گفت و گو با علیرضا افضلی خواننده پاپ:

هنر را فدای فروش بیشتر نکنیم

0
موسیقی فارس- سهند اینانلو: علیرضا افضلی از معدود خوانندگان پاپ ایرانی است که از موسیقی محور بودن ثار این سبک از موسیقی دفاع می کند، امری که غالب تهیه کنندگان با آن بر سر مهر نیستند، چرا که معتقدند موسیقی پاپ یک سبک مردمی است و عامه مردم باید با آن ارتباط برقرار کنند و این بخش از جامعه چندان اطلاعی از گوشه و کنارهای بدیع و ظریف موزیک ندارند ولی کلام را بخوبی می شناسند و با ترانه ها به راحتی ارتباط برقرار می کنند.
همین امر بهانه ای شد تا با وی گفتگویی داشته باشیم. از حال و روز بازار موسیقی ایران نیز جویا شدیم که پاسخ های جالب و متفاوتی از این خواننده جوان شنیدیم که خواندنش خالی از لطف نیست.
از آلبومتان چه خبر؟ ظاهرا کارها به خوبی پیش می روند؟
بله، به لطف خدا آلبوم در دست اجراست و به زودی به بازار عرضه می شود، خوشبختانه مانع خاصی جلوی پایمان نبوده بجز همان مشکلات معمول که اکثر هنرمندان این حوزه با آنها مواجهند. اما از آنجایی که تیم ما بسیار یکدل و یکرنگ بوده و با اتحاد سعی در ارائه کاری با کیفیت است تاکنون هیچ مشکلی از داخل مجموعه نداشته ایم و با توجه به شرایط اطمینان دارم که به بهترین نحو ممکن کار به اتمام خواهد رسید.
فکر می کنید بازخورد خوبی از مخاطب ببینید؟ آیا کیفیت آلبوم در حدی خواهد بود که بر سر زبان ها بیفتد؟
افضلی: ببینید متاسفانه بازار موسیقی پاپ در ایران چندان اهمیتی به کیفیت و حرفه موسیقی نمی دهد، عوامل دیگری در گل کردن یک اثر دخیل هستند که شاید آخرین عامل بحث کیفیت اثر باشد. اما ما سعی کرده ایم با تمام توان و داشته هایمان کار را ارائه کنیم و مطمئنم اگر گوش کنید حتما می پسندید.
بحث اصلی همین است؛ کیفیت! شما پیشتر گفته اید که اولویتتان در تولید اثر هنری بر روی موسیقی است و نه کلام. آیا همچنان به این امر پایبند هستید؟
بله دقیقا به نکته مهمی اشاره کردید، به شخصه معتقدم کلام در موسیقی پاپ بسیار اهمیت دارد، چه بسا یک اثر معمولی و حتی ضعیف، اگر کلام خوبی داشته باشد هم به مراتب از آثار دیگر بیشتر شنیده و پسندیده می شود. اما این دلیل نمی شود که ما هنر را فدای فروش بیشتر کنیم. هرچند اگر فروش نباشد موسیقی پاپ نیز میمیرد ولی این مساله نباید در اولویت باشد.
 گفتید که یک اثر معمولی با کلام خوب بیشتر شنیده می شود، ممکن است مثال بزنید که در حال حاضر منظورتان به کدام اثر است؟
گفته من کاملا کلی است و ناظر بر شخص یا گروه خاصی نیست، هرچند متاسفم که بگویم بسیاری از آثار این روزهای موسیقی ایران کلام محورند و این از ارزش موسیقی به شدت می کاهد.

ولی ممکن است این سخنان شما چندان به مذاق تهیه کنندگان و ترانه سراها خوش نیاید.
نه قصدم بهیچ عنوان این نیست که با این دو قشر محترم فعال در حوزه موسیقی مقابله کنم، بدون ترانه موسیقی پاپ اصلا وجود ندارد چرا که مردم کوچه و بازار با کلام ارتباط می‌گیرند ولی روی سخن من با تولیدکنندگان و همکاران خودم است که بخاطر مورد توجه قرار گرفتن در بین مردم از موسیقی غافل نشوند. تهیه کنندگان هم دقیقا مانند سایر اجزاء گروه های تولید یک عضو حیاتی هستند و نبودشان قطعا سکون و رکود در بازار را منجر می شود.
ولی سخن تهیه کنندگان این است که موسیقی پاپ از آن مردم کوچه و بازار است و آنها چندان آشنایی با ردیف و گوشه و دستگاه و… ندارند و شاید هم علاقه ای به این مباحث نداشته باشند، تهیه کننده می گوید آنچه که باعث ایجاد ارتباط بین آثار و مخاطب می شود کلام است چون برای فهمش نیازی به مطالعه در زمینه های تخصصی نیست، اصلا ماهیت ترانه همین است که برای فهمش نیازی نیست شما دست به دامان فرهنگ لغت شوید بلکه براحتی مفهوم را درک می کنید.

کاملا با سخنان شما موافقم و دقیقا به این مسائل معتقدم. ولی این باعث نمی شود از موسیقی غافل شویم، درست است که مخاطب علاقه ای به شناخت ردیف و دستگاه ندارد ولی آیا این باعث می شود که خواننده و آهنگساز هم در این موارد آگاهی و دانش کافی را نداشته باشند؟ این یک توجیه است که چون کلام در پاپ مهم است و مردم با زوایای موزیک آشنا نیستند پس باید هر چیزی را که به ذهنمان رسید به خورد مخاطب بدهیم. خواننده ای که هنوز نت خواندن بلد نیست اصلا نباید بخواند.
فکر می کنم منظورتان به گروه خاصی است؟
باور کنید شخص خاصی مدنظرم نیست، می توانم یک دو جین مثال بزنم از بین همکارانم ولی من بهیچ عنوان در پی ایجاد حاشیه برای خودم و گروه نیستم. از اخلاق حرفه ای به دور است. ولی شما هم می دانید که اوضاع بسیار بدتر است، از آنچه در ظاهر می بینیم.
چندی پیش از محمد معتمدی خواننده مشهور موسیقی سنتی کشورمان شنیدیم که قدرت مافیای موسیقی از قدرت وزیر ارشاد نیز بیشتر است. این سخنان واکنش های بسیار گسترده ای را در پی داشته، نظر شما چیست؟
حقیقت امر این است که ایشان ممکن است تا حدودی درست بگویند، هرچند من از ریز اتفاقات و وقایع اطلاع چندانی ندارم ولی از گوشه کنار می شنوم بعضی مسائل را و جای تاسف است. اما نباید فراموش کنیم سودای ثروت و محبوبیت باعث می شود هر انسانی به وسوسه بیفتد و این ایران و غیر ایران نمی شناسد، ذات بشر همین است و در این بین قطعا افرادی هم هستند که چندان استعداد کافی ندارند ولی خب به هر نحوی شده قصد دارند وارد این عرصه شوند و به سرعت به موفقیت برسند. تقریبا در تمام دنیا این بحث مافیا وجود داشته و همچنان هم وجود خواهد داشت و این یک امر طبیعی است. هرچند بسیار ناپسند و غیر قابل توجیه است اما به قول معروف هر گلی یک خاری دارد و این هم از خارهای دنیای موزیک در سرتاسر جهان است. و متاسفانه این امر در پاپ رسوخ بیشتری داشته و جای تاسف است اما فکر نمیکنم راهکار چندان عملیاتی بتوان برایش پیدا کرد.
 به بیان دیگر معتقدید که با فساد باید کنار آمد؟
افضلی: به هیچ وجه، منظورم اصلا این نیست، ولی وظیفه من هم نیست که با فساد مقابله کنم. قطعا قوانین بازدارنده ای هست که باید ار طریق مراجع قانونی پیگیری شوند. وظیفه من به عنوان خواننده این است که اثر با کیفیتی تولید کنم تا مخاطب از شنیدنش لذت ببرد.
 آیا فکر می کنید وجود مافیا باعث هرز رفتن استعدادهای بکر و ناشناخته نمی شود؟
قطعا همینطور است، اما معتقدم حتی در چنین فضایی هم اگر استعداد و پشتکار کنار هم جمع شوند عموما به موفقیت ختم می شود. ولی متاسفانه باعث رشد و نمو برخی افرادی که استحقاقش را ندارند نیز خواهد شد که اجتناب ناپذیر است. ولی همانطور که پیشتر گفتم مقابله با این امور وظیفه هنرمندان نیست، به شخصه سعی میکنم از این موضوعات دور باشم و خودم را درگیر حاشیه نکنم. تمرکزم همیشه بر روی این بوده که سلیقه مردم را بشناسم و باتوجه به آن یک اثر با کیفیت و در شان ملت ایران ارائه کنم. امیدوارم که در این زمینه هم تاکنون موفق بوده باشم. مدیر برنامه هایم امیرحسین جوادی در این زمینه ها خیلی کمکم می کند.
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید