علی جهاندار در گفتگو با موسیقی فارس:

مداحان موسیقی را نجات دادند

0

موسیقی فارس-سارا صادقی: علی جهاندارگفت: طبق معمول در وادی مداحی و موسیقی اصیل سنتی سوء استفاده هایی شده است ؛ باید تلاش و صبر کرد، چون هیچ وقت بار کج به منزل نمی رسد .
علی جهاندار در گفت وگو با خبرنگار موسیقی فارس در خصوص ورود ملودی های تازه به موسیقی گفت: در موسیقی کسی می تواند پیروز باشد که موجب پیشرفت فرهنگ شود ، وگرنه به عنوان یک نوآور راهی به جایی نخواهد برد.

وی افزود: بزرگانی که آمدند راه بزرگان پیشین را ادامه دادند و همچنین کار همان ها را در حوزه هایی چون ادبیات ،هنر آواز خوانی و نوازندگی و.. دنبال کردند و به جایی رسیدند.

جهاندار در ادامه اضافه کرد : فرض کنید پرویز مشکاتیان با توجه به بزرگانی چون صارمی ،پایبر و بزرگان دیگر مشکاتیان شده است. مطالبی که امروزه هنرجویان می نوازند 60 درصدش برای پرویز مشکاتیان یا بزرگان دیگر است. به همین خاطر می توانم بگویم ملودی های جدید که وارد مداحی می شود جایی ندارند و به مرور اصلاح می شود.
وی گفت: مداحی یک فرهنگ است ؛ بارها شاهد از دست رفتن موسیقی بودیم تا آنکه مداحان آن را به جایی رساندند ونجات دادند.

جهانداری در پاسخ به این سوال که به عنوان یکی از پیشکسوتان عرصه موسیقی نظرتان در خصوص اتفاقاتی که اخیرا در حوزه موسیقی رخ داده است چیست گفت:وضعیت کنونی موسیقی طوری شده است که تصمیم گیرندگان زیاد شده اند با توجه به این ازدیاد هیچکدام هم یک دل نیستند. وقتی به قول خود رئیس جمهور، وزیری نتواند تصمیم بگیرد ؛ ودر قبال مجوزی که صادر کرده کوتاهی کند مشخص است که تصمیم گیری ها متفاوت است .

وی عنوان کرد: همانطور که عرض کردم یک سری از کارهای خارج از عرف وجود دارد ولی بدون در نظر گرفتن چارچوب قانون مملکت نمی تواند بر روی پایه وفرهنگ خود استوار باشد به عنوان مثال فرهنگ ما هوشیار است و خود متخلف را اصلاح می کند. چون این مملکت قانون دارد؛ وقتی سازمانی مجوزی صادر می کند و 4 نفر لغو می کنند این زیاد اهمیت ندارد، اما تصمیم گیرنده نهایی هسته مرکزی یک مملکت است.

وی در پایان از انتشار آلبوم خود گفت: امسال قرار است برای جمع آوری آلبوم تازه ام با بزرگان عرصه موسیقی همکاری هایی داشته باشم.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید