گفت و گو با امین حیدری؛

حجم موسیقی پاپ و بخش بیزینس آن مجالی به موسیقی های دیگر نمی دهد

0

اصفهان شهر موسیقی پروری است اما حجم استقبال از کنسرت در خوب آن نیست

موسیقی فارس_پریسا حسین پور: امین حیدری آهنگساز سنتی، نوازنده برجسته ساز عود و همچنین سرپرست ارکستر فیلارمونیک سازهای ملی اصفهان است. به بهانه کنسرت بزرگ این ارکستر در روز جمعه ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۷ در تالار مجلل کوثر شهر اصفهان، مصاحبه ای کوتاه با این هنرمند ترتیب دادیم که شما را با خواندن آن دعوت می کنیم.

راجع به کنسرت پیش رو، اعضا ارکستر و قطعاتی که قرار است اجرا شود توضیح دهید.

قطعات ارکستر که همه ساخته و تنظیم استاد درخشانی هستند و همانطور که در پوستر شما مشاهده می کنید ما از نوازندگان درجه اول کشور استفاده کرده ایم. مثل استاد حسین بهروزی نیا و پدرام درخشانی.
و خوانندگان ارکستر هم آقای وحید تاج و مجتبی عسگری هستند.

همکاری شما با وحید تاج از کجا شروع شد؟

من اولین همکاری ام با آقای وحید تاج برای اثری بود به سفارش صدا و سیمای اصفهان که درباره خلیج فارس بود که من به ایشان پیشنهاد همکاری دادم و ایشان هم قبول کردند و همکاری کردیم. و همان اثر در جشنواره کیش برای آهنگسازی در کشور اول شد.
البته ما در گروه خود آقای وحید تاج، گروهی به نام گردون، که با چندتا از دوستانمان بودیم، ما حدود دو سال حضور داشتیم و همکاری مان بیشتر شد.

وضعیت کنسرت ها، خصوصا کنسرت های سنتی، در شهر اصفهان به نسبت گذشته چگونه است؟

شرایط در اصفهان مثل بقیه جاها، حجم موسیقی پاپ و بخش بیزینس آنقدر زیاد شده است که این حجم باعث شده که اصلا اجازه یا مجالی برای ارائه موسیقی های دیگر، فقط هم سنتی نه، حالا موسیقی های جدی تر نباشد. خب با این توضیحات اصلا فکر می کنم شرایط، شرایط خیلی خوبی نیست. هر چند که ما الان به لطف یک سری از دوستان و تلاش خود بچه ها ما از این مشکل گذشتیم و دو سانسِ یک سالن هزار نفره را کامل فروخته ایم. ولی خب شرایط، شرایط مساعدی نیست.

پس وضعیت استقبال در شهری مثل اصفهان خوب بوده است. چون اصفهان شهری است که قدیمی های آن هنوز دستگاه های موسیقی ایرانی را می شناسند و بلد هستند.

بله. اصفهان شهر موسیقی پروری است ولی حجم استقبال از کنسرت در اصفهان خوب نیست و این را تقریباً همه می دانند. به خصوص موسیقی ایرانی.

در شهرستان های دیگر شرایط اکنون از چه قرار است؟ مثل اصفهان است؟ و به طور کلی الان چه مشکلاتی برای برگزاری کنسرت بر سر راه است؟

ببینید مشکلات موسیقی تقریباً در همه شهرستان ها، به نظر من البته مشکلاتی که گفتم، شبیه به هم است. حالا در بعضی از شهرستان ها بخاطر آن بافت سنتی شان کمتر. الان مثلاً هنوز هستند شهرستان هایی که یک مقداری از کنسرت های سنتی هم استقبال می کنند. ولی هر چقدر شهرستان ها و شهرها بزرگتر می شوند این قضیه بیشتر می شود و مشکلاتش هم زیادتر می شوند. مثل تهران، اصفهان و شیراز. حالا شیراز یک مقدار اوضاعش از اصفهان بهتر است.

چه چشم اندازی برای آینده می بینید؟ آینده موسیقی سنتی در کشور ما چگونه است؟

من این را یک نقل قول می کنم از استاد کامکار که در جشنواره کیش که بزرگداشتشان بود گفتند، با این وضعیتی که الان است چشم اندازی نیست و نظرشان این است که هیچ نمی بینند و چشم اندازی نیست و رو به نابودی است. چون هیچ نهاد و ارگان و هیچ جایی نیست که از این موسیقی حمایت کند. چون این موسیقی، موسیقی بیزینسی نیست و خب من فکر نمی کنم ما الان غیر از پاپ چیز دیگری به آن شکل داشته باشیم.

منبع: اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید