فیلار مونیک تهران احتیاج به حمایت ارگان های دولتی ندارد

0

موسیقی فارس-سارا صادقی: مدیراجرایی مایستر، پانیذ فریوسفی با اشاره به تغییر نام این ارکستر در زمان علی رهبری گفت:در زمان علی رهبری قرار بود گروههایی که پسوند تهران دارند اقدام به حذف این پسوند کنند ؛ فیلارمونیک هم یکی از این گروهها بود ، ولی آرش گوران دربرابر این اجبار مقاومت کرد ما نامه ای با مضمون اینکه این ارکستر به فعالیت خود ادامه می دهد نوشتیم .خوشبختانه فیلارمونیک تهران با این نام همچنان به فعالیت های خود ادامه می دهد .

نشست رسانه ای ارکستر فیلارمونیک تهران به رهبری آرش گوران صبح امروز در تالار وحت برگزار شد.

در ابتدای این نشست آرش گوران در خصوص فعالیت های این گروه گفت: دغدغه همیشگی من این بود که فیلارمونیک کار فرهنگی انجام دهد وبه جغرافیا نه بگوید .این گروه این پتانسیل را دارد که کار بین المللی انجام دهد .
وی افزود: از سوی کشور های بسیاری دعوت شدیم به برخی از کشورها نه گفتیم که در نهایت در ژاپن اجرایی را پشت سر گذاشتیم . ما قصد داشتیم اجرای متفاوتی را داشته باشیم به همین دلیل گزینده هایی را که در کشور های دیگر مد نظرمان بود را بررسی کردیم ودر نهایت  یکی از تکنوازان خوب  ویولن به نام دیمیتری تکا چنکو را دعوت کردیم .

رهبر گروه فیلارمونیک تهران با اشاره به قطعاتی که قرار است در این کنسرت اجرا شود گفت: قرار است آثاری از دیمیتری شو ستا کوویچ ،رادیون شدرین و ولادیمیر مارتینو اجرا شود .آخرین قطعه این کنسرت اثری تاثیر گذار است که توسط دیمیتری تکا چنکو اجرا می شود.
گوران با بیان اینکه این اثر تقدیم شده به کشته شدگان جنگ ها خاطر نشان کرد:  این کنسرت برای من بسیار مهم است چون تفکر ضد جنگ دارم واعتقادی به جنگ هم ندارم آن را به کشته شدگان جنگ ها تقدیم کردم.

وی در خصوص اینکه فیلارمونیک بدون حمایت ارگان ها فعالیت های خود را دنبال می کند گفت: ارکستر فیلار مونیک بدون حمایت بخش خصوصی فعالیت های خود را دنبال می کند در همه جای دنیا این گونه ارکستر ها با حمایت ارگان ها وسرمایه گذارانی به فعالیت خود ادامه می دهد ولی در ایران این گونه نیست .
رهبر گروه فیلارمونیک در ادامه در پاسخ به این سوال که ارکستر های دولتی از فضاهای موجود نهایت استفاده را می کنند چرا تاکنون سکوت کرده اید توضیح داد : من سکوت اختیار کرده ام چون با کارم صدای خود را به گوش همگان می رسانم .شاید خیلی مغرورانه باشد ما احتیاج به حمایت ارگان های دولتی نداریم .
وی افزود: درهمه جای دنیا سازمان های دولتی به دنبال آن هستند که کدام گروه حرفه ای است تا روی آن سرمایه گذاری وآن را حمایت کنند ولی در ایران برعکس است .فیلارمونیک پنج سال سابقه فعالیت دارد ولی هنوز هیچ ارگان دولتی نیامده تا حال ما را بپرسد . من به بروشوری حرف زدن اعتقادی ندارم .چرا ما نباید با مدیرتالار وحدت نشستی داشته باشیم ، آیا می دانید ارکستر فیلار مونیک چیست!

پانیذ فریوسفی در پایان گفت: با توجه به قوانین صحنه ای در ایران متاسفانه نتوانستیم پذیرای ستاره های جهان باشیم بعد از کنسرت صحبت های زیادی داریم که قطعا خواهیم گفت.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید