علی مغازه­ای؛ دبیر بخش نواحی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر:

اجراهای بخش نواحی با رویکرد شادیانه­های موسیقی اقوام برای همه جذاب است

0

موسیقی فارس-گروه­های موسیقی بخش نواحی جشنواره موسیقی فجر در 6 شب و هر شب با دو اجرا در سالن سوره حوزه هنری شادیانه‌های فرهنگ‌های مختلف سرزمین ایران را اجرا می‌کنند.

علی مغازه­ای؛ دبیر بخش نواحی جشنواره موسیقی فجر با بیان اینکه نگرش جشنواره امسال اجرای موسیقی شاد و شادیانه اقوام ایرانی بوده است گفت: «طبق فراخوان سالیانه وزات ارشاد، گروه­هایی از نواحی مختلف ایران برای شرکت در جشنواره موسیقی اعلام آمادگی کرده بودند. در همین راستا ما در کنار شورای انتخاب، گروه­هایی را که از نظر کیفیت، می­توانستند موسیقی و رپرتوار مناسبی را اجرا کنند را انتخاب کردیم تا در جشنواره حضور داشته باشند.»

وی ادامه داد: « از طرف دیگر با گروه­های موسیقی‌ از نواحی مختلف ایران که با رویکرد جشنواره همراه بودند نیز مذاکره کردیم و از آن ها دعوت کردیم تا در جشنواره امسال اجرا داشته باشند. ما با این کار سعی کردیم یک تنوع کیفی و محتوایی موسیقی ایجاد کنیم و برای مخاطبان از همه نواحی ایران اجراهایی داشته باشیم.»

دبیر بخش نواحی جشنواره موسیقی فجر هم چنین درباره اجرای گروه­های موسیقی مختلف این بخش در شهرهای دیگر گفت: «غیر از تهران بعضی از شهرها، همزمان با جشنواره موسیقی فجر اقداماتی برای اجرای موسیقی اقوام کرده­اند. مثلا شهر رشت برنامه­هایی تدارک دیده که شامل بخش­های کلاسیک و پژوهشی موسیقی اقوام و نواحی ایران می­شود. این شهر از برخی گروه­ها دعوت کرده تا در بازه زمانی جشنواره به رشت بیایند و اجرایی داشته باشند. اما در بخش نواحی از سمت ما به شهرهای مختلف چیزی ارائه نشده است. در واقع شهرهای مختلف ممکن است درخواست مستقمی به گروه ها داده باشند تا اجرایی داشته باشند اما ما برنامه مشخصی به هیچ استان و شهری ارائه نکرده­ایم.»

علی مغازه­ای با توجه به تجربیات خود در برگزاری 5 دوره جشنواره آینه­دار درباره تطبیق این جشنواره با بخش نواحی جشنواره موسیقی فجر گفت: «رویکرد آینه­دار پیدا کردن راویان کهنسال موسیقی نواحی مختلف ایران است که برای هر کدام از آن‌ها مدت­ها تحقیق می­کنیم. اما در جشنواره فجر با توجه به رویکرد شادیانه­ای که امسال برای آن در نظر گرفته شده است، تلاش شد که با ظرفیت‌های موجود گروه­های مختلف و متنوعی  از سرتاسر ایران در آن حضور داشته باشند. برای توضیح تفاوت این دو رویداد باید بگویم که در واقع آینه­دار بیشتر تک نوازی و روایت کهن و تا حد ممکن اصیل موسیقی اقوام است اما اینجا گروه­ها شرکت می­کنند و مسئله اجرای گروهی موضوع متفاوتی‌ست که بحث دیگری می‌طلبد. در نتیجه رویکرد هر دوی این جشنواره‌ها کاملا از هم متفاوت است و کسانی که در آنها حضور دارند چه از نظر هنرمندان و چه مخاطبان آن از هم مجزا هستند.»

لازم به ذکر است گروه­های راست موغام تبریز، زندگی مازندران، دوتار و آواز تربت جام، هامون سیستان، تکنوازی دوتار قوچان، کادوس تالش، نوای سیمره کوهدشت، ترنگ و ناسو، حاوا، نجوای کتول گلستان، میسان اهواز و شالو بوشهر هر شب ساعت 19 در سالن سوره حوزه هنری و در بخش موسیقی اقوام سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر اجرا خواهند داشت.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید