احمد پژمان: سمفونی دلاوران اثری ملی است

1

موسیقی فارس- سارا صادقی ؛ نشست خبری آیین رونمایی پوئم سمفونی سرزمین دلاوران صبح امروزبا حضور احمد پژمان آهنگساز این اثر، شهداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران، عبدالجبار کاکائی شاعر این اثر، فریبرز خوب‌نژاد مدیر مؤسسه پیام آزادگان و حسن عمیدی  در تالار وحدت برگزار شد.

برگزاری نشست با تاخیری طولانی روبه رو شد در شروع نشست احمد پژمان وشهداد روحانی بعد از ارائه سخنانشان جلسه را با عجله ترک کردند وفرصتی به خبرنگاران ندادند که سوالات خود را ارائه کنند.

در این نشست احمد پژمان آهنگساز این اثرگفت: این اثر کاری مشترک از موسسه بنیاد رودکی وپیام آزادگان است.این آهنگ درباره جنگ وجانفشانی است در حقیقت یک کار ملی است.این قطعه در ۵ بخش است که این بخش ها شامل؛ نیایش،جنگ،اصالت ،نبرد وجان فشانی وبخش پایانی هم شادی است.

وی در خصوص نام گذاری این ارکستر توضیح داد: چون سمفونی اسمی کلیشه ای وتکرای بود که هر ارکستری از آن استفاده می کرد به کمک روحانی تصمیم گرفتیم  نام این اجرا را پوئم سمفونی بگذاریم؛ پوئم یعنی داستان سمفونیک را بازگو می کند.

این آهنگساز در ادامه خاطر نشان کرد: در تمام کارهایم سعی کردم از موسیقی ایرانی که ریتم های ارزشی دارد استفاده کنم ،در این سمفونیک هم‌این اتفاق افتاد ودر آن از سازهای ایرانی تنبک،ضربی زورخانه، دف استفاده کردیم البته در کنارآن از سازهای سمفونیک هم استفاده کردیم.

در ادامه شهداد روحانی گفت: نخستین بار است که می بینم اثر با ارزشی ساخته می شود،خوشحالم که افتخار رهبری این قطعه نصیب من شد،این ۵ اثر که در سمفونیک می شنوید، شما را به فضای جنگ می‌برد . این اثر به حدی خوب ساخته شده است که هر مخاطبی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: قطعه ساخته شده استاد پژمان یکی از سخت ترین قطعاتی است که ارکستر اجرا خواهد کرد؛ تمرینات فشرده‌ای را برای آماده کردن این اثر انجام داده‌ایم، چرا که این قطعه بسیار مشکل است.مطمئنم این آهنگ بارها در ایران و جهان اجرا خواهد شد.

عبدالجبار کاکایی که شعر این سمفونی را سروده است در خصوص اشعار این سمفونی توضیح داد: شعر آزادگان را در گذشته سرودم این سمفونی موجب شد که این شعر را گسترش دهم ،این شعر از دل وجان من برخاسته است.

وی افزود: کلمه آزادگان برخاسته از ذائقه ما ایرانی ها است ،اگر دنبال مفهوم آزادی بگردیم ،آزادی مفهوم فردی ودرونی دارد ؛ ایرانی ها از دیرباز چون خود را حاکم مطلق می دیدند ،ملت آزاد بودند.

این شاعر در ادامه گفت:  بخش اول این کار  فضای پیش از جنگ را توصیف می کند در ادامه رویدادهای سال 59 روایت می‌شود. قطعات‌«زندگی جاریست»، «ما بسیاریم»، «خاکریزهای پنهان»،‌«فتح نزدیک است» و «کاروان عاشقان در راه» عناوین این پنج بخش هستند که بر وزن عروضی سروده شده است.

در پایان فریبرز خوب‌نژاد مدیر مؤسسه پیام آزادگان گفت: موسسه پیام آزادگان به عنوان مالک این اثر خود را مدیون هنرمندانی می‌داند که در این حوزه کار می‌کنند؛ برای آنکه این اثر ماندگار را به روی صحنه ببریم با اهالی هنر صحبت هایی کردیم وآنها گفتند اگر استاد پژمان بپذیرند ودر این کار حضورپیدا کنند اثر ماندگاری را اجرا خواهیم کرد.

 

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده