همزمان با جشنواره موسیقی فجر

سی و هشتمین فصل هنری همکاری علی رهبری با ارکستر فیلارمونیک اسلوواکی

0

موسیقی فارس-همزمان با شروع جشنواره موسیقی فجر در ایران علی رهبری برای سی و هشتمین فصل هنری ، ارکستر فیلارمونیک اسلواکی را بایکی از نوابغ نوازندگی ویولن در سالن طلایی شهر براتیسلاوا روی صحنه می برد.

سولیست این کنسرت خانم یون هی کیم نوازنده ویولن میباشد. وی، نوازنده جوان اتریشی- کره ای تبار که رسانه های بین المللی از او به عنوان یکی از نوابغ ویولون یاد میکنند، در سن ۵ سالگی برای اولین بار در کشور مجارستان با ارکستر سمفونیک روی صحنه رفته است. خانم یون هی کیم که در کارنامه اش موفقیت در چندین مسابقه جهانی در اتریش ، ایتالیا و کره جنوبی را دارا میباشد در سال ۱۳۹۳ به دعوت علی رهبری کنسرتهایی را با ارکستر سمفونیک دولتی انتالیا اجرا نموده است . این هنرمند جوان تا کنون با ده ها ارکستر مشهور ازجمله کی بی اس سئول ، رویال فیلارمونیک لندن ، فیلارمونیک پراگ ، فیلارمونیک مونت کارلو، فیلارمونیک اشتوتگارت و غیره و همچنین با رهبران نامدار جهان اجرا های موفقیت آمیزی داشته است

پس از رهبری ارکستر دولتی انتالیا که در روز جمعه اول دیماه وبا همراهی نوازنده نامدار اتریشی فلوت، مارتین کوفلر برگزار شد، در روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۱ و ۲۲ دیماه علی رهبری بااجرای کنسرتو ویولن خاچاطوریان و سمفونی فانتاستیک برلیوز با ارکستر فیلهارمونیک اسلواکی در براتیسلاوا روی صحنه خواهد رفت. سمفونی فانتاستیک اثر هکتور برلیوز اهنگساز مشهور فرانسوی ، از زیبا ترین و مشکل ترین اثار موسیقی کلاسیک بشمار میرود. باید اشاره کرد که این سمفونی آخرین اثری بود که علی رهبری قبل از تر ک ایران در جشنواره ۱۳۹۴ فجر با ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت به روی صحنه برد. نخستین اجرای سمفونی فانتاستیک در دسامبر 1830 و زمانی که برلیوز 26 سال داشت در کنسرواتوار پاریس به روی صحنه رفت.

همگاری 38 ساله یک ارکستر با یک رهبر، از رویدادهای بسیار نادر در حوزه موسیقی کلاسیک میباشد و در جهان، تعداد معدودی از رهبران برای چنین مدت طولانی به یک ارکستر دعوت میشوند. اقبال ارکستر سمفونیک چکسلواکی از نحوه کار علی رهبری به سال های آغاز فعالیت وی در خارج از کشور برمیگردد. بعد از موفقیت چشم گیر علی رهبری در سال 1356 با کسب نشان طلای مسابقات رهبری فرانسه و مدال نقره سوئیس در سال 1357،چکسلواکی در کنار کشور های فرانسه ، اتریش وآلمان، از اولین کشورهائی بود که از رهبر ارکستر جوان ایرانی برای رهبری دعوت نمود. موفقیت علی رهبری در هدایت ارکستر های بزرگ این کشور مانند فیلارمونیک چک، فیلارمونیک اسلواکی و ارکستر سمفونیک پراک، آنچنان وجهه ای به این هنرمند داد که تاکنون 38 فصل هنری ادامه داشته است . رهبری ده ها کنسرت، دریافت تیتر رهبر دائم، دریافت مدال طلای دوژاک و تورهای بین المللی و ضبط آثار مختلف از نتایج این همکاری 38 ساله بوده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید