نکوداشت امیر مداح در پایتخت برگزار می شود

0

موسیقی فارس_آیدا دهرونی نژاد: پنجمین نشست آیین آواز فرهنگسرای ارسباران با عنوان «آوازخوانِ در سکوت» به نکوداشت امیر مداح، آوازخوان و مدرس پیشکسوت موسیقی اختصاص دارد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، در این برنامه که سه شنبه ۲۵ تیر ساعت ۱۸ در فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان جلفا برگزار می‌شود، سهیل محمودی شاعر و ترانه سرا، شهرام صارمی و صادق چراغی از اساتید موسیقی درباره امیر مداح سخنرانی می‌کنند.

مداح در بخش دیگر نشست از زندگی، فعالیت‌های هنری و شیوه آوازی خود سخن می‌گوید. احمد طالبی‌نژاد منتقد مشهور سینما که سابقه فعالیت به عنوان بازیگر تئاتر را در سال‌های دور در کارنامه دارد نیز از دوستی و همکاری‌اش با مداح و آوازخوانی وی در نمایش‌های چهار دهه پیش به خاطره گویی می‌پردازد.

آوازخوانی مداح در دستگاه راست‌پنجگاه با همراهی حسن علی‌نژاد نوازنده (از شاگردان زنده‌یاد جلال ذوالفنون) با ساز سه‌تار از اجراهای ویژه موسیقی در این نشست است.

آواز خوانی مرتضی غزنوی و سعید خلج بخش‌های دیگر این برنامه است.

امیر مداح سال ۱۳۴۱ در قنات‌آباد (نزدیک محلة مولوی) شهر تهران متولد شد. اولین نغمه‌های زندگی را نزد پدرش زنده‌یاد حسین مداح (تعزیه‌خوان قدیمی) آموخت و از ۹ سالگی در تعزیه‌ها با پدر همراه شد، معمولاً نقش موافق‌خوان‌های جوان را برعهده می‌گرفت. امیر مداح سال ۱۳۵۸ نزد رکن‌الدین خسروی به فراگیری هنر تئاتر پرداخت. وی در تئاتر به تلفیقی از دو هنر نمایش و موسیقی اندیشید که بازی و آوازخوانی هم‌زمان او در چند اجرای صحنه‌ای ماحصل آن بود.

مداح سال ۱۳۶۰ در گروه چاووش نزد نصرالله ناصح‌پور به فراگیری ردیف و نزد کریم صالح‌عظیمی به آموختن روایت عبدالله‌خان دوامی از ردیف آوازی مشغول شد. سال ۱۳۶۱ در گروه معارف رادیو خواندن اشعار مذهبی و عرفانی را زیر نظر زنده‌یاد حسین صبحدل پیش گرفت که اجرای آموخته‌هایش تا امروز و پس از کوچ همیشگی استادش نیز ادامه دارد. از امیر مداح آثار فراوانی از جمله چند اثر ارکسترال به آهنگسازی هادی آرزم در آرشیو رادیو و تلویزیون موجود است که هنوز هم پخش می‌شود.

این آوازخوان سال‌های اخیر وقت خود را به تربیت و آموزش هنرجویان آواز اختصاص داده است. دارابودن لحن و صدای شخصی و دقت در تلفیق شعر و موسیقی و ارائه جمله‌بندی‌های صحیح از مشخصه‌های آواز مداح است که در کنار صدای گرم و پراحساس او همواره تحسین مخاطبان را برانگیخته است. در یک کلام تأکید این خواننده همواره بر اجرای مداوم آواز بوده و البته در این راه چند تصنیف نیز از خود به یادگار گذاشته است. بنابراین او خواننده‌ای است که بیشتر با آوازخوانی شناخته می‌شود تا قطعات ضربی و تصنیف و ترانه. هرچند که از بد حادثه آنچنان که شایسته اوست قدر ندیده و البته همچنان حنجره و صدایش را حفظ کرده و یکی از امیدهای آواز ایرانی در مسیر احیای این هنر گرانسنگ در این چندساله بوده است.

دورهمی شاعران در نشست «خانه ترانه»

دورهمی شاعران و ترانه سرایان در نشست خانه ترانه پنجشنبه ۲۷ تیر ساعت ۱۴ در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

در این نشست با مدیریت روزبه بمانی ترانه‌ها و اشعار منتخب شاعران جوان پس از اجرا توسط صاحب اثر مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

نشست خانه ترانه با حضور شاعران و ترانه سرایان با هدف استعدادیابی و ارتقای دانش ادبی شاعران جوان در فرهنگسرای ارسباران با ترانه خوانی و نقد ترانه برگزار می‌شود.

این نشست سال ۱۳۸۰ با همکاری ترانه‌سرایان راه‌اندازی شد و به خواندن ترانه، نقد ترانه و جلسات کارگاهی اختصاص داشت.

مرحوم افشین یداللهی سال‌ها مدیریت نشست خانه ترانه را به میزبانی فرهنگسرای ارسباران با حضور اهالی شعر و ادب برعهده داشت و پس از درگذشت مرحوم یداللهی مدتی برگزاری این نشست متوقف شد البته دلیل استقبال فراوان عموم این نشست با مدیریت روزبه بمانی ترانه سرا و منتقد ادبی با خواندن ترانه توسط صاحب اثر و نقد و داوری ترانه با حضور کارشناسان ادبی در این فرهنگسرا برگزار می‌شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید