهان ،گفت: سرعت صوت، بسیار زیاد و این ریتم حرکت جهان است.

وی افزود :موسیقی پیام‌های بسیاری دارد و هر کس نسبت به گذشته و تجربه خودش پیام آن را دریافت می کند. موسیقی صلح اجتماعی است. موسیقی زبان همدلی است و باید به این زبان اندیشید و از درک آن بهره جست. موسیقی تفاهم قلبی است وقتی گوش ها را به هم نزدیک کنیم، دل ها به هم نزدیک می شود.

وی با قدردانی از حاضران و دوستانش هدف از برگزاری بزرگداشت ها را برقراری ارتباط میان اهالی فرهگ و هنر دانست و افزود: ما در هنر با این شلوغی ها که جهان را گرفته رو به رو می شویم، هر فرد به گونه ای در گوشه ای از جهان مشغول جنگ است، پس من امروز از صلح حرف می زنم.

به گفته وی در فرهنگ لغت معنی صلح را آشتی و توافق نوشته اند اما فلاسفه نظر دیگری دارند و می گویند صلح در برابر جنگ نیست.

جمال پور ادامه داد: ما چهار گونه خبر داریم، راست، دروغ، خام، پخته، من یک گونه خبری دیگری به آن اضافه می کنم، خبری که سایه است، جای پای شیر دلالت بر شیر دارد اما خود او نیست، خبر سایه هم حقیقت است و هم حقیقت نیست. این خبرها هستند که زندگی امروز ما را می سازند و ما را از صلح دور می کنند.

وی افزود: برای ایجاد صلح باید چند پیش شرط رعایت شود، نخست آن که باید دروغ از بین برود، ما از ابتدا دشمن دروغ بوده‌ایم و این دروغ است که ریشه همه اندوه ماست. دوم آنکه باید اشتیاق و میل به صلح را زیاد کرد و سوم باید فضای مناسب آن ایجاد شود و موقعیت برای ایجاد صلح فراهم شود. مثلا همین جمع مهر و محبت امروز که من از یک یک حاضران مهر می‌گیرم.

جمال پور ادامه داد: چهارمین شرط زیبایی است، بشر همیشه میل به زیبایی دارد اما زیبا از نظر هر شخص منحصر به فرد است. زیبا چیزی است که در حرکت تکاملی و تطبیقی با هر فرد، ابجاد می شود، گاهی با من تطبیق دارد و من را کامل می کند که به آن زیبا می گویم، گاهی برای من این گونه نیست اما برای دیگران هست.

 

**جمال پور به ذات عشق رسیده است

محسن پرشاد حقوق‌دان با اشاره به مفهوم عشق در آثار جمال پور گفت: او هنر را خود عشق و عشق را سرمایه زندگی خود می‌داند. همه هستی یک سمفونی است که باید گوش شنیدن آن وجود داشته باشد، عشق به این هستی و به این کل است که باعث می شود انسان عاشق دست به جنایت نزند و خطا در زندگی اش روی ندهد، جمال پور این عشق را درک کرده است.

وی ادامه داد: این عشق نوعی آگاهی و بالاترین شکوه بشری است، او به ذات عشق رسیده است، رنگ های کار او، نمود عشق است و مولانا و حافظ در اثرش حضور دارند. آنچه عارفان می‌بینند، او هم می بیند و می داند. من در اثر او شهود می بینم. عمق آثار او مرا به ژرفای هستی می برد، عشق او، عشق به همه هستی است از روح خود در آثارش می دهد و این مساله ای است که بشر باید تجربه کند.

 

**جمال پور دین خداوند را تجسم بخشیده است

محمدحسین باهر استاد دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به درک هستی در آثار جمال پور گفت: او دین بالقوه خداوند را بالفعل کرده است. در قرآن آمده: خداوند شما را بر اساس فطرت آفریده است، دومین نکته کنجکاوی است که اسمش دانایی گذاشته شده و بی قراری بر آن چه دل می خواهد، نامش شکیبایی است. زیبایی موضوع چهارم است که جمال پور این چهار مورد را به اوج خود رسانده است.

 

**رونمایی از دو کتاب

نقالی شاهنامه توسط یکی از کودکانی که شاگرد جمال پور هستند و اجرای موسیقی توسط علی خدایی، از شاگردان محمدرضا شجریان و شاهنامه خوانی کیخسرو دهقانی، بخش های دیگر این برنامه بود.

در پایان از دو کتاب مثنوی معنوی با تصویرسازی های جمال پور و نیز مجموعه مقالات او با نام کتاب «مهر» که توسط انتشارات خانه کتاب گویا منتشر شده است و نیز از تمبر یادبود، عباس جمال پور رونمایی شد و اجرای تصنیف ای ایران ای مرز پرگهر توسط رشید وطن دوست، پایان بخش این مراسم بود.

عباس جمال‌پور متولد ۱۳۱۲ دارایی مدرک درجه یک هنری (دکترا) در رشته نگارگری و فارغ التحصیل هنرستان کمال‌الملک با درجه ممتاز شاگردی در نزد استاد محمدعلی زاویه است.

جمال‌پور در سال 1388 نشان عالی تجسمی فجر را دریافت کرد و داوری چهار دوره از دوسالانه‌های نگارگری را به عهده داشت.‏

او نمایشگاه‌های متعددی در داخل و خارج کشور برگزار کرده است و بیش از 28 سال است در زمینه انرژی هنر، فلسفه هنر، هنر و سیاست، هنر درمانی، هنر و تبلیغات و … تحقیق و پژوهش می‌کند. ‏

عباس جمال‌پور در رشته نگارگری به همراه استادانی از دیگر رشته‌های هنر کشور، به عنوان استاد جهانی سال 2011 انتخاب شده است و نیز عنوان چهره ماندگار نگارگری را نیز کسب کرده است.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید