گلایه های اکبرآزاد در گفت و گو با موسیقی فارس:

کسی دلسوز ترانه و موسیقی نیست

0

موسیقی فارس- لی لا رضایی: اکبرآزاد ترانه سرا و آهنگساز پیشکسوت با گلایه از وضعیت موجود در بازار موسیقی نسبت به شرایط کنونی ابراز نگرانی کرد و گفت: سالهاست که در عرصه موسیقی شاهد اتفاقات خوب نیستیم و این هنر می رود تا به دست فراموشی سپرده شود.

اکبرآزاد در گفت و گو با موسیقی فارس با بیان صحبت های فوق گفت: درحالی که تعداد خواننده، ترانه سرا و آهنگسازها روزبه روز بیشتر و بیشتر می شود، هنر موسیقی از یک دهه پیش رسما تعطیل شده است و کسی خود را متولی آن نمی داند. هر روز به تعداد افرادی که خود را هنرمند این عرصه می دانند اضافه می شود و در حالی که جمعیت عظیمی در این رشته فعالیت می کنند، کسی دلسوز آن نیست.

خالق «وقف پرنده ها» در ادامه افزود: خیلی ها فکر می کنند موسیقی لس آنجلسی پیشتر از موسیقی داخل است این در حالی است که موسیقی آن طرف نیزچنگی به دل نمی زند. همه دلسرد شده اند. چون سانسور زیاد است و جلوی خلاقیت گرفته می شود. ما یک بار پیشنهاد دادیم که مسولیت امور هنری به کسانی سپرده شود که کاربلد و استادند اما این اتفاق نیفتاد و شاهد نابودی هنرموسیقی نشسته ایم.

وی با تاکید بر اینکه مردم خود انتخاب کننده نهایی آثار هنری هستند، ادامه داد: سلیقه مردم بد نیست. مردم بارها ثابت کرده اند که انتخاب های خوبی دارند . چطور برخی از خواننده ها با انتشار کارهای خوب خود مردم را به سمت خود کشاندند و برای مدتی آنها را به شنیدن آثار خوب وادار کردند؟ پس یعنی مردم سلیقه خوبی دارند و این اهالی موسیقی هستند که با بدسلیقگی دنیای موسیقی را به هم ریخته اند و مردم را کج سلیقه کرده اند. کسی دلش برای هنر نمی سوزد و همه دنبال پول هستند و با هنر تجارت می کنند!

آزاد تصریح کرد: یک مشت کاسبکار و دلال وارد این مقوله شده اند و فقط دنبال پول در آوردن هستند. اینها افرادی که ذره ای استعداد دارند را وارد خوانندگی می کنند و با تبلیغاتی که بلدند به شهرت زودهنگام می رسانند و از آنها استفاده های مالی می کنند و نهایتا هم به امان خود رهایشان می کنند. کمپانی ها با وجود درآمدهای بالا از این راه، دستمزد ما را نمی دهند و برخی از آنها سالهاست که با ما بدهکار هستند.

من بالغ بر پانزده سال است که بیکار نشسته ام چون ترجیح می دهم بیکار و بی پول بمانم اما هنرم را ارزان نفروشم و با هر کسی که از راه رسید همکاری نکنم. ضمن اینکه شرایط کنونی موسیقی اجازه نمی دهد کاسبکاران و دلالان به دنبال من و امثال من باشند.

وی با بین خاطره ای گفت: سالها پیش ترانه ای که من در یک فیلم خوانده بودم را کاست کردند و با فروش آن پول خوبی به جیب زدند اما هیچ وقت دستمزد ما را کامل پرداخت نکردند. درحالی در آن سالها طرف 70 میلیون از شعر و آهنگ من سود کرد که پرداختی اش به من 50 هزارتومان بود. کجای این انصاف است؟ متاسفانه حتی ترانه سرایی نیز به بیراهه رفته است و تخصصی به آن پرداخته نمی شود. فقط صرف اینکه فلان خواننده ترانه اش را خوانده، خود را مهم جلوه می دهند. متاسفانه تر اینکه ذات خیلی از کسانی که دراین عرصه دلالی می کنند، کثیف است. ترانه سرایان امروزی اصلا کتاب نمی خوانند و اهل مطالعه نیستند. شخصا حداقل 2-3 هزار جلد کتاب خوانده ام و هنوز هم دست از مطالعه نکشیده ام.

اکبرآزاد ادامه داد: متاسفانه هیچ کس جز خود ما نجات دهنده نیست. این خود ما هستیم که باید خودمان را نجات بدهیم. همین طور کسانی باید باشند که در این بخش سرمایه گذاری کنند تا از دوستان باذوق و با سواد و با استعداد و اهل فن استفاده بهینه شود. باید به آنها بها داده شود چون کم نیستند کسانی که کاربلد هستند و دستشان به جایی بند نیست.

آزاد در پایان گفت: متاسفم که باید اعلام کنم تا وقتی که شرایط اینگونه است من همچنان دور می مانم تا روزی که دوباره بازار ترانه و موسیقی جان بگیرد. اگر خواننده ای که توانایی بالایی در زمینه خواندن داشته باشد با او همکاری می کنم وگرنه تا اطلاع ثانوی همچنان بیکار می مانم.

منبع:  اختصاصی موسیقی فارس

 

 

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید