آیین رونمایی از آلبوم "افسانه چشمهایت" برگزار شد؛

غوغای شجریان و قربانی در تالار وحدت+عکس

0

موسیقی فارس_لی لا رضایی: ساعاتی قبل نشست خبری آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان با حضور هر دو خواننده اثر، مهیار علیزاده، رامین فاروقی و اصحاب رسانه در محل تالار وحدت برگزار شد.

در این جلسه پرسش‌هایی درباره حاشیه‌های پیش آمده برای معرفی یکی از شعرهای این آلبوم( که به نام هوشنگ ابتهاج منتشر شده)، انتشار تصاویری از خوانندگان افسانه چشمهایت در مجتمع ایران مال و … پاسخ داده شد.

به گزارش خبرنگار اختصاصی موسیقی فارس، آیین رونمایی از آلبوم «افسانه چشمهایت» سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ ماه با حضور علیرضا قربانی و همایون شجریان در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبرنگاران حاضر در سالن به کادر تشریفات مراسم اعتراض کرده و آن‌ را به مثابه ورود به یک باشگاه پرورش اندام و نه یک نشست مطبوعاتی تشبیه کردند. به همین جهت همایون شجریان و رامین فاروقی در ابتدای سخنان‌شان به این موضوع اشاره کرده و از خبرنگاران حاضر عذرخواهی نمودند.

علیرضا قربانی به نخستین پرسش درباره آلبوم افسانه چشم‌هایت چنین پاسخ داد: خیلی خوشحالم که بعد از چهار ـ پنج سال این آلبوم منتشر شد. در این پنج سال که زمان زیادی برای تولید یک اثر موسیقی است، من خیلی صبر کردم تا این آلبوم تولید شود تا بازخوردها را ببینیم. پنج سال پیش شوق زیادی برای آن داشتم و تعلیق خیلی برای من به عنوان یک هنرمند بد بود ولی ما ناامید نشدیم و در نهایت آلبوم افسانه چشمهایت منتشر شد.

مهیار علیزاده نیز در پاسخ به پرسشی پیرامون دلایل انتخاب علیرضا قربانی و همایون شجریان برای خوانندگی در این آلبوم گفت: قرار بود از دو یا سه خواننده در کار استفاده شود. در آن زمان مشغول اوایل ضبط آلبوم «دخت پریوار» با آقای قربانی بودیم. یک روز من و آقای قربانی در ماشین بودیم که من این پیشنهاد را مطرح کردم که همراه با آقای همایون شجریان یک آلبوم بسازیم که هر دو با آن موافق بودیم. طبیعتا یک انسان جاه‌طلب دوست دارد بهترین‌ها را در کار خود داشته باشد و من هم دوست داشتم بهترین خوانندگان دوران حضور داشته باشند. زمانی که با همایون عزیز هم طرحم را مطرح کردم، موافق بودند.
او درباره اوج‌خوانی خوانندگان در این آلبوم گفت: خواننده‌ ها کاملا در اوج نخواندند و در همه جا اوج و فرود حس می‌شد.

این آهنگساز همچنین در پاسخ به پرسشی پیرامون حواشی پیش آمده درباره انتساب شعری به اشتباه به نام هوشنگ ابتهاج (سایه) در آلبوم افسانه چشمهایت توضیح داد: واقعیت این است که پروسه انتخاب شعر این آلبوم برای من سخت بود؛ چون منظومه اصلی اشعار از آثار نیما یوشیج انتخاب شده بود و من سعی کردم اشعاری را انتخاب کنم که به ماهیت آثار لطمه زده نشود. ما دو خواننده داشتیم و باید بخش‌هایی برای اجرای سولو انتخاب می‌شد. یک قسمت از شعر آقای سایه را انتخاب کردم و سرچ کردم و همه جا به اسم او بود. در این مدت دو ـ سه بار خود آقای هوشنگ ابتهاج را ملاقات کردم ولی هیچگاه نگفتم که این شعر از او را انتخاب کردم وگرنه این همه حاشیه به وجود نمی‌آمد. الان هم آنها به من لطف داشتند، عذرخواهی را پذیرفتند و اتفاق خاص رخ نداد. خود آقای سایه ناراحت نبود فقط می‌گفتند که بی‌دقتی شده است. به نظر می‌رسد که برخی‌ها که می‌خواستند نقدی به کار داشته باشند این مسئله را بزرگ‌ کردند.

از رامین فاروقی که مشاور هنری آلبوم نیز هست سوال شد که دلیل برگزاری نشست امروز در تالار وحدت چیست؟ و آیا حواشی قبلی حول انتشار تصاویری از این هنرمندان در ایران مال در انتخاب تالار وحدت موثر بوده؟
رامین فاروقی نیز این چنین توضیح داد: آنجا از لحاظ جایگاه فرهنگی و بصری مناسب بود و ما نیز به دنبال یک کتابخانه مناسب بودیم و اینکه آنجا چه حواشی داشت برایمان مطرح نبود.

پس از اتمام نشست خبری، شجریان و قربانی به همراه مهیار علیزاده سالن را ترک کردند تا برای حضور بر روی فرش قرمز آماده شوند.

نکته جالب توجه فرش قرمز نیز حضور رویا نونهالی(همسر رامین فاروقی) بود که در کنار شجریان و همسرش در مقابل لنز دوربین خبرنگاران ظاهر شد.

پس از دقایقی که صرف پذیرایی از میهمانان شد مراسم اصلی رونمایی در تالار اصلی آغاز گردید که در ابتدا کلیپی از توضیحات علیرضا قربانی، همایون شجریان و مهیار علیزاده درباره این آلبوم پخش شد.

در ادامه قطعه‌ای از «افسانه چشمهایت» با گروه کر و رهبری مهیار علیزاده اجرا شد، که با تشویق حضار همراه بود.

سپس رامین فاروقی از شجریان و قربانی دعوت نمود تا به روی سن بروند.
شجریان و قربانی به توضیحاتی در ارتباط با مراحل تولید این آلبوم پرداختند.

در ادامه فاروقی از خوانندگان آلبوم خواست تا قطعه ای از آلبوم را با همکاری یکدیگر و به صورت زنده اجرا نمایند. سپس علیرضا قربانی شروع به خواندن قطعه ای از افسانه چشمهایت نمود که همایون شجریان نیز به وی پاسخ می‌داد.

اجرای زنده و بدون موزیک این دو هنرمند برجسته موسیقی کشورمان با استقبال حاضرین در سالن مواجه شد.

در پایان فاروقی، قربانی و شجریان از حضار خداحافظی کرده و برنامه خاتمه یافت.

نشست خبری آلبوم افسانه چشمهایت به روایت تصویر؛

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید